Tornáda mohou způsobit obrovskou katastrofu. Pokud má tornádo dostatečnou rychlost, může s sebou vzít vše, co mu stojí v cestě. Může zničit pevné budovy, auta nebo dokonce vykolejit vlak. Přečtěte si, jak tato spirálová katastrofa vzniká a jak se před ní chránit.
Co je to tornádo?
Průměrné tornádo je většinou neškodná vzdušná cyklóna, která trvá jen několik minut. Když však nabere rychlost, je považován za jeden z nejničivějších větrných jevů na světě. Tornádo je prudce rotující sloupec vzduchu, který se šíří z bouře resp. z oblohy k zemi.
První známky blížícího se tornáda
Před jeho výskytem můžeme často vidět tmavou, nazelenalou oblohu. Trychtýř tornáda se nejprve objeví ve vzduchu a postupně se dotkne zemského povrchu. Tornáda mohou být doprovázena kroupami o velikosti baseballového míčku.
Nejdivočejší tornáda trvají několik hodin a dosahují průměru několika kilometrů. Jejich rychlost může dosáhnout až 480 km/h.
Příčiny vzniku tornáda
Meteorologové studují vznik tornád již desítky let. Zkoumali zejména příčiny jejich vzniku, což nám pomáhá se na tyto bouře připravit. Přestože přesné příčiny závisí na konkrétním tornádu, chceme-li pochopit jeho vznik, musíme nejprve porozumět bouři. Bouře je příčinou vzniku supercelární bouře, která je takříkajíc rodičem tornáda.
Co je to supercelární bouřka?
Vznik tornáda je spojen s vývojem intenzivních bouří. Tyto bouře se v meteorologii označují jako supercelární bouře. Jedná se o specifický typ bouří, které se liší od klasických bouří.
Vznik supercelární bouřky
Supercely vznikají za podmínek, kdy velká část bouřkového oblaku rotuje kolem svislé osy v nižších a středních vrstvách troposféry (nejnižší vrstva atmosféry). Bouřkový mrak se do této polohy dostává díky silnému bočnímu proudění vzduchu.
Další důležitou podmínkou pro vznik těchto bouří je velmi výrazná změna směru a rychlosti horizontálního proudění vzduchu ve vertikálním směru.
Jak vzniká tornádo?
Tornáda vznikají ze supercel. Jak se supercela zvětšuje, vír v jejím středu se začíná naklánět. Zároveň začne nasávat teplý vzduch a vlhkost a vytlačovat studený vzduch směrem k zemi.
Oblak v tvare lievika
Jak teplý vzduch stoupá, vír se za pomoci vodní páry rozšiřuje a v jeho středu vzniká trychtýřovitý oblak. Kromě zbarvené oblohy je to první viditelná známka blížícího se tornáda.
Jak tornádo zvyšuje svou rychlost?
Studený vzduch, který proudí dolů, pak bojuje s nálevkovitým oblakem. Soustředí ho na menší plochu, a tím zvyšuje jeho rychlost. Při dostatečném tlaku a hmotnosti studeného klesajícího vzduchu je trychtýřový mrak, který neustále zrychluje o desítky km/hod, nucen dotknout se země. V tomto okamžiku je tornádo oficiálně na světě.
Co dělat při blížícím se tornádu?
Pokud se nacházíte doma
Pokud jste doma a blíží se ničivé tornádo, měli byste se v první řadě dostat co nejdále od oken a ukrýt se v nejnižším patře. Pokud máte možnost, ukryjte se ve sklepě.
Najděte si stabilní kus nábytku na nejnižším podlaží, například stabilní jídelní stůl, pod který se můžete posadit. V ideálním případě ji přesuňte do středu místnosti. Sedněte si pod nábytek a zakryjte si hlavu rukama.
Pozor!
Musíte se chránit před sklem z oken, které může vystřelit do vzduchu. Pokud bydlíte v mobilním domě, co nejdříve jej opusťte a vyhledejte úkryt jinde.
Pokud se nacházíte venku
Pokud se během tornáda a silné supercelární bouře nacházíte venku, snažte se co nejdříve ukrýt v domě nebo budově. Určitě se ale neschovávejte v mobilním domě. Pokud se nemůžete dostat do úkrytu, zůstaňte v přikrčené poloze na vnější straně budovy a buďte ve střehu.
Pokud se nacházíte v budově
Pokud se nacházíte ve škole, kancelářské budově nebo jiné veřejné budově, držte se dál od oken a otevřených prostor. Najděte si pevný stůl nebo jiný kus nábytku, pod kterým můžete sedět. Nezapomeňte si chránit hlavu rukama. Ideálním úkrytem je sklep nebo chodba.
Pokud se nacházíte v autě
Pokud sedíte v autě, nesnažte se jet rychleji než tornádo. Tornáda jsou nepředvídatelná a mohou kdykoli změnit směr. Místo toho, abyste se snažili tornádu uniknout, vystupte z auta a pokuste se najít úkryt v budově.
Pokud není k dispozici žádný úkryt, lehněte si do příkopu daleko od auta. Dávejte pozor na záplavy způsobené lijáky a připravte se na přesun.
Ve všech případech
- Při tornádu je vždy nutné se dostat co nejníže k zemi a chránit si hlavu.
- Buďte ostražití a dávejte pozor na létající úlomky a předměty.
- Nesnažte se před tornádem utéct. Tornáda jsou velmi nepředvídatelná a mohou náhle změnit směr.
Mohlo by vás zajímat!
Tornáda jsou velmi ošidná. Může se zdát, že stojí na místě, ale ve skutečnosti se pohybují směrem k vám.
Tornádový potenciál na Slovensku a v České republice
V klimatických a přírodních podmínkách střední Evropy, včetně Slovenska a České republiky, je největší potenciál pro vznik tornád v letních měsících.
Přechod studených front
K tomu dochází zejména při přechodu studených front. Tyto fronty výrazně rozdělují vzduchové hmoty z hlediska vlhkosti a teploty. Dalším faktorem při vzniku supercel je velmi výrazná změna směru a rychlosti proudění vzduchu, kterou jsme si vysvětlili o něco výše.
Tornáda se mohou vyskytnout i v České republice
Tato zjištění naznačují, že se tornáda mohou vyskytovat i v České Republice. Potenciál výskytu tornád však není zdaleka tak vysoký jako například na Středozápadě.