Nebaví vás uniformní kupovaná mýdla? Pojďte si vyrobit vlastní mýdlo pěkně od začátku. Vyhrát si můžete s bylinkami, barvivy i aromatickými olejíčky. Ale pozor, je to návykové!
Domácí mýdlo pro začátečníky i pokročilé
Při domácí výrobě mýdla máte na výběr ze dvou způsobů. A to buď z použití hotové mýdlové směsi, kde si jen pohrajete s přísadami na doladění finálního výrobku, nebo si mýdlo připravíte od nuly.
Zatímco první varianta slouží jako příjemná zábava pro každého, děti nevyjímaje, u té druhé to chce dodržet bezpečnostní postupy, protože se směs vytváří i za přidání žíravého hydroxidu sodného. Takže jestli chcete vyrobit originální dárek, případně hledáte program pro tvoření s dětmi, je určitě lepší volit hotovou směs. Pokud chcete okusit mýdlařinu v její původní podobě, nasaďte ochranné pomůcky a pojďte na výrobu mýdla z louhu.
Co budete k výrobě mýdla potřebovat?
Kromě základních surovin, které si probereme v dalších odstavcích, budete potřebovat ideálně kuchyňskou váhu, dva hrnce, vařečku na míchání hmoty, naběračku, teploměr a pak také formičky, do kterých mýdlo přelijete, aby mohlo vychladnout. U varianty s louhem si ještě připravte ochranné pomůcky a lakmusový papírek k finální kontrole pH.
Formičky seženete od přírodních motivů přes geometrické tvary až třeba po různé postavičky. Jejich pořízení bývá nákladnější a vyplatí se vám tak spíš, pokud se výrobě domácího mýdla chcete věnovat častěji. Pro začátek bohatě postačí forma na srnčí hřbet nebo bábovku, kterou vyložíte pečicím papírem a směs do ní vylijete. Po ztuhnutí mýdlo nakrájíte na plátky a máte hotovo.
TIP: Nepoužívejte kovové formičky, mýdlo se z nich po vychladnutí dá jen velmi těžce vyklepnout.
Výroba mýdla z hotové směsi
Příprava mýdla s hotovou mýdlovou hmotou je opravdu jednoduchá, potřebujete jen několik základních surovin:
- glycerinovou mýdlovou hmotu, kterou pořídíte buď průhlednou, poloprůsvitnou nebo bílou,
- aroma, bylinky nebo esenciální olejíčky na provonění mýdla,
- barviva určená přímo k výrobě mýdel,
- odstraňovač bublinek, abyste měli pevné mýdlo bez nežádoucích bublin.
Postup krok za krokem
- V hrnci nechte rozpustit mýdlovou směs, a to buď ve vodní lázni nebo v mikrovlnce (400–600 W). Rychleji se hmota rozpustí, když ji předem nahrubo nastrouháte. Teplota by měla dosáhnout max. 80 °C, pro lepší představu použijte teploměr. Pozor, aby hmota nezačala vřít!
- Do rozpuštěné hmoty nakapejte barvivo a aroma (stačí 2–3 kapky na 100 g hmoty) a směs dobře promíchejte, aby se suroviny spojily.
- Hmotu nalijte do formiček a pokud je to potřeba, postříkejte ji následně odstraňovačem bublinek.
- Jakmile směs trochu povychladne, ukliďte formy na chladné místo a mýdlo nechte ztuhnout.
- Po 24 hodinách je mýdlo připravené k vyklepnutí z formiček.
Kdybyste si chtěli s přípravou mýdla víc vyhrát, nasypte do rozpuštěné směsi různé další přísady. Ať už se jedná o dekorativní sušené květy, nebo třeba skořici a mletou kávu, které slouží jako peeling. Stejně tak můžete do formiček naskládat různé mušle, které pak směsí přelijete, nebo dozdobit částečně ztuhlé mýdlo přimícháním hmoty obarvené jinou barvou a vytvořit tím žíhaný efekt. Jestli si vyrobíte přírodní mýdlo na zvláčnění pokožky, nebo spíše dekorativní mýdlo vhodné jako dárek, záleží jen na použitých surovinách.
TIP: Jestliže chcete zalévat do mýdla různé předměty, volte transparentní mýdlovou hmotu, pokud chcete, aby vynikl tvar formičky, použijte neprůhlednou hmotu.
Výroba mýdla bez hotové mýdlové hmoty
Výroba mýdla bez mýdlové hmoty je trochu alchymie. Hlavní surovinu tady tvoří hydroxid sodný, který je silná žíravina. Stačí tak malá odchylka od receptu a místo pěstícího mýdla budete mít mýdlo žíravé.
Zejména ze začátku následujte ověřené postupy a suroviny važte pečlivě na gramy, aby vždy došlo ke správné reakci zásady (hydroxidu) a kyselin (oleje a másla) a nastalo zmýdelnění surovin (přeměny na mýdlo a glycerin).
Na internetu najdete také mýdlovou kalkulačku, která vám pomůže při sestavování vlastních receptur. Pro začátek ale zkuste ověřený návod, který jsme pro vás připravili.
K přípravě mýdla potřebujete následující suroviny:
- 500 g olivového oleje,
- 300 g kokosového oleje,
- 200 g bambuckého másla,
- 143 g hydroxidu sodného,
- 385 ml destilované vody,
- přírodní esenciální oleje a bylinky podle uvážení.
Dále si pak připravte vhodnou nádobu na vaření, teploměr, formičky a také ochranné pomůcky, bez kterých to nepůjde. Pořád mějte na paměti, že je hydroxid žíravina. Ochranné brýle, gumové rukavice a oblečení s dlouhým rukávem jsou naprostá nutnost. Abyste nedýchali výpary, mějte zapnutou digestoř nebo otevřené okno. Při správném postupu hrozí jen minimální rizika, ale stejně se přípravu vyplatí nepodcenit.
A jde se na to!
- Do jedné nádoby si odvažte přesně na gram hydroxid sodný, do druhé navažte destilovanou vodu. Hydroxid pak postupně vmíchejte do vody. Nikdy ne naopak! Když nalijete vodu na hydroxid, začne pěnit a může vás poleptat.
- Směs míchejte tak dlouho, dokud neuvidíte, že je hydroxid dokonale rozpuštěný. Reakcí hydroxidu s vodou se směs zahřeje až na 90 °C a začnou se uvolňovat výpary, které se snažte vyvětrat, abyste je nedýchali.
- Počkejte, až teplota klesne na nějakých 35–38 °C.
- Mezitím si ve vodní lázni rozehřejte pevné tuky a poté k nim přilijte olej. Oleje i směs vzniklá z destilované vody a hydroxidu sodného by měly mít podobnou teplotu.
- Hydroxidovou směs za stálého míchání vmíchejte do olejů. Ne naopak! V této fázi směs mění barvu a strukturu – dochází ke zmýdelnění.
- Směs míchejte, dokud mýdlová hmota nebude dostatečně hustá. Jakmile na hladině začnete pozorovat stopu po vařečce, je konzistence akorát. Přirovnat by se dala například k pudingu. Když nebude směs smíchaná dobře, bude mýdlo žíravé. Pokud je emulze správná, neměl by se na povrchu hromadit olej, když ji necháme několik minut stát.
- Teď přichází na řadu ovonění olejíčky nebo bylinkami, případně barvení pomocí speciálních barviv.
- Směs ještě naposledy dobře promíchejte a nalijte do formy, kterou přikryjete, aby držela teplo (můžete ji také zabalit do deky, aby teplota klesala ještě pomaleji) a nechte mýdlo postupně vychladnout.
- Po 24 hodinách mýdlo vyndejte z formy, pokud jste používali například formu na srnčí hřbet, nakrájejte ho na požadovanou velikost a uložte ho na dobře větrané místo.
- Minimálně měsíc nechte mýdlo sušit a dozrát. Během tohoto procesu se ještě mění pH, které by mělo mít ideálně hodnoty 7 až 9. Raději si to ověřte pomocí lakmusového papírku, abyste měli jistotu, že vše dopadlo, jak má.
Základní oleje a tuky pro použití v mýdle
Domácí mýdlo jde prakticky vyrobit z každého tuku, ať už je živočišný, nebo rostlinný. Každý tuk ale potřebuje jiné množství hydroxidu sodného. K tomu právě slouží výše zmiňované mýdlové kalkulačky.
Abyste si mohli sestavit mýdlo podle svých potřeb, je dobré znát i vlastnosti jednotlivých olejů. Nejlepší pak je oleje kombinovat, aby se doplňovaly. Ale nejprve se podívejte blíže na vlastnosti základních olejů používaných na výrobu mýdlové hmoty.
Olivový olej
Olivový olej je pro výrobu mýdel naprostý základ. Je stabilní a nekazí se nijak rychle, bez oxidace vydrží až 2 roky. Mýdla z něho jsou lehounce zelená a relativně tvrdá, ale rychle se odmydlí. Má vysoký obsah nenasycených kyselin a na pokožku je díky tomu výsledné mýdlo jemné a nedráždí. Na druhou stranu ve vodě rychle slizovatí, téměř nepění a moc neodmašťuje. Což je dobré na mytí těla, ne na mytí špinavých a mastných rukou.
TIP: Pro větší odolnost olivového mýdla ho nechte ideálně přes 6 měsíců, případně ho kombinujte s jinými tuky.
Kokosový olej
Mýdlo z kokosového oleje je bílé, tvrdé a velmi dobře pění. Dokonce je tak odolné, že bez oxidace vydrží i řadu let a pomáhá stabilizovat i méně odolné oleje. Na druhou stranu se snadno rozpouští a rychle se odmydlí. Kokosový olej obsahuje převážně nasycené mastné kyseliny, má velmi dobré čisticí schopnosti, kvůli kterým ale pokožku odmašťuje. Proto je lepší, když ho použijete společně s jiným výživnějším olejem.
Bambucké máslo
Bambucké máslo vytváří odolné tvrdé mýdlo, které se nerozpouští tak snadno jako mýdla z olivového nebo kokosového oleje. Když se ale rozmočí, zmýdelňuje poměrně snadno. Pění méně, ale jeho pěna je hutná a krémová. Na rozdíl od předchozích olejů taje při vyšší teplotě, konkrétně při 36 °C, proto je při výrobě mýdla s větším zastoupením bambuckého másla potřeba vyšší teplota, ideálně nad 40 °C.
Původně se jím začal nahrazovat palmový olej, který je z hlediska ekologie velmi sporný. Vlastnosti v mýdle má bambucké máslo velmi podobné, ale obsahuje více prospěšných látek a je tak skvělé k péči i o citlivou pokožku. Jedná se o stabilní tuk a bez oxidace vydrží roky.
Kakaové máslo
Kakaový tuk dává základ odolným mýdlům s krémovou pěnou. Mýdlo se tak snadno nerozmočí jako je tomu u ostatních tuků a bez oxidace vydrží řadu let. Příjemně voní a vyživuje i suchou a citlivou pokožku. Kakaové máslo je skvělé do tělových mýdel, stejně jako do těch pleťových. Tento tuk taje při teplotě 33 °C a pokud vyrábíte mýdlo s větším procentem zastoupení v receptu, mějte na paměti, že je potřeba zvýšit teplotu při výrobě nad 40 °C.
Volba olejů podle použití mýdla
Když si budete sestavovat vlastní recepturu, zamyslete se nejprve nad tím, na co mýdlo budete používat.
- Mýdlo na ruce ideálně hodně pění, nerozmočí se tak rychle, čistí, ale nevysušuje.
- Mýdlo na tělo pak nemusí být tak odolné a odmašťující jako mýdlo na ruce, důležité je, aby pokožku nevysušilo a vyživilo ji.
- Mýdlo na obličej musí být mimořádně jemné a nedráždivé.
Pokud ještě nemáte tvorbu mýdla v ruce, držte se poměru 50 % tuhých tuků na 50 % olejů. Jako základ nejčastěji slouží výše jmenované oleje. Vhodně je pak doplňuje například:
- mandlový olej, který zvláčňuje pokožku a podpoří pěnivost mýdla,
- jojobový olej, který pomáhá pokožku regenerovat,
- ricinový olej, díky kterému je pěna krémovější (není vhodný do mýdel pro děti ani do mýdel na obličej),
- sójový olej, který zlepšuje pěnivé účinky,
- rýžový olej se svými protizánětlivými a zklidňujícími účinky,
- konopný olej, který podporuje hojení pokožky (vhodný i na lupénku, ekzémy, bércové vředy…).
Použít můžete i řadu dalších olejů od měsíčkového přes avokádový až po oleje z meruňkových nebo hroznových jader. Sami zjistíte, co vaší pokožce dělá nejlépe.
Jaké další suroviny lze do mýdla přidat
Pokud si vytváříte přírodní mýdlo pro hýčkání pokožky, můžete do něho přidat řadu dalších surovin. Mezi ty nejčastější patří mléko (kozí, ovčí, kravské i rostlinné), jogurt, med, včelí vosk, hedvábí, různé jíly, květinové vody nebo třeba lanolin. Výrobu mýdla je potřeba přizpůsobit vždy podle použité suroviny. O tom třeba někdy příště.