Šperky ze zlata mají své kouzlo. Ale jako každý jiný materiál, i zlato ztratí po delší době svůj lesk. Dobrá zpráva je, že své šperky můžete vyčistit i v pohodlí domova a vrátit jim původní šarm během pár minut.
Co stojí za znečištěním zlatých šperků?
I když je zlato jedním z nejodolnějších drahých kovů, ze kterého se šperky vyrábí, rozhodně není bezúdržbové. Každodenním nošením se na něm usazuje prach, mastnota, krémy i třeba make-up, parfém nebo lak na vlasy. Na znečištění zlata se pak podílí i pot, který naše tělo produkuje.
Takže i když můžete předcházet znečištění tím, že budete zlaté šperky sundávat na činnosti, kde dostanou více zabrat, stejně je nemůžete před znečištěním ochránit stoprocentně. Právě proto se v článku podíváme na to, jak vyčistit zlato a šperky z něj.
Jak vyčistit zlato v domácích podmínkách
Jak na čištění zlata doma? Ať už máte šperky ze žlutého, růžového nebo bílého zlata, které jsou jen lehce znečištěné, není problém vyčistit je v domácích podmínkách. Jen se u toho vyhněte agresivním čisticím prostředkům a používejte pouze jemný bavlněný hadřík nebo měkký kartáček, který šperk nepoškrábe.
Pasé tak jsou veškeré abrazivní čisticí prostředky včetně například zubní pasty, které by mohly zapříčinit, že povrch šperku zmatní a zlato ztratí svůj lesk.
Do domácího čištění se však nikdy nepouštějte, pokud máte zlaté šperky s perlami, ty by řada čisticích prostředků mohla nenávratně poškodit.
Leštění zlata pomocí hadříku
Pravidelné čištění zlatých šperků zvládnete hravě jen pomocí bavlněného hadříku, kterým šperk zbavíte povrchových nečistot a přeleštíte ho. Tato metoda je vhodná ale jen na jednoduché šperky, které nemají příliš členitý povrch.
TIP: Pokud chcete šperkům věnovat více péče, pořiďte si ve zlatnictví speciální hadřík napuštěný ochranným roztokem, který nejen čistí, ale také pečuje.
Čištění drobných nečistot pomocí mýdla
Pokud chcete vyčistit náušnice, prstýnek, řetízek nebo náramek, které na sobě mají běžné nečistoty ve formě mastnoty a prachu, vyčistěte je pomocí mýdla.
Stačí do misky s vodou dát trochu mýdla nebo jiného šetrného odmašťovacího prostředku a šperky ve vodě opatrně omýt. Odmaštěné šperky opláchněte pod tekoucí teplou vodou a nechte je uschnout, ideálně tak, aby na ně nepálilo přímé slunce.
TIP: Zlatým šperkům můžete také dopřát bublinkovou lázeň ze sycené vody a prostředku na nádobí. V bublinkové koupeli nechte klenoty aspoň pět minut, aby se nečistoty rozpustily. Poté je dočistěte měkkým kartáčkem a opláchněte pod tekoucí vodou.
Kyselina citrónová na zelené skvrny
Žluté, růžové i bílé zlato, na kterém se objevily zelené skvrny, můžete vyčistit pomocí kyseliny citrónové, kterou běžně koupíte v potravinách nebo drogerii. Kyselinu citronovou navíc můžete také nahradit citronovou šťávou, která je složením podobná.
Šperky tak buď pokapejte citrónovou šťávou nebo je ponořte do roztoku kyseliny citrónové a nechte působit 5–10 minut. Poté je ještě opláchněte vlažnou vodou a nechte dobře vyschnout.
Elektrolýza s jedlou sodou
Další bezpečná domácí metoda čištění zlata se nazývá elektrolýza. Nehledejte v tom žádné složitosti, k tomuto chemicko-fyzikálnímu procesu nepotřebujete laboratoř, stačí vám jen hrnec, jedlá soda, alobal a horká voda.
A jak na to? Dejte na dno hrnce alobal, na který položíte čištěné šperky. Do hrnce nasypte jedlou sodu a nalijte vodu tak, aby vše bylo ponořené. Vodu mírně vařte několik minut a poté ještě šperky opláchněte pod tekoucí vodou a nechte oschnout.
Babské rady na čištění zlata
Na internetu také najdete babské rady na čištění zlatých šperků. Tady ale radíme větší opatrnost, rozhodně se nejprve ujistěte na menším kousku, že se šperku nic nestane.
- Čištění zlata pomocí prášku do pečiva: Jsou vaše zlaté šperky silně znečištěné? Vyčistěte a vyleštěte je pomocí pasty vytvořené z prášku do pečiva nebo jedlé sody. Na vlhký bavlněný hadřík nebo jemný kartáček naneste prášek do pečiva nebo jedlou sodu a zlatý šperk šetrně vyčistěte. Jen si dejte pozor na to, abyste si ho nepoškrábali.
- Čištění zlatých šperků světlým pivem: Zní to možná zvláštně, ale nečistoty z vašeho zlatého šperku dokáže odstranit i světlé pivo. Stačí šperk do piva ponořit na noc a ráno ho pak opláchnout vodou. Měl by vypadat opět jako nový.
- Čištění zlata cigaretovým popelem: Ještě o trochu nepravděpodobněji než pivo zní čištění popelem z cigaret. Funguje to podobně jako čištění jedlou sodou, kdy si z popela a vody vytvoříte jemnou pastu, kterou na šperk nanesete pomocí bavlněného hadříku. I tady ale pozor na to, aby se šperk nepoškrábal, popel je, stejně jako jedlá soda nebo prášek do pečiva, lehce abrazivní.
Profesionální čištění šperků ze zlata
Pokud se nechcete pouštět do čištění prostředky, které máte doma, využijte profesionální prostředky, které pořídíte v drogerii nebo v klenotnictví. Ty oceníte při čištění většího množství šperků, stejně jako při péči o rodinné klenoty, které si zaslouží profesionální péči.
Jaké další způsoby čištění zlata existují?
Ultrazvukové čističky na šperky
V případě, že máte větší množství šperků ze zlata, mohli byste ocenit pomocníka v podobě ultrazvukové čističky, kterou najdete i u profesionálních klenotníků. Cenově už se nepohybuje nijak vysoko a klidně se vejdete do tisícovky.
Pokud máte více prstenů, náramků, řetízků a dalších šperků se vzory a různými záhyby, do kterých se nečistoty rády chytají, ale rozhodně z nich nechtějí snadno ven, je čistička naprosto neocenitelná.
Výhodou ultrazvukových čističek je také to, že si v nich můžete vyčistit i například brýle a další předměty. Bohužel se však nehodí na celou řadu šperků s drahokamy, které by mohly ultrazvukové vlny poškodit.
Čištění zlata v klenotnictví
Nechcete riskovat, že by se s vašimi zlatými klenoty cokoli stalo? Běžte nejjistější cestou a nechte je vyčistit přímo u klenotníka. Zejména u starších nebo více znečištěných šperků je to vhodnější, protože tady bavlněný hadřík a mýdlová voda rozhodně stačit nebudou.
Jak čistit zlaté šperky s kameny
Zlato a drahé kameny se vzájemně doplňují, a proto je spousta šperků vyrobená právě z jejich kombinace. Zlaté šperky s drahými kameny je ale potřeba čistit poněkud šetrněji. A to jak mechanicky, abyste kamínek neuvolnili, tak i co se týká použité chemie, protože ne každý prostředek na zlato je také vhodný na určité druhy drahých kamenů.
Mezi odolné drahokamy se řadí diamanty, safíry či rubíny, ale takové smaragdy, akvamarín a perly byste mohli poškodit poměrně snadno. Nejlépe tak uděláte, když je svěříte do péče klenotníkovi a poradíte se s ním.
Jak čistit bílé zlato
Bílé zlato se čistí totožně jako zlato žluté. Jediný rozdíl je v tom, že je náchylnější k mechanickému poškození a je tak důležité čistit ho s maximální opatrností, aby se povrch šperku neobrousil.
Pokud bílé zlato ztratí svůj lesk, stojí za to nechat ho opětovně potáhnout rhodiem, které mu navrátí původní krásu.
TIP: Protože je bílé zlato náchylnější k poškození, dbejte na to, aby nepřišlo do styku s parfémy nebo deodoranty, které by ho mohly poškodit.
Jak se správně starat o zlaté šperky, aby byly stále jako nové
Už sice víte, jak vyčistit bílé, žluté i růžové zlato, ale lepší než nárazové čištění velmi znečištěných šperků, je pravidelná péče, díky které budou vaše klenoty vypadat stále jako nové. Co tedy neopomenout?
- Pravidelné čištění je základ. Vzpomeňte si jednou za měsíc na to, abyste svoje zlaté šperky otřeli měkkým bavlněným hadříkem, případně je očistili kartáčkem s jemnými štětinami.
- Na domácí práce, jako je úklid, vaření a podobně, si šperky vždy sundejte. Nesvědčí jim jak mechanické opotřebení, tak ani vystavení chemikáliím.
- Šperky si sundávejte také před koupelí a sprchou, protože byste je mohli poškrábat peelingovým sprchovým gelem i třeba žínkou.
- Vždy si před spaním šperky sundejte. Nejenže si pokožka potřebuje oddechnout, ale také se vám na šperky během noci nebudou zachytávat nečistoty a vlákna z ložního povlečení.
- Když šperky zrovna nenosíte, mějte je dobře uskladněné. Nejlepší jsou uzavřené šperkovnice polstrované měkkou látkou, které chrání šperk před oxidací, prachem i poškrábáním. V ideálním případě byste měli šperk uskladňovat čistý.
Jak vidíte, vyčistit zlato není nijak náročné. A bude to tím jednodušší, čím lépe se o své klenoty budete starat. Ty se vám za to odvděčí krásou, která nezmizí ani po letech.