Jak vyvolat porod? Existuje několik způsobů

Těhotné ženy mohou mít k vyvoljání porodu různé důvody. Pokud nosí dítě dlouho před porodem, mohou se cítit unavené a chtějí se zbavit bolestí, které těhotenství přináší. Proto některé těhotné ženy hledají způsoby, jak porod vyvolat přirozenou cestou.

Existují různé doporučené i nedoporučené metody k vyvolání porodu. Porod lze vyvolat v nemocnici, ale těhotné ženy mohou vyzkoušet i domácí metody. Vzhledem k tomu, že nejdůležitější je bezpečnost dítěte a matky, je dobré se o konkrétních metodách poradit s odborníky.

shutterstock 1928490875
Foto: Shutterstock.com

Začátek porodu

Přirozený porod začíná v okamžiku, kdy je v mozku dítěte vyslán biochemický signál do mozku matky. Tento zázračný okamžik stimuluje matku k produkci oxytocinu.Oxytocin je hormon, který způsobuje stahování dělohy. Kontrakce dělohy následně vede k otevření děložního hrdla a začíná porod.

Na rozdíl od tohoto procesu je při vyvolávání porodu děloha stimulována ženou, případně léky, dříve než by proces zahájila sama příroda.

Jaké jsou metody vyvolání porodu?

Existují různé metody vyvolání porodu. Termín porodu lze urychlit pomocí léků nebo prasknutím plodové vody. Existují však i domácí metody, které vysvětlíme dále v článku.

Vyvolání porodu v nemocnici

Proces vyvolání porodu v nemocnici se liší podle toho, jakou techniku lékař použije. Někdy se lékaři rozhodnou použít i kombinaci různých metod.

Nezapomeňte: Může to trvat několik hodin až dní. Záleží na tom, jaké techniky váš lékař používá a zda je vaše dítě připraveno jít na svět. Indukce vede ve většině případů k vaginálnímu porodu.

shutterstock 663871813
Foto: Shutterstock.com

Přírodní způsoby vyvolání porodu

Pokud chcete zvolit přirozenější způsob vyvolání porodu, můžete to zkusit i doma. Zatím však neexistují žádné důkladné studie, které by s jistotou prokázaly, že tyto metody fungují. Proto byste se před jejich vyzkoušením měla vždy poradit se svým lékařem nebo profesionální porodní asistentkou.

Jak přirozeně vyvolat porod?

Chůze a cvičení

Pokud jste zkoumali, jak vyvolat porod, určitě jste narazili na slovo pohyb. Ačkoli neexistuje žádný výzkum, který by potvrzoval, že pohyb je účinný pro vyvolání porodu, mírné cvičení může být užitečné.

Doporučuje se také použití porodního míče, který pomáhá zmírnit tlak v kyčlích a pánvi. Udržování kondice vám také pomůže zlepšit spánek a náladu. Může také snížit riziko těhotenské cukrovky.

Náš tip: Ve snaze vyvolat porod vyzkoušejte dlouhé procházky.

shutterstock 734901451
Foto: Shutterstock.com

Bezpečnost na prvním místě

Vzpřímená chůze pomáhá dítěti pohybovat se směrem dolů. Vždy poslouchejte své tělo a šetřete si energii na porod. Nadměrná fyzická námaha se v těhotenství rozhodně nedoporučuje. Je důležité, aby se těhotná žena před zařazením cvičení do svého denního režimu poradila s lékařem.

Pohlavní styk

Zajímá vás, jak by sex mohl urychlit termín dodání? Opravdu to může fungovat – vysvětlíme vám, jak na to. Děložní stahy jsou nedílnou součástí orgasmu a mohou být poměrně silné. Předpokládá se, že tyto kontrakce při vyvrcholení mohou potenciálně pomoci vyvolat porod – a to v případě, že je dítě připraveno jít na svět.

Věděli jste, že sex může pomoci uvolnit chemickou látku zvanou oxytocin, která způsobuje kontrakce? Tato chemická látka se uvolňuje zejména při dosažení orgasmu.

Je pohlavní styk během těhotenství bezpečný?
Většina lékařů povoluje pacientkám s normálním těhotenstvím sex až do dne porodu. Každá žena je však jiná, proto se poraďte se svým lékařem a zjistěte, co je ve vaší situaci bezpečné.

Duševní pohoda

Jednou z příčin opožděného termínu porodu může být stres. Těhotné ženy by měly být klidné, aby se dítě cítilo bezpečně. Nezapomeňte, že naše každodenní návyky výrazně ovlivňují náš duševní stav.

shutterstock 563324275
Foto: Shutterstock.com

Jak si udržet dobrou psychickou kondici?

Dopřejte si kvalitní spánek. Existuje mnoho tipů, jak zlepšit kvalitu spánku. Patří mezi ně například vytvoření večerní rutiny. Pusťte si večer oblíbenou hudbu, zapalte svíčky a relaxujte.

Na naši vnitřní pohodu má velký vliv také naše strava. Dbejte na to, aby byl vyvážený, a dodržujte pitný režim.Pokud se během dne dostanete do stresové situace, zkuste zhluboka dýchat nebo meditovat, abyste se uklidnili.

shutterstock 1077329474
Foto: Shutterstock.com

Masáž bradavek

Masáž bradavek, stejně jako pohlavní styk, podporuje produkci oxytocinu. Stimulace bradavek je tak jedním z účinných způsobů vyvolání porodu. Se stimulací bradavek vám může pomoci například partner nebo odsávačka mateřského mléka.

Masáž bradavek je vhodná i po porodu. Oxytocin je hormon, který vyvolává děložní stahy. A ty pomáhají děloze vrátit se do původní velikosti.

Akupunktura

Pokud se rozhodnete pro tuto metodu urychlení porodu, ujistěte se, že akupunkturu provádí licencovaný akupunkturista. Ačkoli se akupunktura používá již tisíce let, její přesný způsob fungování stále není jasný. Podle čínské medicíny vyrovnává životní energii těla. Může také vyvolat změny hormonů nebo nervového systému.

Jak akupunktura funguje?

Myšlenka akupunktury k vyvolání porodu spočívá v tom, že dítě nemůžeme přivést na svět násilím. Místo toho se akupunkturisté snaží vytvořit ideální prostředí pro to, aby se porod mohl uskutečnit sám – a to tak, že uvolňují mysl nastávající maminky a připravují její tělo na porod.

Nezapomeňte: Od 36. týdne se doporučuje chodit na akupunkturu alespoň jednou týdně. Tělo těhotné ženy tak získá čas na postupnou tvorbu hormonů potřebných k vyvolání porodu. Akupunktura pomáhá matce cítit se pohodlně a uvolněně.

shutterstock 204862084
Foto: Shutterstock.com

Spotřeba datlí

Některé výzkumy ukazují, že konzumace datlí v posledních týdnech těhotenství zvyšuje takzvané „dozrávání“ děložního hrdla. Dlouho se věřilo, že datle mají léčivé účinky a schopnost zlepšit porod. Na první pohled se může zdát, že jde o mýtus, ale podle vědců existují důkazy, které toto tvrzení potvrzují.

Počet datlí, které sníte během těhotenství, může ovlivnit načasování porodu. Během výzkumu vědci zjistili, že ženy, které jedly šest datlí denně po dobu 4 týdnů, měly kratší dobu porodu a jejich děložní hrdlo bylo zralejší než u žen, které datle nejedly. Tyto ženy také potřebovaly výrazně méně lékařských zákroků v nemocnici k vyvolání nebo urychlení porodu než ženy, které datle nejedly.

Výzkum tedy naznačuje, že konzumace datlí může být účinným způsobem vyvolání porodu. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by potvrdil, že tato metoda je prospěšná pro všechny ženy. Protože každá žena je jiná, je nejlepší poradit se se svým lékařem.

shutterstock 2004920108
Foto: Shutterstock.com

Teplá koupel

Dalším velmi příjemným způsobem, jak vyvolat porod, je teplá koupel. Je však třeba dbát na to, aby voda nebyla příliš horká.

Koupel v teplé vodě zmírňuje stres, který může těhotná žena často pociťovat. Důvodem je skutečnost, že se připravuje na příchod nového dítěte. Stres však může porodu zabránit. Když je těhotná žena ve stresu, tělo se necítí bezpečně a přechází do obranného režimu.

Proto byste se měli cítit uvolněně a relaxovat, aby se vaše mysl i tělo cítily bezpečně. Teplá koupel uklidňuje, uvolňuje tělo a zbavuje stresu. To znamená, že může pomoci urychlit termín dodání.

shutterstock 1351553219
Foto: Shutterstock.com

Je to bezpečné během těhotenství?

Pokud není voda příliš horká, je teplá koupel v těhotenství zcela bezpečná. Voda by měla být dostatečně teplá, aby vás uklidnila. Rozhodně byste se v něm však neměli cítit nepříjemně – například proto, že by vás pálil. Během těhotenství je nejdůležitější bezpečnost, proto se vždy poraďte se svým lékařem.

Pozor! Vyhněte se teplým koupelím, zejména během prvního trimestru. Mohou být pro dítě nebezpečné.

Ananas

Ananas může také pomoci vyvolat porod. Kromě toho, že je velmi chutný, obsahuje enzym bromelain, který může napomáhat dozrávání děložního čípku, a tím případně vyvolat porod. Neexistuje však mnoho studií a lékařských důkazů, že to skutečně funguje. Mnoho lidí však věří, že konzumace ananasu je přirozeným způsobem, jak vyvolat porod.

shutterstock 1636998166
Foto: Shutterstock.com

Jaké jsou nevýhody konzumace ananasu při vyvolávání porodu?

Nevýhodou této metody je, že ananas obsahuje pouze malé množství bromelainu. To znamená, že byste museli sníst velké množství ananasu, aby skutečně pomohl vyvolat porod. Na druhou stranu by to mohlo vést k žaludečním potížím. A protože zažívací potíže nejsou pro žádnou těhotnou ženu žádoucí, doporučujeme i v tomto případě konzultaci s lékařem.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...