Chtěli byste si vyrobit velikonoční věnec na dveře, ale s tvorbou dekoračních věnců nemáte zkušenosti? Podle našeho návodu to hravě zvládnete. Ukážeme vám základní postup, jak si vyrobit velikonoční věnec na dveře i na stůl. Zda si jej ozdobíte velikonočně, vánočně, podzimně či letně, už bude jen a jen na vás.
Předchozí zkušenosti? Nemusejí být opravdu žádné
Obáváte se výroby velikonočního věnce jen proto, že jste dosud žádný jiný netvořili? Ani ten vánoční? Případně vám adventní tvořivost příliš nevyšla (protože svíčky jsou těžké a potřebují přesně držet na svém místě)? Nevadí!
S velikonočním věncem nebude žádná velká potíž. Nazdobit jej zvládnou dokonce i malé děti, stačí jim dát materiál a trochu volnosti. Nemusíte držet žádná extra pravidla a ani se snažit o bytelný výtvor, který by unesl těžké svíčky (jako o adventu). Zaměřte se jen na barevnost a jarní symboliku.
Co budete potřebovat na velikonoční věnec?
Záleží samozřejmě na tom, jaký typ věnce budete vytvářet.
Pokud si korpus koupíte, budou vám stačit jen předměty k dekoraci. Skvělá je kombinace přírodnin, skořápek od vajec a koupených velikonočních motivů. Kam pro ně? Třeba do květinářství nebo papírnictví, jistě na mnohé narazíte i ve výtvarných potřebách.
Aby dekorace na věnci držely, bude se hodit tavná pistole. A dostatečný pracovní prostor, kam se vám vejdou všechny věci, co na věnec plánujete dát.
Jestli chcete vytvořit celý věnec sami, ještě k věcem přidejte drátek nebo provázek, kterým budete svazovat proutí, suchou trávu nebo jiný materiál do tvaru věnce. Plus nůžky (v případě, že použijete drátek, tak samozřejmě odpovídající nůžky na jeho ustřihnutí).
Je tavná pistole nezbytně nutná?
Možná vás od tvorby věnce doposud odrazovala všude avizovaná potřeba tavné pistole. Nemáte ji a rozhodně ji nechcete ani pořizovat. Nevěšte hlavu, bez pistole se hravě obejdete! I naše maminky a babičky tvořily velikonoční dekorace, a rozhodně se obešly bez tavné pistole, vždyť ji tenkrát ještě neznaly!
Co místo pistole? Většinou se dekorace připevňují k věnci pomocí drátku. Ale půjde to i s provázkem, alespoň co se plochých ozdob týká. Jediné, co se bez tavné pistole připevňuje na věnec opravdu těžko, jsou skořápky vajíček. Ale místo toho můžete na věnec zavěsit (či položit) kraslice!
Jak vytvořit velikonoční věnec z koupeného korpusu
Pokud si koupíte korpus na velikonoční věnec, budete jej už „jen“ oblepovat nebo obmotávat dekoracemi. Můžete si vymyslet buď své vlastní, nebo se nechat inspirovat na internetu. Lidí, kteří zveřejňují své dekorační výtvory, je opravdu spousta!
Korpusy na věnec se prodávají z mnoha materiálů
Korpusy na jarní věnce se většinou prodávají z proutí, ze suché trávy, potkat můžete i slaměný korpus. Někdo preferuje čistě bílý kruh z polystyrenu, ale ten je náročnější na komplexní ozdobení tak, aby nebyl základ v podobě polystyrenu příliš viditelný.
Začněte obrysovou představou věnce
Než s vlastním dekorováním začnete, alespoň zhruba si v hlavě rozvrhněte, jak má věnec ve výsledku vypadat. Zda jej chcete celý pokrýt například travou nebo mechem, a teprve na to dávat jednotlivé prvky, nebo necháte korpus přiznaný. Kde mají být nosné dekorace a kam doplníte drobnosti pro dokreslení a podtrhnutí těch nosných ozdob.
A pusťte se do zdobení
Na velkoplošné dekorace, jako je například mech, si vezměte drátek. Opatrně mech na věnec položte a obmotávejte. Nejvíce se hodí tenký dekorační drátek, který koupíte v květinářství, floristice nebo ve výtvarných potřebách. Jednotlivé prvky pak lepte tavnou pistolí nebo přidrátujte tak, aby drátek byl co nejméně vidět.
Co jsou jarní a velikonoční symboly?
Aby byl věnec velikonočním, je potřeba sáhnout po správných symbolech.
Jaro symbolizuje
- vše zelené: mech, proutky stálezelených rostlin, jako je buxus, břečťan, barvínek (brčál)
- živé květy: typické jarní květy, k nimž patří zlatý déšť, kočičky, narcisy, tulipány, sedmikrásky, hyacinty, petrklíče, frézie, modřence, případně konvalinky
- vejce: mohou být kraslice (vyfouklá vejce), skořápky vajec slepičích nebo křepelčích. Ale i vejce dekorativní – uměle vyrobená a dozdobená
- kuřátka a jiná mláďata: ne velikonočním věnci se budou dobře vyjímat plyšová mláďátka, typicky kuřata nebo zajíčci, případně jehňata. Hodí se i slepičky, kohouti nebo třeba jen peříčka
- stuhy v barvě žluté, zelené, červené a modré. To jsou barvy Velikonoc. Stejně tak se budou hodit krajky, případně háčkované stuhy.
Jak na velikonoční věnec umístit živé květy
Asi si říkáte, co s živými květy na věnci, když dlouho nevydrží. Ale vydržet mohou, pokud jim dopřejete vláhu. Květy se totiž dají umístit do malých ampulek s vodou. Díky nim si můžete krásu věnce užívat mnoho dní. Ampulky potkáte v prodejnách floristiky. Jsou k mání v různých velikostech a s různými průměry otvorů, do nichž květy zastrčíte.
Posloužit ale mohou i květiny umělé. Ty vám vydrží i do dalšího roku. V následujícím roce jen obměníte jejich využití a doplníte k věnci čerstvé dekorace, a bude hotovo. Skvělé řešení pro všechny, kdo zjara neoplývají příliš velkými časovými rezervami.
Jak vytvořit velikonoční věnec z vlastního proutí
Jestliže nechcete investovat do velikonočního věnce příliš mnoho financí, a přitom jste alespoň trošku zruční, můžete si věnec snadno vyrobit z vlastnoručně nastříhaného proutí. Jak na to? Stačí si domů přinést dostatečně dlouhé proutí vrbové nebo březové, případně z jiných dřevin, které jsou již zjara pružné a nechají se stočit do věnce.
Proutí seskládejte k sobě a stočte do kruhu, konce přidrátkujte tak, aby ve tvaru kruhu také vydrželo. Můžete ovšem postupovat i jinak – nejprve udělat kruh z jednoho proutku, svázat jej, a pak postupně přidávat jednotlivé proutky, až bude věnec tak velký, jak si představujete. Vše přichycujte drátkem, ten je v těchto případech nejspolehlivějším „držákem“.
Nezapomeňte na drátek, za který pověsíte věnec na dveře. Jde-li o věnec na stůl, očko na zavěšení samozřejmě řešit nemusíte.
Jakmile máte korpus na věnec připravený, již jen doplníte dekorace. Jako jsme popsali o kapitolku výše.
Fantazii se meze nekladou: velikonoční věnec se dá také uháčkovat, umotat z drátu, ze suché trávy nebo ze starého šatního ramínka
Při výrobě velikonočního věnce, nebo jakéhokoliv jiného, se nenechte svazovat žádnými přebytečnými pravidly. Popusťte uzdu vaší fantazii a využijte, jakýkoliv materiál vás napadne. Přinejhorším to prostě jen nedopadne. Věnec na dveře i na stůl může být opravdu z čehokoliv, stačí si pohrát s jejich dekorováním.