Jak vymalovat byt

Jak vymalovat byt, jaké vybrat barvy do různých pokojů, na co si dát pozor při malování nebo jaké množství barvy byste měli na malování v interiéru pořídit? Shrnuli jsme pro vás to nejdůležitější, aby se vám výsledky vaší námahy spojené s přípravou, malováním a následným úklidem v interiéru co nejlépe zamlouvaly. Na co musí být amatérský malíř bytu připraven a co by rozhodně neměl podcenit?

Co budete potřebovat při malování

O tom, co budete muset pořídit nebo pohledat doma v tajných zásobách, rozhoduje jednak rozsah, v jakém chcete vylamovat byt, jaké barvy hodláte použít, jestli budete dělat jen klasikou výmalbu, nebo někde použijete i dekorativní váleček či razítka, jestli budete muset škrábat, zda stěny a stropy vyžadují penetraci anebo jestli vymalujete štětkou, či raději válečkem.

Ano, je o čem přemýšlet. Ale nemějte strach, ukážeme vám vše, co byste měli prodiskutovat a promyslet ještě před tím, než si půjdete vymalovat byt. Raději si vezměte tužku a papír a dělejte si poznámky, opravdu toho nebude málo…

Bez čeho se rozhodně neobejdete

Kdykoliv potřebujete vymalovat byt, musíte si nejprve obstarat základní technologické zázemí. Je přitom jedno, zda budete malovat štětkou nebo válečkem, to už je jen minimální rozdíl – ke všemu ostatnímu pak přikoupíte buď váleček a vaničku pro jeho namáčení, nebo štětku a kyblík, do nějž si budete odlévat po trochách barvy, kterou právě budete malovat.

Bez čeho se tedy neobejdete?

Pořídit byste si měli ochranné folie pro ochranu nábytku, oken, dveří, vypínačů, světel a dalších drobností, které z místnosti nechcete před malováním odnášet. Na podlahu se nejlépe hodí speciální papír na ochranu podlah (prodává se ve velkých rolích), nebo si nashromáždíte novinový papír, či ještě lépe papírové kartony.

Ty totiž vydrží i na malování v několika místnostech, nekloužou, navíc dokáží ochránit citlivé povrchy při pádu ostrých předmětů, jakým je například špachtle na škrábání starší výmalby. To samozřejmě neznamená, že se bez kartonu neobejdete. Ale je tím nejlepším, co můžete na podlahu jako ochranu během malování položit.

Vedle ochranných folií, papírových lepicích pásek a papíru na podlahu je nutné mít připraveny menší štětce pro malování rohů a detailů okolo vypínačů a světel, dostatek hadrů pro úklid a také lahev octa, abyste se při úklidu efektivně zbavili šmouh, které po sobě barva často zanechává.

Budete škrábat stěny?

Jestliže musíte také oškrábat stěny, stavte se i u regálů se zednickými špachtlemi. S nimi je škrábání nejjednodušší. A kdy je nutné se do škrábání pustit? Většinou když malujete už poněkolikáté, takže hrozí, že stěna další dva nátěry už neunese.

Anebo když malujete v místnosti, kde je zeď vlhká (chodba v suterénu, sklep), případně mastná (často kuchyně, ale někdy i koupelna). Zkrátka, kdykoliv uznáte za vhodné omladit stěnu tím, že ji zbavíte všech starších nánosů – a začít s ní téměř nanovo.

Nezapomeňte na sádru!

Většinou je potřeba zahladit praskliny, pozůstatky po skobičkách nebo jiném vrtání, ustálit rohy (pokud je nemáte pod kovovými chrániči), někdy i vyspravit místa po škrábání, pokud jste je nezvládli či nechtěli škrábat všude do stejné hloubky. Proto myslete i na sádru a gumový kelímek, v němž se se sádrou snáze pracuje.

Kdy koupit i penetraci

Že jste o penetraci ještě neslyšeli? Nebo spíš v souvislosti s novostavbou? Tak se zastavte i v tomto odstavečku. Penetraci je nutné koupit, kdykoliv potřebujete pevněji propojit podklad a nově nanášenou vrstvu – zvyšuje přilnavost. Nebo když si nevěříte, že dokážete vymalovat bez „kocourů“. Penetrace dokáže nátěr lépe sjednotit a minimalizuje šmouhy.

Penetrovat se musí vždy, když malujete stěnu poprvé – třeba i jen nově postavenou příčku ze sádrokartonu. Pokud malujete podruhé až potřetí, většinou se bez penetrace obejdete (za podmínky, že nepoužíváte klihové barvy. Jakmile však malujete na původně vlhkou nebo mastnou stěnu, případně po škrábání, rozhodně se penetraci nebraňte.

Papírová lepicí páska je pomocníkem k nezaplacení!

Papírovou lepicí pásku nikdy nenechávejte ležet v regále. V domácnosti se hodí nejen na malování – ale právě při malování je dokonalým pomocníkem. Drží dobře, a přitom jde dobře sloupnout, aniž by zanechala stopy.

Perfektně s ní připevníte ochranné folie, propojíte papírové obložení podlahy, oblepíte vypínače i okraje oken – a hlavně ohraničíte místa, kde chcete, aby se setkaly dvě nebo více barev. První barvu natřete přes pás lepicí pásky, tu druhou pak už snadno domalujete, třeba s podporou delší lišty.

A co oblečení – bude malováním zničeno?

Je jasné, že na malování bytu se obléknete pracovně, do starších kousků, jejichž případné zničení vám nebude příliš vadit. Na druhou stranu, pokud použijete barvy ředitelné vodou (a těch je většina), nemusíte se s oblečením loučit. Vyprat půjde poměrně dobře.

Malovat raději válečkem nebo štětkou?

Jak vymalovat? Rozhodnout se pro váleček nebo pro štětku? Záleží na tom, zda s malířskou štětkou umíte pracovat. Malování štětkou je kvalitnější, barvu více zapracujete do podkladu. Nicméně současné disperzní barvy si vystačí i s tím, když je na stěnu jen přitlačíte válečkem. Je to snazší a nesrovnatelně rychlejší.

Tip: Proměňte bydlení k nepoznání díky fototapetám

Jaké barvy do bytu zvolit

Na trhu je k mání několik typů interiérových barev, každý s trochu jinými vlastnostmi. Některé jsou omyvatelné, ale málo „dýchají“, jiné se hodně otírají, další jsou kompromisem mezi prodyšností a odolností při čištění případných nánosů špíny. Zatím nejlepší vlastnosti nabízejí barvy vinylové. Podrobně se ale podíváme na každou z barev, co jsou na českém trhu běžně nabízeny. Rozdíly jsou i v tom jak vymalovat koupenu, kuchyň nebo dětský pokoj, do každé místnosti se totiž hodí trochu jiný materiál.

Vinylové barvy

Na českém trhu jsou to zatím barvy nejmladší, a tak i nejdražší. Mají skvělou kryvost a přilnavost, takže jich v přepočtu na metr čtvereční spotřebujete nejméně. I proto se o nich vyplatí uvažovat, úspora na celé ploše bytu je (v materiálu) jistě velká.

I na váleček stačí dát jen tenkou vrstvu barvy – a v tenké vrstvě ji rozprostřít po stěně. Výsledek je vynikající, protože se barva sama velmi dobře prováže. Navíc díky velmi tenké vrstvě můžete malovat víckrát po sobě, aniž byste museli stěny nebo strop škrábat.

Vinylové barvy jsou navíc i vysoce prodyšné, k tomu odolné proti vodě a vlhkosti. Co to znamená? Dovnitř vodu ani páru nepustí, ale ven ano. Je to dáno strukturou jejích molekul. Takže: i když pak stěnu zašpiníte, můžete ji zlehka omýt, aniž by to na nátěru zanechalo negativní následky. Poměrně dobře odolné jsou i proti běžnému otěru.

Tip: Psychologie barev – návod na šťastnější bydlení

Klihové barvy

Barvy klihové jsou na opačné straně spektra. Jsou nejlevnější, ale také nejhorší, co se kvality a nabízených vlastností týká. Dost se otírají, navíc je nelze nanášet v tenčí vrstvě. Takže po několika malováních nutně následuje škrábání. Výmalba nevydrží dlouho pěkná právě kvůli otěru a kvůli tomu, že ze stěny se nečistoty nedají téměř nijak sundat.

Velkou nevýhodou je již zmíněná nízká kryvost (barvu nelze rozetřít do větší plochy v tenké vrstvě), takže se často dělají „kocouři“. Pro malování klihovými barvami je lépe mít už alespoň základní zkušenosti – a pravděpodobně i domácnost bez malých dětí nebo domácích mazlíčků, aby byly stěny chráněny před otěrem a „nehodami“.

Latexové barvy

Barvy na bázi latexu patří k těm nejodolnějším. Skvěle se hodí do míst, kde čekáte časté ušpinění nebo kontakt s čímkoliv, co může stěnu ušpinit. Skvěle se latexové barvy hodí například na spodní část stěn v předsíni, kde se zeď dost často dostane do styku se špičkami obuvi, s deštníkem nebo i s jízdním kolem, koloběžkou.

Výhodné je vymalovat latexovými barvami i ty plochy na stěnách, kde počítáte, že si v jejich blízkosti budou často hrát děti, nebo tu má pelíšek váš pes/kočka. Latexová barva se totiž snadno omývá, jen tak ji při běžném kontaktu nesedřete.

Ale pozor, není příliš prodyšná, rozhodně se proto nehodí na celou stěnu – a už vůbec ne na strop. Neměla by se používat na místech, kde se může srážet vlhkost, stoupat vlhkost ve zdi, nebo kde celkově panuje vlhčí prostředí. Zatímco v předsíni ve spodní části stěny ji budete velebit, do koupelny ji ve větší ploše rozhodně nedávejte.

Akrylátové barvy

Barvy akrylátové dokáží dýchat mnohem lépe než latexové. Proto se s nimi dá počítat například i do koupelny. Odborníci je doporučují i do hůře větraných toalet, do kuchyní nebo suterénů. Jejich nespornou výhodou jsou dva možné způsoby ředění: vodou nebo ředidlem.

Kde hrozí vyšší riziko vzniku plísní (třeba nevytápěná garáž nebo koupelna ve starší zástavbě), tam se vyplatí akrylátová barva ředěná ředidlem. Pokud ji naředíte vodou, získáte nátěr odolný proti vodě, který ale vcelku dobře větrá.

Tip: Přivolejte domů jaro těmi pravými jarními dekoracemi

Disperzní barvy

Velmi dobré barvy pro začátečníky jsou i takzvané disperzní. Jsou o něco levnější než vinylové a na trhu nejen u nás zatím patří k nejoblíbenějším. Nabídnou i dobrou odolnost proti otěru, přitom jsou velmi prodyšné a dobře kryjící. I s disperzními barvami se dá hned napoprvé vymalovat bez „kocourů“, přestože nemáte předešlé zkušenosti s touto činností.

Bílá barva, světlé barvy, nebo i něco tmavšího?

Poměrně těžké je rozhodování o barvách, jaké si do interiéru zvolíte. Nejjednodušší je samozřejmě bílá – jenže i mezi bílými jsou na trhu docela velké rozdíly. Některé jsou jasně bílé až zářivé, jiné spíše krémové, uklidňující. Jak vymalovat obávák nebo ložnici? Jak vymalovat chodbu? Pojďme se podívat na pár základních pravidel pro výběr odstínu do bytu, zbytek už bude čistě na vašem vkusu a rozpoložení:

·         do bílých stěn se hodí jakákoliv dekorace a doplňky

·         bílá je neutrální barva, která nepodněcuje nálady ani pocity nebo energii

·         čím tmavší jsou dispozice bytu (místnosti) tím více by v něm měly být zastoupeny světlé tóny

·         koupelna by měla evokovat teplo, dejte v ní přednost teplým odstínům

·         v ložnici je vhodné se před spaním zklidnit, což půjde lépe s barvami, které nás nenabuzují energií

·         dětský pokoj, ale i pokoj obývací, může mít dvě zóny – jednu klidnější k relaxu a jednu energičtější, třeba k práci, u dětí ke hraní a tvoření

·         k energickým barvám patří žlutá, světle zelená, jasná oranžová a červená

·         uklidňuje modrá, hnědá, tmavší odstíny červené a zelené, dokonce i fialová

·         neutrální je bílá, krémová, šedá

·         světlá barva se na tmavý podklad nanáší o něco hůře, většinou nestačí dva nátěry, je nutné dodat ještě třetí. U příliš tmavého základu se vyplatí jej seškrábat.

Míchat odstíny si budete sami, nebo se spolehnete na profesionály?

Pokud se rozhodnete pro jinou výmalbu, než jen čistě bílou, chcete si koupit již namíchané barvy, anebo se raději spolehnete na službu od profesionálů? Je to poměrně důležitá otázka do začátku. Proč?

Jakmile si barvu necháváte namíchat, není možné jen tak nazdařbůh plácnout, kolik asi litrů budete potřebovat. Když bude nedostatek, dá se naštěstí docela snadno domíchat zbylou část. Dnes se o míchání starají stroje, a tak s celkem velkou přesností „chytí“ ten správný odstín.

Problém nastane, když bude barvy příliš mnoho. Jakmile máte nakoupenou bílou nebo i barevnou – ale namíchanou již z výroby, v některých obchodech je můžete (když ubyly) vrátit zpátky. Na zakázku namíchanou barvu ale většinou už nikdo zpět neodkoupí.

Tip: Proč si do interiéru zvolit květinové motivy

Kolik barvy budete muset nakoupit

A tím se dostáváme k nutnosti výpočtu množství barvy, které budete potřebovat. U každé z barev se uvádí její kryvost, takže snadno zjistíte, na kolik metrů čtverečních vám vystačí jedno balení. Na vás pak zbývá spočítat si čtvereční metry pro každou barvu, kterou plánujete použít. Přidat cirka 5 – 10 % na „odpad“, abyste měli jistotu, že nebudete muset do obchodu pro jeden kyblík, co vám bude scházet.

Kdy je vhodné pustit se do malování bytu

Současné barvy sice schnou poměrně dobře, mnohem lépe než ještě nedávno používané vápno. Ale i tak je dobré si pro malování vybrat příhodné podmínky. Třeba když se topí nebo když jsou suché a docela teplé dny. Extrémní vedra se k malování bytu nedoporučují, barva totiž schne příliš rychle – a nemusí se podařit dokonale na sebe navázat jednotlivé malované úseky.

Jak připravit byt na malování

V přípravě bytu na malování budou propastné rozdíly mezi novými byty a byty, v nichž už nějakou dobu bydlíte. Jestliže se budete stěhovat do nového a v bytě ještě téměř nic není, ani příprava na malování nebude nijak velká. Ale pokud malujete byt, v němž běžně žijete, docela si máknete. I když, s tím určitě počítáte.

Malujete nový a ještě nezabydlený byt? O to bude příprava jednodušší

V nezabydleném bytě stačí ochránit podlahy, okna, dveře a vše, což už je pevně na stěnách – tedy světla, vypínače a zásuvky, případně další prvky. Přelepte je buď jen lepicí páskou (zásuvky a vypínače), nebo ochrannou folií, kterou upevníte právě lepicí páskou.

Na podlahu položte papír, který jste si pro malování připravili – a také jej dobře připevněte, nejlépe páskou jak k samotné podlaze, tak na stranách i k okrajovým lištám. Tím by měly být neobydlené místnosti dostatečně připraveny na příchod malíře.

Malujete v již zabydlené domácnosti? Vezměte to místnost po místnosti

Je předem jasné, že obývaný byt nelze vymalovat celý najednou. Bude to běh na dlouhou trať, protože si musíte práci rozvrhnout místnost po místnosti. Lidé často volí i takový postup, že jedno léto malují polovinu bytu a druhé léto pak zbývající část – zejména když má byt více místností.

Co se samotné přípravy týká, je nutné jednak maximálně vyprázdnit místnost, v níž chcete malovat, soustředit nábytek pokud možno do středu pokoje, důkladně jej překrýt folií a pak překrýt i podlahu. Jestliže je v místnosti koberec, rozmyslete si předem, jestli ho jen překryjete, nebo ho chcete z místnosti ještě před malováním vynést. Další část přípravy už je pak stejná.

Čemu věnovat při přípravě největší pozornost

Zvlášť pečlivým je nutné být u překrývání podlahy, nábytku, světel, oken, dveří, při přelepování vypínačů a zásuvek. Proč? Zajistíte si tím mnohem jednodušší úklid. Kam barva nekápne a nedostříkne, tam nebude nutné ji stírat.

Jak vymalovat byt? Začněte na stropě

Jestliže máte připraveno, vše překryto, oškrábané či alespoň ometené stěny; případně nanesenou penetraci, která už dokonale zaschla, můžete začít se samotným malováním. Vždy na stropě a vždy nejprve rohy. Pak teprve malujte plochu stropu. Snažte se, aby nanášené pruhy barvy plynule navazovaly jeden na druhý.

I na stěnách nejprve malujte detaily – rohy, okolo oken, dveří, vypínačů i zásuvek, nad postranními lištami apod. Až nakonec se věnujte celé ploše stěny. Jakmile první vrstva zaschne, zopakujte nátěr ještě jednou, zase od stropu.

Jaké množství barvy byste měli nabrat na váleček nebo štětkou?

Na váleček nabírejte jen tolik barvy, aby z válečku neodkapávala. Co se štětky týká, neměl by nátěr po nanesení štětkou na zeď stékat dolů, případně byste měli být schopní jej rozetřít tak, aby nevznikaly cestičky, kudy kapky putovaly směrem k zemi. Pracujte tempem, které vám vyhovuje – ale tak, aby okraj prvního pruhu ještě příliš nezaschl, když začnete nanášet pruh další.

Ve dvou se to lépe táhne – to platí i o počtu nátěrů 

Už jsme zmínili, že malovat je vhodné ve dvou nátěrech. První je krycí přes původní vrstvu, druhý dorovnává případné nedostatky v podkladové vrstvě nátěru prvního. Kdykoliv malujete světlou barvou na původní tmavší stěnu, raději přikročte ještě k nátěru třetímu, aby podklad nezačal hned po několika měsících prosvítat.

Jak dosáhnout co nejlepšího výsledku – stěny beze šmouh

Pokud si pořídíte kvalitní barvu s dobrou disperzí a krytím, „kocoury“ na stěnách jen ta nevytvoříte. Ale jestliže si ani tak nevěříte, sáhněte po penetraci a nejprve strop i stěny penetrujte. Tím si zajistíte lepší přilnavost a ještě nižší pravděpodobnost vzniku šmouh.

Největší důraz klaďte na dobré rozetření barvy v malované ploše, aby nevznikaly ostrůvky se silnější vrstvou nátěru. Snáze toho dosáhnete při použití válečku. Ten musí být při aplikaci barvy neustále dostatečně mokrý, avšak nepřesycený barvou. Tahy válečkem provádějte seshora dolů – a pak trochu šikmo zespod nahoru, abyste nahoře rovnou nastoupili do nové stopy.

Úklid po malování? Bude hračkou pro ty, kdo si místnost pečlivě připravili

Jak na úklid po malování? Jestliže jste si vše pečlivě připravili a překryli, bude to vyloženě hračka. Až všechny nátěry dobře zaschnou, začněte sundávat ochranné krytí, které jste v pokoji vytvořili.

Barvu ale ještě neodnášejte, budete pravděpodobně dotírat detaily v místech, která byla překrytá. Často okolo vypínačů, zásuvek, někdy okolo okna atd. Jakmile máte sundáno a domalovány detaily, pusťte se do omývání míst, která byla přece jen barvou potřísněna.

Když si do vody dáte trochu octa, nebudete bojovat se šmouhami, co po barvě rády zůstávají – a objevují se až po zaschnutí omytých míst. Vodu s octem můžete směle využít i pro omytí oken a jejich rámů, také dveří a vypínačů, zásuvek.

Čtěte dál!

Navštivte Plzeňský veletrh – úspory i nákupy

Plzeňský stavební veletrh „Moderní dům a byt“ a veletrh kosmetiky, módy...

Podzimní FOR INTERIOR se představí ke konci září

Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR je místem s...

Zveme vás na 15. ročník veletrhu FOR DECOR & HOME, který nabídne velkolepé vánoční expozice

15. ročník kontraktačně-prodejního veletrhu dekorací, bytových a kuchyňských doplňků a dárkového...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...