Jak vypěstovat ananas doma na parapetu

Ananas patří bez pochyby mezi nejoblíbenější tropické ovoce na světě. Napadlo by vás, že si ho můžete vypěstovat i v bytě? Stačí dodržet určitá pravidla a mít trochu trpělivosti, sklizeň totiž přichází až po 3–4 letech. Zkusíte to?

Ananas patří do čeledi broméliovitých stejně jako tilandsie, bromélie a další oblíbené pokojové rostliny, které doma běžně pěstujeme. Takže proč si nevypěstovat i ananas, který potěší chutnými plody, a ještě krásně provoní byt? Je to poměrně odolná rostlina a pokud máte teplý slunný byt nebo vyhřívanou zimní zahradu, bude se mu u vás líbit. Ale pěkně popořadě.

Vhodné podmínky pro pěstování ananasu

Aby se u vás ananasu dařilo, je potřeba zajistit teploty nad 20 °C, vyšší vzdušnou vlhkost, a hlavně dostatek světla. Jen tak se můžete těšit na zralý plod.

V létě lze ananas přesunout i na balkón nebo zahradu, jen pozor, aby se mu nespálily listy, na přímé sluneční světlo ho musíte pomalu zvykat. I tak je ale lepší umístit ho do polostínu, kde se mu daří lépe. Ideálně ho ven přesuňte až ve dnech, kdy teploty nepadají pod 10 °C.

V neposlední řadě myslete i na dostatek místa, ananas dorůstá do velikosti jednoho metru, a to jak do výšky, tak i do šířky. Pokud mu tedy můžete nabídnout tyto podmínky, pusťte se do toho!

Jak vybrat správný ananas

Sice si můžete rostlinu ananasu zakoupit v květinářství, ale s největší pravděpodobností takto pořídíte okrasný druh, jehož plody sice vypadají krásně, ale chutí neoslní. Abyste si vypěstovali šťavnatý sladký ananas, vydejte se nejprve do supermarketu do oddělení ovoce a zeleniny.

Na výběr ananasu, ze kterého budete pěstovat svou vlastní rostlinu, si nechte v obchodě dostatek času. Nezáleží ani tak na vzhledu plodu, jako na jeho růžici. Ta musí být pevná, neseschlá a na plodu musí pevně držet. Také se ujistěte, že růžice neuhnívá. Aby z ní mohla vyrůst nová rostlinka, musí být co nejčerstvější a nepoškozená. Na její velikosti však nezáleží, malá i velká bude kořenit totožně.

shutterstock 2229134517 2 3

Příprava růžice na zakořenění

Přichází klíčový bod celého pěstitelského úspěchu, a to příprava růžice na zakořenění:

  1. Růžici můžete z ananasu odříznout, ale jednodušší je ji oddělit od plodu kroucením – a to tak, že jednou rukou držíte plod, druhou růžici, a kroutíte tak dlouho, dokud se od sebe neoddělí.
  2. Jakmile je růžice oddělená, odkrojte z ní veškeré zbytky dužiny a omyjte šťávu, aby nedošlo k plesnivění.
  3. Dále je potřeba oddělit spodní listy, a to tak, abyste měli ve spodní části zhruba 1,5–2 cm holého stonku.
  4. Nyní dejte takto připravenou růžici do široké sklenice, aby k ní mohl vzduch a umístěte ji přibližně na týden na světlé teplé místo bez přímých slunečních paprsků. Je potřeba, aby růžice nejprve zaschla. Tímto eliminujete riziko hniloby.

Jak na úspěšné zakořenění ananasu

Teď přichází na řadu zakořeňování. To probíhá buď ve vodě, nebo růžici můžete zasadit přímo do půdy. Obě varianty jsou správné, záleží tedy na vás, co vám více vyhovuje. Zakořeňování ve vodě bývá jednodušší zejména z důvodu, že můžete proces sledovat a lépe poznáte, že je potřeba doplnit vodu.

Zakořeňování ve vodě

Zaschlou růžici umístěte do sklenice nebo vázy s vodou tak, aby byl ponořený jen konec, tedy nějakých 1–2 cm. Rostlinu umístěte na světlé místo, zatím ale raději mimo přímé sluneční paprsky.

Vodu pravidelně měňte jednou za pár dní, abyste předešli hnilobě. Používejte ideálně odstátou vodu o pokojové teplotě.

shutterstock 1929608996 1

První kořínky byste měli vidět přibližně za tři týdny. Jakmile budou mít okolo 1 cm, je čas růžici zasadit do květináče. Bromélie nemívají velký kořenový systém a není tedy potřeba čekat déle.

TIP: Pokud byste chtěli kořínkům trochu pomoct, přidejte do vody pár kapek lignohumátu, který podporuje kořenový růst.

Zakořeňování v půdě

V případě, že si ananas chcete vypěstovat rovnou v půdě, namočte zaschlou špičku růžice do vody a pak do růstového hormonu, který běžně pořídíte v květinářství nebo hobby marketu.

Použít můžete zeminu pro pokojové rostliny, kterou ideálně smícháte s perlitem a pískem, který půdu více provzdušní a funguje i jako drenáž.

Během zakořeňování hlídejte, aby půda nevyschla, ale zároveň nesmí být ani příliš mokrá, protože by plesnivěla a hrozilo by i hnití kořenů.

Přesazení ananasu do květináče

Pokud jste zvolili zakořeňování ve vodě a rostlina má už drobné kořínky o délce 1 cm, je čas ji zasadit do půdy. Vhodná je klasická zemina pro pokojové rostliny, kterou provzdušníte perlitem v poměru 4:1. Přimíchat můžete i písek, který také zeminu dobře provzdušní.

Velikost květináče by měla být tak akorát, lepší je rostlinu nejprve zasadit do menšího a po vytvoření dostatečného kořenového systému pak přesadit do většího. Běžně se udává velikost květináče okolo 15 cm, ale nevadí ani menší. V menším může rostlina lépe hospodařit s vodou a není tak náchylná k hnilobě kořenů.

shutterstock 1803431098 1

Naplňte květináč zeminou a lehce ji upěchujte, pak udělejte dolíček pro růžici, kterou tam vložíte jen holou spodní částí s kořeny a zakryjete půdou. Ananas rovnou zalijte, vodu můžete nalít i do růžice, ananasu to nevadí, naopak to má rád.

Pokud chcete podpořit prokořenění květináče, vytvořte ananasu tropické mikroklima tím, že květináč přikryjete igelitovým sáčkem (ideálně do něj udělejte ale pár otvorů, aby rostlina mohla dýchat). Občas igelit sundejte a rostlinku vyvětrejte.

Péče o ananas

To nejtěžší máte za sebou. Jakmile rostlinka zapustí kořeny, stává se poměrně odolnou a nevyžaduje tolik péče. Brzy si všimnete, že se listy růžice prodlužují a uprostřed začnou vznikat nové. Je čas sundat igelitový sáček, teď už to ananas zvládne i bez něho.

Umístění

Důležité je, aby rostlina byla stále v teple a měla dostatek světla. Květináč s ananasem umístěte tedy ideálně na parapet okna, kde bude mít dostatek slunce. Dokonce ani nevadí, když je pod parapetem topení, i toto teplo mu svědčí.

V létě jen pozor na přímé polední slunce, které by ho mohlo spálit, v zimě zase na průvan, který mu velmi nesvědčí.

Zálivka

Ananas je tropická rostlina, která vyžaduje dostatečnou zálivku, půda však nesmí být přemokřená – lépe tedy uděláte, když budete zalévat častěji, ale po menších dávkách. Klidně opět do růžice, rostlina to má ráda. Vždy je lepší, když mezi zálivkami půda proschne, než kdyby byla stále nacucaná vodou.

shutterstock 1870016227 1

Hnojení

Jako každou jinou rostlinu, i ananas je potřeba hnojit. Volte ideálně organická hnojiva, přeci jen budete plody jíst a chemická hnojiva nejsou dělaná na to, aby se používala na jedlé plodiny.

Hnojení postačí jednou za 14 dní jako u ostatních pokojových rostlin. Rozdíl je v tom, že hnojíme i přes zimu. Tedy za předpokladu, že je teplota stále nad 20 °C.

Přesazování

Na jaře je dobré ananas přesadit do většího, aby mohl pokračovat v růstu. Maximální velikost květináče by však nikdy neměla být větší než 25 cm.

TIP: Neděste se, že spodní listy usychají, je to normální proces, který vadí pouze estetice. Stačí, když listy uřízněte ostrým čistým nožem.

Kdy se dočkáte plodu?

Jak už jsme nakousli na začátku, plod očekávejte až po nějakých 3–4 letech. V případě, že ananas pěstujete na vyhřívané zimní zahradě, dočkáte se i dříve.

Rostlina vyžene květ, ten se po odkvětu začne zvětšovat a stane se z něho plod. Respektive plod ananasu vzniká splynutím sousedících bobulí vyvíjejících se v semeníku jednotlivých květů. Takže pokud chcete nazývat věci pravým jménem, nejedná se o plod, ale o plodenství.

Dobrá zpráva je, že se jedná o oboupohlavní rostlinu, u které se květy opylují samy a nevyžadují tak žádnou péči navíc.

Doba zrání bývá zpravidla okolo 5–6 měsíců. Zralý plod poznáte tak, že se zbarví dožluta a trochu si lehne. Zvláštností je, že po odříznutí už na rozdíl od jiných druhů ovoce nedozraje. Jedná se o takzvané neklimakterické ovoce, které po sklizni už svou sladkost nezvyšuje.

shutterstock 1977207923 3 1

Tip na urychlení kvetení

Ananas je už dostatečně velký a květ stále není na obzoru? Vyzkoušejte trik, kterým by se mělo urychlit kvetení u všech broméliovitých rostlin. Stačí vám k tomu jen igelitový sáček a dvě jablka.

Rostlinu dejte do igelitového sáčku, do kterého vložíte dvě jablka, a dobře uzavřete. Takto rostlinu nechte několik dní, ne však déle než týden. Během té doby je důležité, aby rostlina nebyla na přímém slunci. Jakmile sundáte sáček, vraťte rostlinu zpět na slunné místo.

A jak to funguje? Jablka při dozrávání vylučují ethen, který je pro dozrávání nezbytný, a právě ten urychlí tyto procesy i v ananasu a měl by ho přimět kvést.

Co s rostlinou po sklizni?

Rostlina plodí pouze jednou a po sklizni se tak likviduje. Jako ostatní bromélie zahyne většinou sama. Měla by však mezitím vyhnat nové výhonky, které zasadíte a vypěstujete si další plod. Jistější však bude, když si nový ananas vypěstujete znovu z vrcholové růžice právě sklizeného plodu.

Jak vidíte, k vypěstování vlastního ananasu nepotřebujete žádné speciální pěstitelské dovednosti. Aby se mu u nás dařilo, stačí mít místo, kde bude mít dostatek světla, dostatečné teplo a trochu té trpělivosti navrch.

Čtěte dál!

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...