Jak vyrobit stojan na houpačku? NÁVOD

Teplé dny a sluneční paprsky lákají stále více lidí k trávení volného času v přírodě, na terase nebo na zahradě. Vybudujte si v ní místo, kde budete moci trávit volný čas s rodinou. Vyrobte si sami stojan na houpačku, rychle a jednoduše.

shutterstock 1294608004
Foto: Shutterstock.com

Zahradní houpačka pro děti i dospělé

Zahradní houpačku si zamilují nejen děti, ale i dospělí. Ačkoli se může zdát, že její výroba je obtížná, zvládne to (téměř) každý. Její výhodou je, že si ji můžete přizpůsobit vlastním potřebám a požadavkům. Navíc v porovnání s houpačkami zakoupenými v obchodě může být houpačka vyrobená svépomocí ze dřeva nebo kovu také o něco levnější.

Pokud máte dostatečně velkou zahradu, doporučujeme vyrobit dvoumístnou houpačku. Pokud však máte málo místa, může být alternativou houpací síť.

Náš tip: Upevněte houpací síť na obou stranách, například o strom.

shutterstock 1855779874
Foto: Shutterstock.com

Rozdíl mezi houpačkou pro děti a dospělé

Pokud uvažujete o výrobě houpačky a stojanu vlastníma rukama, měli byste také přemýšlet o tom, pro koho bude určen. Houpačky pro děti jsou většinou vyrobeny z plastu a bývají méně odolné, lehčí a snadněji se s nimi manipuluje. V mnoha případech postačí k jejich stavbě strom nebo kovový stojan.

Dětské houpačky se liší také vybavením. Nejčastěji mají hrazdu v přední a zadní části nebo jsou vybaveny plným zadním krytem, aby bylo dítě v bezpečí a dostatečně chráněno. Naopak pro starší děti a dospělé se doporučuje, aby houpačky a stojany byly vyrobeny z pevných a odolných materiálů – samozřejmě ve větších velikostech.

shutterstock 1713886654
Foto: Shutterstock.com

Typy zahradních houpaček

Před samotnou realizací houpačky a stojanu je také třeba zvážit, jaký typ zahradní houpačky chcete mít. Musíte přemýšlet nejen o tvaru houpačky, ale také o její velikosti a materiálu, ze kterého ji vyrobíte. Čím kvalitnější materiál použijete, tím pevnější bude houpačka. Kromě toho má použitý materiál samozřejmě vliv i na nosnost houpačky.

Můžete například vyrobit houpačku ze dřeva nebo kovu, nebo můžete vyrobit houpačku ze dřeva a kovu zároveň. Před výrobou houpačky byste také měli zvážit, zda bude určena pro jednu, dvě nebo více osob. A nezapomeňte, zda chcete stacionární houpačku, která bude vždy na jednom místě, nebo přenosnou houpačku, kterou lze přemístit prakticky kamkoli.

shutterstock 1413812015 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Moderní houpačka s kovovou konstrukcí

Kovové houpačky jsou nejen moderní, ale také odolné a nehořlavé. Z hlediska designu se však nemusí hodit do každé zahrady.

Pozor! K výrobě kovové houpačky a stojanu z kovu budete potřebovat také určité svářečské dovednosti.

Výhodou kovových houpaček je jejich dlouhá životnost, elegantní konstrukce a obvykle snadné skládání. Musí však být dobře vyrobeny. Nevýhodou je přehřívání na slunci nebo možná budoucí koroze.

shutterstock 2030400557 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Dřevěná zahradní houpačka

Pokud jde o zahradní houpačky a stojany ze dřeva, ty jsou v současné době velmi oblíbené. Kromě toho, že je jejich výroba velmi jednoduchá, můžete si je libovolně přizpůsobit – ať už tvarem, nebo velikostí. Dřevo je navíc stabilní, pevný, přírodní, vizuálně krásný a snadno dostupný materiál. Proto se mnoho lidí rozhoduje pro tento typ houpačky.

Nanesením vhodného ochranného nátěru dosáhnete vysoké odolnosti houpačky a stojanu vůči povětrnostním vlivům. Výhodou houpaček a stojanů vyrobených ze dřeva je také dobrá manipulace a skutečnost, že se nepřehřívají.

Jejich nevýhodou je naopak neustálé opracovávání dřeva. Houpačky a stojany ze dřeva tak vyžadují stále pravidelnější péči. Například je třeba je pravidelně ošetřovat vhodnými nátěry na dřevo.

shutterstock 1339379336 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Jak si sami vyrobit houpačku a stojan na houpačku?

Není nic lepšího než si vyrobit zahradní houpačku. Vlastníma rukama můžete udělat cokoli – a postavit houpačku rozhodně taky. Její výroba vyžaduje dostatek prostoru a také dostatečný počet dílů a nástrojů. Při stavbě houpačky a stojanu budete potřebovat také pomoc druhé osoby, která vám pomůže držet díly pohromadě.

Stojan na zahradní houpačku

Nemáte na zahradě dostatečně velký strom, na který byste mohli zavěsit houpací síť nebo houpačku? Vyrobte si vlastní stojan na houpačku, který bude na vaší zahradě plnit nejen estetickou funkci, ale bude také odolný a funkční. Pro kutily žádný problém.

Při výrobě stojanu na houpačku si rozmyslete, zda jej chcete ukotvit do země, nebo zda jej chcete mít bez ukotvení. Rozdíl mezi těmito porosty je především ve stabilitě a odolnosti vůči vnějším vlivům.

shutterstock 1616317222 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Jak vyrobit stojan na zahradní houpačku?

K výrobě stojanu na zahradní houpačku budete potřebovat především kvalitní dřevo nebo kvalitní ocel, vhodné díly, potřebné nářadí a nástroje. Jednoduše řečeno, bez nich se zahradní houpačka neobejde.

V tomto případě je užitečný také plán, podle kterého budete dřevo nejen měřit a řezat, ale také spojovat. A to tak, aby vydrželo několik dalších desetiletí.

shutterstock 1300184173 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Z čeho vyrobit houpačku?

Doporučujeme použít kulatinu nebo dřevo, abyste dosáhli co největší trvanlivosti a pevnosti. Mezi velmi odolné dřeviny patří buk, bříza, borovice lesní nebo jedle.

Modřín může být vhodný, protože je cenově dostupný a relativně snadno se opracovává, ale je také snadněji napadán škůdci. Mezi další oblíbené dřeviny používané na houpačky a stojany patří odolné a na údržbu nenáročné exotické druhy, jako je filipínský mahagon, eukalyptus nebo severoamerická akácie.

shutterstock 706125826 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Pokud však dáváte přednost stojanu z kovu, doporučujeme použít kvalitní ocel. Levné kovové slitiny mohou být nestabilní a mají kratší životnost.

Po výběru správného materiálu je třeba vše změřit, nařezat, ošetřit ochranným přípravkem, spojit a poté sestavit. Totéž platí pro kovy. Doporučuje se ošetřit kov pozinkováním nebo komatixem či práškovou barvou.

Náš tip: Z dlouhodobého hlediska je nejrozumnější volbou žárové zinkování. Takto ošetřený materiál je mimořádně odolný vůči slunečnímu záření i povětrnostním vlivům a je také bezúdržbový. Jedná se o prakticky nezničitelnou povrchovou úpravu.

Co budete k výrobě stojanu potřebovat?

Kromě kvalitních materiálů si nezapomeňte připravit dostatečné množství šroubů a hřebíků + panty pro houpačku. Lepidlo na dřevo, mořidlo na dřevo a konzervační barva/olej/lak na dřevo se určitě budou hodit. Pokud jde o nářadí, pořiďte si šroubovák, pilu, kladivo, metr, brusku, vrtačku, tužku a ochranné pomůcky, jako jsou brýle a rukavice.

shutterstock 1470525224 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Náš tip: Stojan na houpačku ve tvaru písmene A

Jedním z nejoblíbenějších houpacích stojanů je díky své odolnosti, pevnosti, stabilitě a snadnému provedení houpací stojan ve tvaru písmene A.

Při výrobě stojanu ve tvaru písmene A je navíc nutné mít čtyři stejně dlouhé nosníky, které vyztužíte horním nosníkem a dalšími dvěma nebo čtyřmi upevňovacími nosníky.

Náš tip: Připravte si dostatek hřebíků a vrutů do dřeva a také závěs na zavěšení houpačky, například pomocí řetězu. Určitě pomůže i montáž karabin.

shutterstock 1873537219 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Pokyny pro výrobu houpačky ve tvaru písmene A

Je to opravdu jednoduché. Zde se dozvíte, jak vyrobit houpačku ve tvaru písmene A ze dřeva. Délku jednotlivých nosníků zvolte podle velikosti a nosnosti houpačky.

Jak vyrobit houpačku ve tvaru písmene A ze dřeva

 1. Připravte si trám z kulatiny nebo hranolů, na kterém bude zahradní houpačka zavěšena. Rozměry nosníku určují konečnou velikost samotné konstrukce houpačky.
 2. Změřte střed nosníku a ve stejné vzdálenosti od středu nosníku označte a změřte otvory. Poté do těchto otvorů upevněte závit závěsu.
 3. Vložte kyvné závěsy do závitů a pevně je utáhněte.
 4. Dále si připravte 4 stejně dlouhé trámy, které budou sloužit jako nohy houpacího stojanu.
 5. Dbejte na to, abyste je dole seřízli pod stejným úhlem, nejméně 26,6°.
 6. Připravte si také 2 stejně dlouhé trámy, které budou sloužit jako podpěry pro nohy houpačky. Také ty na obou koncích seřízněte pod úhlem přibližně 26,6°. Tyto vzpěry budou sloužit k upevnění horní části houpacích nohou z vnější strany. Doporučujeme je upevnit ve výšce alespoň 30 až 40 cm v horní části houpačky. Tímto způsobem získáte houpací nohy ve tvaru písmene A. Pokud chcete zvýšit stabilitu houpačky, můžete nosníky v horní části zkřížit.
 7. Aby byl stojan houpačky opravdu dostatečně pevný, můžete použít delší trámy a také upevnit nohy ve spodní části houpačky, asi 40 až 60 cm od země. Nezapomeňte tyto trámy zajistit dostatečným počtem šroubů nebo hřebíků – a udržet je rovnoběžně s horními trámy.
 8. Neváhejte použít kovové háčky nebo závěsy, aby byla konstrukce co nejpevnější a stojan byl stabilní i s horním nosníkem. Čím více nosníků použijete při stavbě houpacího stojanu, tím stabilnější a odolnější bude konstrukce vůči vnějším vlivům.

Existuje několik variant, jak vyrobit houpací stojan ve tvaru písmene A. Záleží na vás, zda horní nosníky nohou překřížíte, nebo ne. Tím v podstatě získáte stojan ve tvaru písmene X. V každém případě nezapomeňte dřevo předem obrousit a ošetřit vhodným prostředkem na ochranu dřeva a poté stojan postavit na pevný podklad, například dlažbu.

shutterstock 262052429 1024x683 1
Foto: Shutterstock.com

Další typy houpacích stojanů

Mezi další typy houpacích stojanů patří stojany ve tvaru písmene U a stojany ve tvaru pergoly.

Houpací stojan ve tvaru písmene U

Pokud potřebujete stojan na houpačku, abyste se na ní mohli jemně houpat, nebo pokud chcete houpačku používat k relaxaci či pro děti, pak je vhodné zvolit stojan na houpačku ve tvaru písmene U.

Na jeho výrobu spotřebujete méně materiálu. Pro zhotovení takového stojanu se však doporučuje zalít jej betonem. Jeho odolnost a stabilita je mnohem lepší. Pokud se chystáte vyrobit houpací stojan z kovu, myslete na to, že tloušťka materiálu by měla odpovídat požadované nosnosti.

Pro dřevěný stojan na houpačku ve tvaru U potřebujete:

 • 2 kusy řeziva o délce nejméně 3,2 m (boční sloupky).
 • 1 kus řeziva o délce nejméně 3 m (horní sloupek)
 • 2 kusy řeziva o délce nejméně 50 cm (podpěry)
 • vruty do dřeva, houpací závěsy, lepidlo na dřevo, vhodné ochranné pomůcky
 • pilu, kladivo, metr, brusku, šroubovák, vrtačku, tužku a ochranné pomůcky, jako jsou brýle a rukavice.

Stojan na houpačku ve tvaru pergoly

Pro kutily nebude ani problém vyrobit stojan na houpačku, který bude připomínat pergolu. Jedná se však o složitější, zdlouhavější a materiálově náročnější proces. Takový stojan je vhodný pro větší pozemky. Vynikne například i v blízkosti zimních zahrad.

shutterstock 1694180917
Foto: Shutterstock.com

Houpačky jsou jedním z nejoblíbenějších typů zahradního nábytku. Při stavbě a výrobě houpacích stojanů se myslí především na použití kvalitních materiálů a bezpečnost. V případě jakýchkoli pochybností se nebojte požádat o pomoc nebo radu odborníky. Za to se nemusíte stydět.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...