Chtěli byste si vypěstovat mango z pecky? Skvělý nápad! Je to totiž poměrně snadné – a uspěje každý, kdo především na začátku pěstování dodrží následující rady. Pěstovat mango není nijak náročné, zvládne to i úplný začátečník. Do začátku potřebujete jen vlhký ubrousek a plastový sáček. Květník a substrát, který neobsahuje vápník, budete pořizovat až o cirka 5 týdnů později.
Plody manga známe už poměrně dobře. Ale co vlastně je mangovník?
Než se do pěstování manga vůbec pustíme, je fajn vědět, co je to vlastně za rostlinu. Díky tomu totiž lépe odhadneme podmínky, jaké mu musíme pro jeho růst vytvořit. Mangovník je tropickou až subtropickou rostlinou, která ve vhodném prostředí dorůstá až 40 metrů. Vyznavači buddhismu věří, že pod tímto stromem meditovat i samotný Buddha.
Plody manga se k nám vozí převážně z Thajska, ale také z Vietnamu nebo Indie. Nejčastěji se jedná o mangovník indický, protože jeho plody nejlépe zvládají náročnou a hlavně dlouhodobou přepravu. Celkově jsou ale mangovníku desítky druhů. Nám postačí ona indická varianta, protože se poměrně snadno rozmnožuje právě pomocí semen.
A jistě vás nepřekvapí, že semeno se skrývá uprostřed plodu. Nikoliv však ve tvrdé pecce, jako to známe třeba u švestek, meruněk nebo broskví, ale v tuhém vláknitém obalu, který se dá při troše šikovnosti bezpečně otevřít – a tím semínku urychlit klíčení. Ale nepředbíhejme a pojďme si ukázat jak vypěstovat mango z pecky pěkně krok za krokem.
Jak je časově náročné pěstovat mango?
Důležitá informace pro méně trpělivé: než z květináčku vykouknou první výhonky, zabere to několik měsíců. Takže: jde o program na delší období. Proto se vyplatí naplánovat si pěstování manga na pozdnější podzimní měsíce, resp. na období, kdy po cirka jeden až tři měsíce nebudete z domu odjíždět na déle než týden. Z počátku bude mango potřebovat, abyste se mu věnovali každých asi 3 – 7 dní.
Jak velké bude doma pěstované mango
V podmínkách našich domácností se rozhodně netřeba obávat tak velkého vzrůstu, jakého mango dosahuje ve volné přírodě své domoviny. Jednak nebude mít to správné tropické klima, jednak bude omezeno květníkem. Navíc ho můžete udržovat v přijatelné velikosti i prostřednictvím výchovných řezů. Takže: jak velké bude? Počítejte s rostlinou až do stropu, s nárokem na prostor několika čtverečních metrů z půdorysu vašeho bytu.
Jak vypěstovat mango z pecky – začínáme
Prvním krokem je mít dostatečně vyzrálý plod – a raději víc než jeden. Proč? Jen ve vyzrálém plodu bude dostatečně vyzrálé semínko připravené na klíčení. A když by náhodou bylo některé semínko znehodnocené, budete mít další plod s dalším semínkem.
Dužnina manga obsahuje spoustu vitamínu C, takže se vždycky hodí na skvělé saláty, třeba s ořechy a se semínky, doplnit můžete i kvalitním řeckým jogurtem. Máme pro vás i tip na zdravé ořechy, které s chutí manga vždycky dokonale ladí. Proto se nebojte, že byste nedokázali spotřebovat dužninu ze dvou až tří plodů mango!
Osvoboďte semínko
Prvním krokem, který je potřeb udělat, je odstranění veškeré dužniny, která na obalu pecky manga je. Klasicky ji okrájejte, zbylou vrstvu sedřete kuchyňským kartáčkem, houbičkou, někdy pomáhá i kartáček na zuby. Jakmile jste vláknitý obal manga z dužniny vysvobodili, nechte jej uschnout, aby se vám v rukou neklouzal.
Schnutí zabere i celý den, takže nespěchejte. Přímo na radiátor ale semínko oschnout nedávejte, ten se rozpaluje na příliš vysokou teplotu. Někdo ale pak pecku nesuší, nýbrž ji drží ve vodě, aby nabobtnala, a pak se obal skrývající semínko lépe otevíral. Voda musí mít pokojovou teplotu. Který postup zvolíte, je na vás.
Pozor, ať ho nepoškodíte!
Jakmile je obal semínka dostatečně oschlý, nebo po té, co jste jej vyndali z vody a dokonale osušili utěrkou, aby vám neklouzal v rukou, pusťte se do jeho otevírání. Do procesu se pouštějte vždy jen s umytýma rukama, abyste na semínko nezanesli zárodky plísní.
Někdo na rozloupnutí obalu používá malý nožík, někdo nůžky na nehty nebo malé dětské nůžky. Jde o to, abyste narušili šev vláknitého obalu – a pak už půjde snadno odklopit a semínko z něj bezpečně vytáhnout.
Pozor, semínko nesmíte nijak poškodit, takže obal raději otevřete více, do takové míry, aby semínko vyšlo ven v podstatě samo, jen mírným poklepnutím a vysypáním z obalu na ruku. Jakmile se semínko dostane z obalu ven, ihned vidíte, jestli je v pořádku nebo ne.
Jak poznat, jestli semínko manga vyklíčí?
Ve skutečnosti je to poměrně snadné. Zdravé semínko manga je svěží, bez známek plísně ani hniloby, není nijak scvrklé. Zárodek klíčku nebývá hned viditelný, protože se skrývá více vevnitř. Co vidíte po vyloupnutí, je v podstatě zásobárna pro novou rostlinku na cirka 2 – 3 měsíce. Klíček se objeví až po určité době – první známky rostoucího kořínku lze zaznamenat za cirka dva týdny.
Nechte semínko pár týdnů klíčit jen ve vlhkém ubrousku
Semínko jste vysvobodili z pevného obalu, a tím mu usnadnili klíčení. Teď je na čase zabalit jej do vlhké utěrky (stačí ta papírová kuchyňská) a do plastového sáčku nebo potravinové fólie. Takto uhnízděné semínko položte na teplé místo. Mangovníky si nejlépe vedou v teplotách mezi 20 – 30 °C.
Pro klíčení lze využít teplého místa, kam během dne svítí sluníčko, nebo dát semínko na radiátor – ale podložit jej dřevěným prkýnkem a třeba ještě vrstvou vaty, aby výsledná teplota u semínka byla max. do 30 stupňů.
Pravidelně kontrolujte stav semínka
Každý asi 3. – 5. den semínko kontrolujte, zda je v dostatečném vlhku a že neplesniví, zkrátka že je mu dobře. Po asi dvou týdnech uvidíte první náznak rostoucího klíčku, který se vyloupne ze své skrýše a začne sílit. Ale nesázejte jej hned – nechte klíček dorůst na cirka 4 – 7 cm délky. Začne vyhánět i další kořínky, z horní části se pak oddělí zárodek pro budoucí výhonek rostliny, který bude nad zemí. Takže: mango vyklíčí za asi dva týdny, ale se sázením počkejte další alespoň dva týdny.
Jaký květník vybrat a co do něj
Než bude semínko připravené jít do půdy, je potřeba mu připravit to správné prostředí. Mango potřebuje neutrální, až kyselou zeminu bez vápníku (podobně jako azalky, rododendrony nebo borůvky). Nejlépe poslouží substrát pro pokojové rostliny, anebo doma připravená směs. V ní bude kokosový substrát, troška kompostu a zahradní zemina (nebo univerzální zahradnický substrát).
Správný květník pro mango je vysoký. Mango má totiž docela dlouhý hlavní kořen – to zjistíte už během klíčení semínka. Postupně mu vyroste i velké množství postranních kořínků. Pro první výsadbu bude stačit výška okolo 20 cm, později budete rostlinu přesazovat vždy do většího a většího. Květináč musí mít odtokové otvory, aby kořeny nestály ve vodě. A nic nepokazíte ani tím, že na jeho dno vysypete jemnou kamennou drť.
Teď už se můžeme podívat jak zasadit mango – a hlavně do čeho
Jakmile semínko dostatečně vyklíčí, je na čase dát jej do zeminy do květináče. Na dno květníku dejte kamennou drť a na ni teprve připravenou zeminu, skončete cirka 5 cm pod okrajem květníku. Zeminu důkladně prolijte. Zemina si trochu sedne, tak ji doplňte do původní výšky a znova trochu prolijte, mírně přimáčkněte.
Na vlhký povrch položte naklíčené semínko. Pokládejte je na plocho, kořen i výhonek si správný směr růstu najdou samy, gravitace jim poradí. Jestliže má klíček už svůj směr, preferujte, aby kořen šel dolů. Tím kořenění rostliny urychlíte.
Semínko zasypte cirka 3 cm substrátu, velmi jemně přimáčkněte, abyste nic nepolámali, a opět a pomaličku prolijte vodou. Ale nijak extrémně. Jen aby vše, co k semínku přiléhá, bylo vlhké. Zemina by měla dosahovat cirka 2 cm pod okraj květníků, aby se vám pak mango dobře zalévalo. Teď už vám zbývá jen zalévat a čekat, než výhonek vykoukne nad zem.
První měsíce nepřihnojujte, semínko si vystačí samo
Zemina, do které jste semínko zasadili, má jisté zásoby živin. Navíc se klíček zpočátku živí látkami uloženými v semínku. Takže s přihnojením netřeba spěchat.
Po asi dvou až třech měsících můžete do hlíny zapíchnout hnojivé tyčinky, zahrábnout sem kravský hnůj, nebo začít opatrně přihnojovat tekutým hnojivem pro pokojové rostliny – ale jen poloviční dávky, abyste rostlinku nespálili. Teprve v dalším roce můžete použít celou dávku hnojení.
V následující sezoně už snese klasické přihnojování od jara do podzimu. V září byste měli začít zálivky i přihnojování ubírat, aby mango v našich světelných podmínkách dobře přezimovalo. Vyhýbejte se hnojivům s obsahem vápníku – ten mangu naprosto nesvědčí.
V jakých podmínkách mango pěstovat. Může ven?
U nás smí mango ven jen během léta. Můžete jej vynést i na zahradu, ale na chráněné terase či balkoně mu asi bude lépe. Rozhodně se nesmí potkat s nízkými teplotami, takže přes noc ho nechávejte venku jen od června do srpna, jinak ne.
Pozor, mladá rostlinka se nesmí dostat ani do chladu pod 15 stupňů Celsia, jinak uhyne. Starší rostliny vydrží i teploty pár stupňů nad nulou (okolo 10), ale rozhodně jim to svědčit nebude.
Mango je pokojovou rostlinou určenou pro teplejší byty. Zimovat by mělo v zimní zahradě, kde bude o něco chladněji než v interiéru, ale dostatek světla. Pokud si jej ponecháte v obýváku nebo v hale, nic se mu nestane. Ale bude muset být blízko okna, přes které však „netáhne“.
A co dál?
Mango postupně poroste a v prvních letech bude vyžadovat přesazení každým rokem. Později stačí jednou za dva roky – vždy, až vyčerpá substrát a kořeny dost prorostou celým prostorem. Přesazujte vždy do vysokého květináče, širšího o 2 – 4 cm, než byl ten původní.
Během přesazování je vhodné zkontrolovat kořeny, zda jsou všechny zdravé, případně přistřihnout ty, které nevypadají dobře. Zastřihávat byste měli až do místa, kde se na řezu kořenem objeví bílé centrum (to je známka živého a zdravého kořenu).
Mango se dá přimět k bohatšímu větvení. Jak? Pravidelným výchovným řezem. Je potřeba seříznout hlavní výhon tak, aby se rostlina musela rozvětvit, a tak udělala v bytě ještě více parády. Mangovník je dřevinou se sytě zelenými podlouhlými listy, které dokáží interiér nebývale zkrášlit.
Kdy začne mango plodit?
Mango vypěstované z pecky pravděpodobně plodit nebude. Profesionální pěstování pro plodnost s sebou totiž nese nutnost stromy roubovat (stejně jako to známe u našich ovocných stromů a keřů). Ty nenaroubované plodí jen velmi výjimečně, nemají totiž dostatečně silnou podnož.
Pokud by přece jen zaplodilo, nebude to dříve než po sedmi letech, kdy se teprve stromky stávají dospělými. Plody ale budou malé. Nicméně podomácku se mango pěstuje zejména pro okrasu. A vězte, že má co nabídnout i jen jako zelená rostlina.
Poznámka na závěr
Pecku z manga stačí vlastně jen „strčit do odpovídajícího substrátu, a ten udržovat vlhký. Mango, pokud je semínko v obalu zdravé, vyklíčí i takto. Je to jednoduchý postup.
Jenže s sebou nese spoustu nevýhod: semínko v obalu může být poškozené (seschlé, plesnivé, nahnilé), a tak budete zbytečně plýtvat časem při čekání na něco, co prostě vyrůst ani nemohlo. Navíc trvá klíčení z uzavřeného vláknitého obalu o něco déle. Klíčky napřed musejí zesílit dost na to, aby obal dokázaly roztrhnout.