Máte šikovné ruce a chuť vytvořit si vlastní vertikální bylinkovou zahrádku? I s malým venkovním prostorem se dá vytvořit zelená oáza z bylinek. Těchto 5 vertikálních bylinkových zahrádek to dokazuje!
Vyrobte si vlastní vertikální bylinkovou zahrádku
I když se v dnešní době setkáte s velkým množstvím vertikálních bylinkových zahrádek, je zábavné být kreativní i sám. Vertikální bylinková zahrádka je ideální, pokud rádi pěstujete vlastní bylinky, ale nemáte mnoho místa. Ať už máte malou zahrádku, balkon nebo malou terasu, vždy se najde místo pro závěsnou bylinkovou zahrádku. Vertikální bylinková zahrádka nepotřebuje mnoho místa, ale přinese mnoho: vytváří příjemnou náladu a poskytuje lahodnou úrodu pro ty nejchutnější saláty, omáčky a polévky. To budou skvěle chutnající letní večery u venkovního stolu! Zajímají vás různé způsoby vertikálního zahradničení a chcete je v příští sezóně vyzkoušet i vy? Pojďte se podívat na podrobný návod na 5 vertikálních bylinkových zahrádek krok za krokem.
1. Vertikální žebřík na bylinky
Začněme jednoduše. Máte někde starý žebřík? Nebo si ho můžete někde levně koupit? Pomocí dřevěného žebříku můžete velmi snadno vytvořit krásnou vertikální zahradu. Je snadno vyrobitelný a je ideálním místem pro vaše bylinky. Od rozkošně chaotického až po zcela organizovaný: vertikální bylinkový žebřík si samozřejmě můžete uspořádat podle svého vkusu. Nebo pro ty kreativnější z nás: vyrobte si žebřík sami! Níže si můžete přečíst vše o výrobě vlastního žebříku a o ozdobení vertikálního bylinkového žebříku.
Co budete potřebovat?
- Starý dvojitý žebřík (neošetřené dřevo)
- Jedna deska na každý schod
- Svinovací metr
- Barva ve spreji (volitelné)
- Různé hrnce, květináče a nádoby
- Bylinky nebo semena bylinek
- Zeminu
Jak na to?
- Můžete si pořídit různě velké desky nebo jsem si je nechat nařezat na míru v železářství. Pro určení délky rozložte žebřík a změřte jednotlivé šířky. Přidejte asi 30 cm na délku schodů, aby prkna na každé straně vyčnívala asi 15 cm. Změřte také šířku každého schodu, abyste určili hloubku desek.
- Žebřík a desky nastříkejte nebo natřete požadovanou barvou (pokud chcete).
- Desky volně nasaďte na schůdky a v případě potřeby je přišroubujte.
- K žebříku můžete také připevnit háčky pro další možnosti zavěšení.
- Po celém žebříků rozmístěte květináče nebo nádoby podle vaší libosti.
- Do květináčů a nádob zasaďte již vyrostlé bylinky nebo jejich semínka.
- Můžete na žebřík můžete přidat různé dekorace nebo světýlka.
2. Vertikální paleta na bylinky
Pokud chcete jít ještě o krok dál: vertikální zahrada v paletě je dnes velmi populární! V zásadě sem můžete umístit všechny rostliny a semínka, které chcete, ale měli byste se vyhnout rostlinám s opravdu hlubokými kořeny. V zásadě jsou vhodné všechny palety, ale doporučujeme zvolit paletu se širokými otvory. Po dokončení níže uvedených kroků nechte paletu ještě dva týdny ve vodorovné poloze, než ji vystavíte nebo zavěsíte. Mladé rostliny tak mohou správně zakořenit. Měli byste také zvážit, kam vertikální paletu s bylinkami umístíte nebo zavěsíte. Je to místo s dostatkem slunce a chráněné před větrem?
Co budete potřebovat?
- Palety
- Plachta proti prorůstání kořenů nebo podložka pod jezírko (1,5 x plocha palety)
- Sešívací pistole
- Brusný papír/bruska
- Bylinky nebo semena bylinek
- Zemina
Jak na to?
- Obruste palety, vyhlaďte hrubé hrany a odstraňte třísky.
- Paletu můžete nechat v přírodním stavu nebo ji zalít mořidlem či barvou. Nebo co takhle napsat názvy bylinek křídovou barvou, pokud chcete? Nátěr nebo moření nejenže vytváří krásný efekt, ale také prodlužuje životnost vertikální zahrady.
- Použití tkaniny na ochranu kořenů nebo fólie na jezírko: rozprostřete tkaninu nebo fólii na zem a položte paletu zadní stranou nahoru. Přeložte látku nebo fólii přes okraje palety a přišijte ji. Základním principem je střílet sponku každých 5 cm.
- Horní část palety může zůstat otevřená: zde se látka nebo fólie přeloží dovnitř a připevní k vnitřnímu boxu horní police.
- Posledním krokem je naplnění palety – stále ve vodorovné poloze – zeminou z květináčů nebo zahradní zeminou. Mezery mezi paletovými deskami vyplňte zeminou a co nejvíce ji přitlačte.
- Umístěte rostliny dovnitř. Rostliny nebo semena, které potřebují nejméně vody, umístěte nahoru: když zaléváte nebo zavlažujete, voda automaticky stéká dolů.
3. Vertikální zahrádka pomocí prázdných plechovek
Tyto vertikální zahrady se skládají z řady starých plechových nádob, v nichž jsou zasazeny bylinky. Staré konzervy, například od rajčat, polévky a dalších. Jednoduché a šetrné k životnímu prostředí! Tento systém závěsných květináčů na bylinky se velmi snadno sestavuje a využívá recyklaci. Stojan nebo polici seženete v železářství téměř zadarmo.
Tip: Plechovky můžete také natřít nebo jakkoliv vyzdobit.
Co budete potřebovat?
- Plechovky od konzerv
- Vrtačku
- Kovový vrták
- Kladivo
- Lano
- Bylinky nebo semena bylinek
- Zeminu
Jak na to?
- Kladivem vyrazte do dna plechovek malé otvory (kvůli odvodnění).
- Pak pomocí vrtačky (s kovovým vrtákem) vyvrtejte do zadní části plechovek otvory pro lano (k zavěšení).
- Jedním z otvorů provlékněte provázek a uvažte pevný uzel.
- Rozhodněte se pro délku, ustřihněte druhý konec a provlékněte lanko i druhým otvorem a přivažte ho na místo.
- Plechovky naplňte zeminou.
- Květináče zavěste na plot, na balkon, na věšák nebo na jiné požadované místo.
4. Závěsný stojan na bylinky
Závěsný stojan na bylinky: můžete si ho koupit, ale můžete si ho také vyrobit! Závěsný stojan na kořenky se skládá ze sady polic (podle toho, jak velký stojan chcete), do kterých jsou vyvrtány kulaté otvory. Kulaté otvory, do kterých se vejdou malé květináče. Závěsný stojan na bylinky by mohl vyžadovat trochu více kutilské práce, ale díky tomu by to mohl být zábavný projekt! S níže uvedeným plánem krok za krokem byste měli zvládnout oba způsoby. Malý dodatek: ujistěte se, že jste závěsný stojan na bylinky zavěsili na místo, které unese jeho hmotnost. Nechce se vám řezat a vrtat? Pak samozřejmě stačí květináče postavit na police. Ve světě zeleninových zahrádek jsou možnosti nekonečné.
Co budete potřebovat?
- Police
- Tužku
- Lano
- Stahovací pásky (kabelové stahovací pásky)
- Kotoučovou pilu
- Vrták
- Brusný papír
- Vrták
- Květináče
- Bylinky nebo semena bylinek
- Zeminu
Jak na to?
- Tužkou si označte místa, kam chcete vyvrtat otvory. Dbejte na to, aby mezi posledními otvory a koncem desky, kterou má provaz projít, byla mezera asi 2,5 cm;
- Jakmile určíte umístění otvorů, můžete pomocí kotoučové pily nařezat desky na požadovanou stejnou délku (pokud je to ještě nutné).
- Je důležité, aby otvory na každé desce byly zarovnané. Abyste se ujistili, že jsou otvory symetrické, můžete desky položit na sebe a pomocí vrtáku předem označit střed každého kruhu vyvrtáním otvoru.
- Nyní je třeba vyvrtat otvory v deskách pomocí vrtáku. Pokaždé se ujistěte, že je deska pevně uchycena a že vrták pevně držíte. Na pracovním stole můžete také upnout dvě desky najednou. Pak nastavte vrtačku na nejvyšší rychlost, používejte obě ruce a snažte se udržet vrtačku kolmo k desce.
- Na obou koncích desek pak pomocí vrtačky uděláte malý otvor, kterým později provlečete lano. Je důležité, aby otvory nebyly příliš velké, aby lano bylo napnuté a prkna se nemohla pohybovat.
- Použijte brusný papír, abyste se ujistili, že dřevo je bez vad a že jsou odstraněny třísky.
- Provlékněte lano otvory a dole zavažte uzel.
- Zavěste stojan na rostliny a pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou police (přiměřeně) rovné.
- K pevnému zajištění polic pod otvory pro lano můžete použít stahovací pásky (kravaty), které zabrání posunutí polic pod vahou rostlin v květináčích.
- Vložte květináče do otvorů, ustupte a vychutnejte si konečný výsledek!
5. Vertikální zahrádka pomocí prázdných sklenicích
V neposlední řadě: vertikální bylinková zahrádka ve sklenici! Tyto skleněné nádoby vídáme stále častěji v projektech DIY a můžete je použít prostřednictvím všeho. Používají se na věci do koupelny, na řemeslné věci a další – takže teď na vertikální zeleninovou zahrádku! Květináče zvýrazňují svěží zelenou barvu bylinek a dávají jim ještě více vyniknout. Obdivovat můžete také zátiší rostlin.
Co budete potřebovat?
- Prázdné sklenice
- Dřevěnou desku (měkké dřevo)
- Nastavitelné svorky
- Kladivo + hřebíky
- Šrouby
- Kamínky
- Bylinky nebo semena bylinek
- Zeminu
Jak na to?
- Umístěte svorku (svorky) na dřevěnou desku a podívejte se, kde mají být svorky umístěny. Svorku přišroubujte hřebíkem.
- Našroubujte svorku na dřevěnou desku a ujistěte se, že je bezpečně upevněna. Ujistěte se, že svorky pevně obepínají sklenice, aby nespadly.
- Přišroubujte polici ke zdi nebo plotu. Nebojte se: květináče, které zavěsíte do svorek, skryjí šrouby, kterými jsou připevněny ke zdi.
- Zahákněte sklenice do svorek a utáhněte je, dokud nebudou pevně uchyceny.
- Nejprve květináč lehce naplňte kamínky a zbytek zasypte zeminou.
- Zasaďte rostliny – dle vlastního výběru – do sklenici a zalijte je.