Jako rodič jistě nechcete, aby vaše děti trávily celý den u televize nebo tabletu. Ne vždy vás ale na první dobrou napadne, co dělat. Připravili jsme pro vás výběr zábavných aktivit a nápadů pro děti všech věkových kategorií, za každého počasí, uvnitř i venku.
Přestože je v dnešní době k dispozici mnoho her pro děti, ne vždy u nich vydrží. Ideální jsou ty, které zaujmou, pobaví, ale také naučí. Pokud vám docházejí nápady, jak děti zabavit, zde je několik tipů na volnočasové aktivity pro děti.
Tipy na aktivity na zahradě
Čas strávený venku je skvělý pro spojení užitečného s příjemným. Pěkné počasí láká nejen dospělé, ale i děti. Ať už máte doma předškoláka nebo školáka, existuje mnoho aktivit, které potěší každého.
- Schovávání a hledání
Hra na schovávanou je skvělý způsob, jak si děti mohou užít příjemné cvičení v bezpečí domova. V závislosti na věku dětí bude možná nutné stanovit určitá pravidla, aby se při hře nikdo neztratil a nezranil.
- Malování na kamínky
Kámen laskavosti je jednoduše kámen nebo oblázek, který děti mohou ozdobit inspirativním citátem, vzkazem nebo kresbou. Později je můžete rozmístit po zahradě nebo na dvoře nebo je nechat někde v okolí a potěšit náhodného nálezce.
- Zahradničení
Zahradničení je činnost, kterou si může užít celá rodina společně. Nechte děti vybrat semínka, hotové rostliny a další vybavení, jako jsou hrábě nebo lopatka, které chtějí použít. Až společně zasadíte semínka, můžete se o rostliny společně starat.
- Skákání v pytli
Skákání v pytli je aktivita, která nezklame a rozesměje každé dítě. Stačí pár pytlů a děti mohou skočit na požadované místo. Čím delší vzdálenost, tím větší zábava.
Tipy na venkovní aktivity mimo domov
- Cyklistika
Pokud máte malé děti, je ideální začít pomalu v místním parku nebo na klidném parkovišti. Jakmile sundáte tréninková kolečka, můžete se vydat na místní výlety. Je rozumné, aby jeden rodič byl vpředu, děti uprostřed a druhý rodič vzadu jako doprovod.
- Cestovní ruch
Lesy jsou skvělým místem pro rodinné výlety, při kterých mohou děti objevovat, zkoumat a oceňovat přírodu. A pokud nasbíráte ještě pár hub, borůvek nebo jiných bobulí, můžete z nich večer společně připravit nějaké dobroty. Turistiku lze provozovat v různých formách po celý rok – v zimě můžete s dětmi vyzkoušet například lyžování, běžky nebo skialpinismus.
- Taneční kurzy
Co takhle zvážit taneční kurzy pro děti? Taneční studia a školy navštěvují děti od útlého věku. Tanec je skvělá aktivita, která spojuje pohyb a umělecký rozvoj.
- Sbírání odpadků
Vzdělávací a motivační aktivita pro děti, při které je opět možné spojit příjemné s užitečným. Odpad nepatří na ulici ani do lesa, proto je důležité vysvětlovat to dětem již od útlého věku. Během procházky můžete dát každému dítěti pytel a dát mu za úkol posbírat co nejvíce odpadků, které do lesa nepatří. Můžete je motivovat tím, že tomu, kdo nasbírá nejvíce, dáte překvapení.
Tipy na aktivity pro děti doma
Když počasí nepřeje a děti se doma nudí, nezoufejte. Existuje neuvěřitelně dlouhý seznam činností, které lze doma dělat kdekoli, včetně obývacího pokoje, dětského pokoje a dokonce i kuchyně.
9. UNO
Při této klasické karetní hře se pobaví rodiče i děti. Pravidla této rodinné hry jsou velmi jednoduchá, takže je vhodná pro všechny věkové kategorie.
- Bunker
Nechte děti postavit vlastní úkryt nebo bunkr. Vždyť kdo by neměl rád pocit, že se za deštivého počasí schovává v pořádném bunkru? Děti mohou použít deky, polštáře, spací pytle nebo ručníky. V bunkru si mohou postavit malou postel, přinést si pití a malé občerstvení a odpočívat.
- Mluvící a interaktivní knihy pro děti
Děti mají rády zajímavé příběhy, a ještě raději, když jim je čtete. Jistě máte doma knihy s pohádkami a příběhy, které děti ještě neslyšely. Případně dětem vyprávějte příběhy ze svého dětství nebo si vymyslete zajímavý příběh. Mluvící knihy jsou skvělou volbou pro malé děti a audioknihy pro starší děti.
- Pečení
Zpříjemněte si odpoledne přípravou malého pohoštění. Zapojte dítě do přípravy jednoduchého dortu. Budou se cítit užiteční a zároveň si procvičí své dovednosti. Nechte děti smíchat ingredience, rozbít vejce a vytvarovat sušenky.
Nápad na zdravé sušenky:
- přibližně 130 g ovesných vloček
- 80 g datlí
- 5 lžic jablečné výživy (nebo jiného ovocného pyré)
- špetka mleté skořice
Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte na lepivou konzistenci těsta. V závislosti na hustotě přidejte více nebo méně jablečné výživy. Z těsta vytvarujte 15–20 placek a pečte je 20 minut při 180 °C. Oslaďte medem nebo javorovým sirupem.
- Bavte se domácími pracemi
I 2–3leté dítě by mělo mít domácí práce, které mu náleží. Proto byste měli děti učit domácím pracím již od útlého věku. Tímto způsobem se naučí zodpovědnosti a do budoucna si vytvoří pozitivní návyky a vztah k domácím pracím. Využijte čas navíc a ukažte dětem, jak věšet a skládat prádlo, utírat prach, zalévat květiny nebo mýt nádobí. Pro děti to může být skvělá příležitost, jak se cítit dospěle. Ale nezapomeňte: klíčová je v tomto ohledu motivace. Dítě nemusí dostávat pětikoruny za jednotlivé úkony, ale je třeba je pozitivně motivovat v podobě her a úkolů, aby si je uklízení bavilo.
TIP: Uklízendo je hra pro rodiče a děti, která děti pozitivně motivuje k úklidu hravou formou.Aktivity pro děti podle věku
Aktivity pro děti ve věku 1–2 let
Děti ve věku 1–2 let se vyvíjejí velmi rychle a většinu času stále tráví doma s rodiči. Pro vývoj ročního dítěte je zásadní zapojení rodičů. Rodiče děti podněcují, komunikují s nimi, učí je a ukazují jim smysl a zážitky. Některé děti vydrží hrát si delší dobu, jiné nevydrží dlouho u jedné činnosti. Není však nutné kupovat spoustu hraček, stejně dobře fungují i jednoduché aktivity.
14. Přehrávání v telefonu
Pro rozvoj jazykových a sociálních dovedností dejte dítěti dětský telefon a jeden si nechte pro sebe. Předstírejte, že telefonujete a vedete vzájemné rozhovory. Prostřednictvím rozhovorů si dítě osvojí novou slovní zásobu.
Vzpomeňte si na staré dobré časy a telefonujte pomocí kelímku a provázku. Kromě zábavy se dětem bude líbit i to, že k telefonování nepotřebují skutečný telefon.
- Třídění hraček podle barvy
Děti rády vyhazují věci z krabic a znovu je plní. Naplňte krabici různými menšími barevnými hračkami, a když je dítě vyprázdní, mělo by je roztřídit podle barev.
Totéž můžete udělat například s různě barevnými fazolemi. V misce smíchejte alespoň 3 druhy fazolí a řekněte dítěti, aby je roztřídilo podle barev.
- Navlékání korálků nebo těstovin
Oblíbenou činností je také navlékání. K navlékání můžete použít tkaničky, korálky nebo dokonce různé druhy těstovin. U menších dětí však dávejte pozor, aby korálky nespolkly. Výlet na pohotovost není zrovna ideální zábava na jedno odpoledne.
- Kostky
Děti si stavění z kostek užívají. Tato aktivita je také skvělá pro rozvoj jemné motoriky. Můžete také použít lego nebo dřevěné kostky, které jsou určeny pro nejmenší.
- Vytvářejte hudbu
Vytvářet hudbu pomocí nástrojů. Pokud nemáte po ruce kytaru nebo klavír, shromážděte hudební nástroje, které najdete doma. Mohou to být zvonky, rolničky, chrastítka, lžíce, hrnce a pánve. Uzavřené nádoby můžete naplnit oblázky a protřepat je.
Aktivity pro děti ve věku 3–5 let
Věk 3–5 let je klíčovým obdobím, kdy se děti učí a vyvíjejí. Děti jsou zvídavé, neustále se ptají a zkoumají svět kolem sebe. Jak zabavit děti v předškolním věku?
- Jak naučit děti čísla a písmena pomocí osvědčených technik
Než začnou děti chodit do školy, můžete je začít učit písmena a číslice.
Vystřihněte kartičky s písmeny jmen vaší rodiny a nechte děti, aby je poskládaly do správného jména.
I omalovánky nabízejí příležitost naučit se písmena abecedy. Povzbuďte dítě, aby se pustilo do vybarvování písmen. Písmeno, které dítě vybarví, pak může hledat v titulcích časopisů, knih nebo nápisů na obchodech či různých výrobcích.
Můžete také zakoupit paměťovou hru, se kterou se dítě může naučit mnoho písmen a čísel i tímto způsobem.
Počítat můžete děti učit i na procházkách nebo při nakupování. Kolik má dům oken? Kolik červených aut jsme viděli na parkovišti? Kolik banánů jsme koupili? Kolik buchet potřebujeme? Můžete dětem přečíst seznam věcí, které je třeba koupit, a nechat je spočítat výrobky.
- Roční období
Děti rády chodí ven bez ohledu na počasí! Použijte ji k výuce dětí o ročních obdobích. Povídejte si o tom, jak se liší roční období, co se děje a jak se mění příroda (padání listí, sněžení, změny teplot atd.).
- Vystřihněte a přilepte
Používání nůžek je dovednost a skvělý způsob, jak u dětí rozvíjet motoriku a kontrolu. Nechte děti vytvářet různé papírové kreace, vystřihovat obrázky z časopisů, ze kterých pak mohou vytvořit vlastní koláž. TIP: Pro tyto účely pořiďte dětské nůžky pro začátečníky.
- Hra na paměť
Položte na stůl několik předmětů, které dítě zná, lžíci, pero, hračku, míč, klíče, hřeben atd. Nechte dítě, aby si předměty pozorně prohlédlo, pak tác zakryjte a vyzvěte ho, aby řeklo, které věci si zapamatovalo.
Aktivity pro děti od 6 let
- Učení hrou
Děti si mohou procvičovat znalosti v jakékoli oblasti, a to včetně cizích jazyků. Ne nadarmo se říká, že děti se musí začít učit cizí jazyky již v raném věku. Pokud nechcete, aby vaše dítě ve škole zaostávalo, připravujte se i doma. Při hře pojmenovávejte hračky v jiném jazyce, protože pro malé dítě je snazší zapamatovat si slova.
- Přimějte děti přemýšlet
Dejte dětem různé hádanky nebo se společně naučte nazpaměť básničky a říkanky. Hrajte s nimi hry, při kterých musí uvést do pohybu své mozkové buňky, například pojmenuj-město-zvíře-věc, které můžete obměňovat dalšími kategoriemi.
- Hravá matematika
Napište na papír číslice do deseti a vystřihněte je. Poté vytvořte příklady ze samostatných listů papíru a nechte děti, aby je vyřešily.
- Procvičování slovní zásoby
Pokud máte doma prvňáčka, vystřihněte různé obrázky a přidejte k nim písmena abecedy. Pak nechte děti, aby správně doplnily svá jména. Tuto hru můžete využít i k učení cizích slovíček.
Aktivity pro děti se zdravotním postižením
Aktivity pro děti s autismem
Protože všechny děti s autismem jsou odlišné, mají různé potřeby a zájmy. Proto je důležité při výběru her a aktivit myslet na jejich věk a schopnosti.
27. Fyzické aktivity a cvičení
Být celý den doma není pro nikoho snadné, což může vést k problémovému chování. Věnujte několik minut pohybovým aktivitám s dětmi s autismem:
- Taneční párty – pusťte si hudbu a tancujte
- Závody v plazení
- Dětská jóga
28. Intelektuální aktivity
Místo toho, aby se děti celý den dívaly na televizi, povzbuzujte je k činnostem a aktivitám, při kterých mohou přemýšlet a zapojit své mozkové buňky:
- Křížovky, sudoku, hádanky a hlavolamy
- Čtení – pokud je knihy nebaví, využijte časopisy, magazíny nebo online knihy pro větší rozmanitost
- Puzzle a skládačky
- Sledování dokumentárních filmů na různá témata (historie, zvířata atd.)
- Zábavná matematika, jednoduché úlohy na sčítání a odčítání pomocí hraček, předmětů nebo potravin
- Tvorba příběhů pomocí ilustrací a obrázků
- Zklidňující činnosti
Je důležité mít způsob, jak děti uklidnit, když jsou rozrušené a nesebevědomé:
- Dětská jóga – Jóga může sloužit jako fyzicky intenzivní cvičení i jako uklidňující cvičení před spaním
- Kreslení, vybarvování, malování
- Čas strávený u obrazovky – Někdy je v pořádku, když si dítě sedne a pustí si film nebo zahraje videohru. Kontrolujte však čas, který tráví sledováním televize
- Praktické činnosti pro rozvoj dovedností
- Vaření a pečení základních receptů, které vyžadují jen několik málo ingrediencí a kuchyňského náčiní.
- Učení se novému hudebnímu nástroji
- Učení se novému jazyku
- Šití, háčkování, pletení, tkaní atd.
- Pomoc s domácími pracemi
Poznámka: Mějte na paměti, že naše návrhy aktivit nemusí být nutně vhodné nebo zajímavé pro všechny děti s autismem. Výběr aktivit může záviset na materiálech, které máte doma k dispozici, a také na věku, schopnostech, prioritách a motivaci vašeho dítěte.
Aktivity pro děti s ADHD
Výchova dětí s ADHD není vždy snadná a někdy může být velkou výzvou i pro samotné rodiče. Jak trávit volný čas s dětmi s ADHD, aby se cítily produktivní, sebevědomé a zároveň se bavily?
- Pohybové aktivity
Děti s ADHD mají hodně energie a pro některé z nich může být obtížné dodržovat pokyny a spolupracovat. Týmové sporty, jako je karate, taekwondo, jóga nebo tenis, mohou být pro děti skvělým způsobem, jak vybít energii a zároveň se zapojit do kolektivu.
- Mandaly
Kreslení mandal pomáhá vytvářet klidnou energii a podporuje soustředění.
- Křížovky a obrázkové hádanky
Zní to jednoduše, ale křížovky a různé obrázkové hádanky zlepšují pozornost a soustředění a děti si při hledání slov procvičují i myšlení.
- Co cítím a co si myslím
Tato technika a zároveň aktivita naučí dítě vyjadřovat své emoce. Navrhněte dítěti, aby nakreslilo obrázek, co si představuje pod různými emočními pojmy, například „štěstí“ nebo „strach“. V případě strachu může nakreslit něco, čeho se bojí.
Pak ho požádejte, aby nakreslilo další obrázek se šťastným koncem, například jak a co mu pomáhá překonat strach, jak svůj strach překonává apod. Dítěti můžete tímto způsobem zadat úkol nakreslit jakoukoli jinou emoci.
- Hra na soustředění
Aktivity na zlepšení paměti a soustředění jsou pro dítě s ADHD zásadní. U menších dětí můžete vzít několik jejich hraček a postavit je do řady. Pak je přikryjte a jednu si odneste. Poté se ho zeptejte, který předmět chybí.
Zkuste před ně také na 15 sekund položit náhodné předměty a zjistěte, kolik si jich zapamatují. Začněte například s pěti úkoly a jejich počet postupně zvyšujte, jakmile je zvládnou.
Aktivity podle ročního období
Podzimní aktivity pro děti
Podzim má své kouzlo a v tomto ročním období můžete s dětmi zažívat nejrůznější dobrodružství, i když prší, i když je hezky.
36. Cvičení v přírodě
Vezměte kola, koloběžky, brusle nebo si jděte společně zaběhat do parku. Dětem prospěje jakákoli sportovní aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu. Můžete se také vydat na podzimní procházku do lesa nebo na pěší túru. Protože podzimní dny bývají chladné a mrholí, nezapomeňte se teple obléknout nebo si přibalte horký nápoj, abyste se zahřáli.
- Návštěva sadu
Zajděte si na podzim do jablečného sadu a po procházce si utrhněte pár jablek. Mnoho sadů nabízí samosběr a pro děti to bude skvělý zážitek. Doma si můžete připravit jablečný kompot nebo jablečný koláč.
Tip: Kromě jablečných koláčů můžete vyzkoušet i další recepty z jiných podzimních plodů (kaštany, dýně, ořechy, švestky a další).
- Hra s hromadou listí
Někdy jsou to jednoduché věci, které přinášejí největší zábavu, jako například skákání do hromady podzimního listí! Vydejte se do místního parku nebo zahrady a vytvořte vlastní hromady listí, ve kterých mohou děti skotačit a skákat.
- Sklizeň kaštanů
Kaštany jsou neodmyslitelnou součástí podzimu. Vezměte si pytel a vydejte se s dětmi na sběr kaštanů. Doma si z nich děti mohou vyrobit různé postavičky a postavičky.
- Podzimní domácí dekorace
Šišky padají na podzim a stejně jako kaštany jsou skvělou příležitostí ke sběru na další procházce. Šišky, větvičky a listy vám poslouží jako dekorace vašeho domova. Děti tak mohou být kreativní.
- Připravte se na Halloween
Ačkoli je Halloween velkým svátkem zejména v Americe, získává na popularitě i u nás. Co rozhodně nesmíte vynechat, je dýně, kterou můžete s dětmi vyřezat a ozdobit. V den Halloweenu s dětmi upečte a připravte různé dobroty, vyrobte si kostýmy a společně si přečtěte halloweenskou pohádku.
- Pouštění draků
Protože je na podzim větrnější počasí, je to ideální doba pro pouštění draků. Tato činnost má dlouhou tradici a děti si ji zamilují.
Zimní aktivity pro děti
- Zimní detektivové
Dětem se možná v tomto ročním období nechce na procházky, ale ani v zimě byste neměli zanedbávat pobyt venku. Udělejte tuto činnost pro ně zajímavější. Vydejte se na procházku do lesa a hledejte stopy zvířat. Hledejte zvířecí vzory a peří. Dokážou děti uhodnout, kterému zvířeti stopa patří?
- Hra na sněhu
Jednou z nejoblíbenějších zimních aktivit pro děti je prostě zábava na sněhu. Nechte je bláznit. Nechte je dělat sněhové anděly, bojovat se sněhovými koulemi nebo stavět sněhuláka. Můžete dokonce uspořádat soutěž o nejkrásnějšího sněhuláka, děti mohou použít různé nástroje na zdobení a na vítěze čeká sladká odměna.
- Krmítko pro ptáky
Další zajímavou a užitečnou činností je vytvoření ptačí budky pro krmení ptáčků. Můžete je postavit v lese nebo na zahradě, kde je děti mohou pozorovat z okna, a pak sledovat, jak opeřenci jedí. Nedávejte jim však slaninu, ale ptačí zob.
- Tobogán
Sáňkování z kopce je pro děti nejočekávanější zimní aktivitou. Pokud nemáte boby nebo sáňky, použijte plastové tašky a pytle. Mohou závodit a soutěžit s přáteli.
Adventní a vánoční aktivity pro děti
47. Dopis Ježíškovi
Nezapomeňte na oblíbený dětský rituál: Dopis pro Ježíška s přáním. Můžete se vyřádit při jeho výrobě a poté jej nechat za oknem.
- Vánoční pečení
Upečte vánoční pečivo, například perníčky, koblihy, vánočního beránka nebo různé sušenky a koláče. Vyrobte si perníkový betlém. Připravte horkou čokoládu se šlehačkou nebo dětský punč. Vyrobte dekorace na slavnostní večeři. Nechte děti, aby pomohly prostřít stůl. Alespoň zkrátí čas čekání na Ježíška.
- Vyrobte si vánoční ozdoby
Namalujme na okno vánoční obrázky barvami. Vyrobte sněhové vločky z papíru a nalepte je na okno. Vyrobte si vánoční věnec na dveře. Vyrobte společně ozdoby na vánoční stromeček a jmenovky na dárky.
- Tvořte a buďte kreativní
Napište a vybarvěte vánoční přáníčka, která mohou děti poslat svým oblíbeným učitelům, přátelům a rodině. Napište dopisy Santovi. Vyrobte adventní kalendář a vložte do něj malé sáčky s drobnostmi a čokoládou. Naučte děti vánoční koledu nebo básničku.
- Chodit s dětmi na procházky a výlety.
Vezměte děti na procházku vánočním městem. Vydejte se s dětmi na vánoční trh, do kostela a na betlém. Navštivte vánoční koncert nebo průvod. Seznamte děti s tím, jak se slaví Vánoce v jiných zemích.
Velikonoční aktivity pro děti
- Barvení vajíček
K velikonočním dekoracím neodmyslitelně patří velikonoční vajíčka. Ke zdobení vajec použijte různé materiály a techniky. Metody zdobení by však měly být přizpůsobeny věku dítěte. Mladší děti mohou vyfouknutá vajíčka zakrýt kousky barevného papíru nebo fólie. Starší děti je mohou obarvit různými barvami. Ozdobená vajíčka vložte do proutěného košíku a omotejte je větvičkami zlatobýlu nebo berušek.
- Velikonoční dort
Nezbytnou výbavou pro malé šviháky je pomlázka, která se s dětmi velmi snadno plete. Proutky by měly být dostatečně pružné, pevné a stejně dlouhé. Jedním prutem svažte ostatní pruty dole k sobě a vytvořte smyčku. Jakmile jsou tyče dostatečně zajištěny, začněte je opatrně vplétat do vývrtky po celé délce a utáhněte stuhu.
- Velikonoční přáníčka
Nechte děti vyrobit přáníčka pro prarodiče nebo přátele. Protože fantazii se meze nekladou, mohou k jejich tvorbě použít pastelky, barevný papír, obrázky z časopisů nebo cokoli jiného.
- Velikonoční pečení
Nedělní velikonoční stoly plné nejrůznějších dobrot jsou velkou tradicí. Mezi velikonoční cukroví patří štrúdly, vánočky, velikonoční buchty, koláče, mazance, dortové formy, tvarohové koláče a džemové koláče. Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, co zvládnou i děti, upečte kokosové pusinky s křupavou kůrkou.
Potřebujete:
- 300 g krystalového cukru
- 150 g strouhaného kokosu
- 3 vaječné bílky
- 3 lžíce citronové šťávy
Postup:
Bílky vyšlehejte s cukrem do tuha. Přidejte kokos, citronovou šťávu a vše společně vyšlehejte. Plech vyložte pečicím papírem a ze směsi vytvarujte malé kuličky. Pečte je při 130 °C asi 40 minut, dokud nezačnou růžovět.
Vzdělávací aktivity
Vzdělávací a naučné hry a aktivity děti zabaví a zároveň je něco naučí. Protože škola není jediným místem pro vzdělávací aktivity, můžete se s dětmi učit i doma formou hry.
56. Nová země a kultura
Nemusíte cestovat po celém světě, abyste děti seznámili s životem v jiné zemi. Existují zábavné způsoby, jak jim představit jiný život a jinou kulturu. A můžete to udělat, aniž byste opustili svůj domov. Uvařte mezinárodní jídlo, naučte se cizí slova, poznejte tradice a zvyky dané země… Nechte děti poslepu ukázat na místo na mapě a ke každému místu řekněte nějakou zajímavost (Latinská Amerika – Amazonie, Austrálie – koaly atd.).
- Hádejte, na co myslím
Tato aktivita patří již řadu let k oblíbeným hrám. Vymyslete slovo a nechte dítě klást otázky, dokud neuhodne.
- Hrajte vzdělávací stolní hry
Stolní hry a hlavolamy jsou skvělým prostředkem pro trávení času dětí všech věkových kategorií a pomáhají upevňovat rodinné vztahy. V závislosti na věku dítěte vyzkoušejte různé hry, například scrabble, šachy, paměťovou hru, paměťovou hru, mikádo, domino nebo puzzle.
- Hádanky a hlavolamy
Různé hry s písmeny nebo čísly, jako je sudoku nebo křížovky, jsou velmi dobrým tréninkem mozku.
- Naučit děti vnímat hodiny a čas a pracovat s nimi.
Nezapomeňte dětem vysvětlit změny, které přináší plynutí času, střídání ročních období, dne a noci. Naučte je poznávat ručičky hodin a seznamte je s tím, co představují velká a malá ručička.
Kromě obrázkových her a knížek pořiďte dětem hravé ručičkové hodiny, ideálně ve věku 5–6 let.
Jakmile děti pochopí, jak hodiny fungují, pořiďte dětem školního věku dětské digitální nebo klasické analogové hodinky. Digitální zobrazení času může být pro školáky jednodušší, dokud nepochopí ručičky.
Finanční gramotnost u dětí
Finanční gramotnost je v médiích zmiňována stále častěji. Přesto s ním můžeme mít problémy. Problémy s finanční gramotností mají nejen dospělí, ale i děti a dospívající. Je to však něco, co by mělo být součástí výchovy dítěte.
Je důležité začít již v předškolním věku, aby děti pochopily hodnotu peněz. Naučit děti zacházet s penězi může být obtížné, protože ještě neznají jejich hodnotu a význam, nevědí, co znamená šetřit a jak obtížné je vydělat si je.
Mnoho rodičů dává svým dětem „kapesné“, což je samozřejmě nezbytné, ale ještě důležitější je naučit je rozumně a opatrně zacházet s penězi. Důležité je také přimět je přemýšlet dopředu, proč by měli šetřit a neutrácet za zbytečnosti a jak rozlišovat mezi nezbytnostmi a ostatními výdaji.
Své děti byste měli naučit správně hospodařit s penězi ještě předtím, než dostanou své první kapesné. Seznamte je s mincemi, papírovými bankovkami a s tím, co si mohou za určitou částku peněz koupit.
Dejte dětem na začátek symbolickou částku, aby věděly, co si za ni mohou koupit a kolik mohou ušetřit. Kasička je dobrým místem pro uložení peněz na horší časy.
Pokud děti již v raném věku pochopí, jakou hodnotu mají peníze, jak s nimi hospodařit a proč je dobré spořit, usnadní jim to budoucí život a možná jim to pomůže vyhnout se neuváženému utrácení a špatným finančním rozhodnutím. Kromě toho jsou dobré finanční návyky a schopnost šetřit peníze základním atributem pro investování peněz – činnost, která může být v jejich životě také velmi užitečná.
Hry pro děti na rozvoj finanční gramotnosti
- Kolik to stojí?
Položte před děti několik předmětů a společně určete jejich cenu.
- Kapesné
Zahrajte si hru o tom, co by děti dělaly se svým kapesným v hodnotě 100 až 200 korun. Dejte jim čas na rozmyšlenou a pak si o tom promluvte. Utratili by všechny peníze? Podařilo by se jim něco zachránit? Koupili by něco jen pro sebe, nebo i pro ostatní členy rodiny?
- Rodinné finance
Tato aktivita je určena spíše pro starší děti, které již chápou hodnotu peněz. Nechte je přemýšlet o tom, na co rodina potřebuje peníze. Vědí, na co je rodinný rozpočet? Odhadli všechny výdaje? Pak jim připomeňte položky, na které zapomněli. Je důležité, aby si děti uvědomily, že musí myslet nejen na jídlo, oblečení, zábavu, elektřinu, vodu, ale také na měsíční nájem nebo hypotéku na byt či dům, splácení půjček a dluhů, spoření, pojištění, mobilní telefon, televizi, internet atd.
TIP: Zábavnou a nenucenou formou můžete zabřednout hlouběji do finančního světa pomocí hry Monopoly nebo Dostihy a sázky. Vybírejte verze pro mladší děti dle věku vašeho dítěte (např. Monopoly junior, Dostihy a sázky junior).
- Obchodní hry
Pokud chcete dětem srozumitelně vysvětlit, k čemu slouží peníze, hra na obchod je skvělým způsobem, jak toho dosáhnout. Díky prodeji a nakupování si mohou lépe představit a pochopit hodnotu a účel peněz a také to, co si za omezené množství peněz mohou koupit. Připravte si různé předměty k prodeji nebo nákupu a přiložte k nim cenovky. Naučte děti základům finanční gramotnosti prostřednictvím zábavné aktivity.
Sportovní a pohybové aktivity pro děti
Fyzická aktivita je důležitá pro zdraví, pohodu a vývoj dětí, a to jak nyní, tak i v budoucnu. Pohybové aktivity by měly dětem pomáhat vytvářet zdravé návyky, a proto by se s nimi mělo začít již v raném dětství.
Zdravotní výhody
Pohyb:
- Posiluje dětské kosti, svaly, srdce a plíce.
- Zlepšuje koordinaci, rovnováhu, držení těla a flexibilitu dětí.
- Pomáhá dětem udržet si zdravou váhu.
- Snižuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny a cukrovky.
- Fyzická aktivita také zvyšuje pohodu dětí.
Fyzická aktivita také zvyšuje blahobyt dětí:
- Zlepšuje náladu a sebevědomí.
- Podporuje dobrý spánek
- Zlepšuje soustředění ve škole.
- Pomáhá navazovat přátelství a podporuje týmovou spolupráci.
Kolik času by děti měly věnovat pohybovým aktivitám v závislosti na svém věku?
1–2 roky
Děti by měly denně strávit přibližně 3 hodiny lehkými fyzickými a pohybovými aktivitami. Aktivity by měly být zábavné a měly by vaše děti povzbuzovat k objevování a zkoušení nových věcí. Děti v tomto věku často nerozumí pravidlům a nejsou ještě dostatečně koordinované, aby mohly hrát organizované sporty a hry.
3–4 roky
Děti do 5 let by se měly věnovat hodinové hře, což je středně intenzivní fyzická aktivita. Například chůze, běh, plavání, tanec, dětská jóga, házení a chytání. Až budou starší, mohou si vyzkoušet také jízdu na kole.
5–9 let
Alespoň 60 minut středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity každý den a aktivity, které posilují svaly a kosti, alespoň 3 dny v týdnu. Mezi aktivity, které posilují svaly a kosti, patří skákání přes švihadlo a zábavné skákání na trampolíně (nezapomeňte si vybrat správnou trampolínovou síť), běh nebo sporty, jako je fotbal, gymnastika, tenis, basketbal, lyžování nebo skialpinismus.
Sport by měl mít flexibilní pravidla, nabízet dětem volný čas na cvičení a zaměřit se mimo jiné na zábavu.
Tip: V tomto věku je dobré přihlásit děti do různých zájmových kroužků, kde budou nejen posilovat své tělo, ale také rozvíjet kontakty a spolupráci. Mohou se také spřátelit a blbnout. A upřímně, který rodič by neocenil chvilku pro sebe?
10–12 let
Minimálně 60 minut středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity každý den a aktivity, které posilují svaly a kosti, alespoň 3 dny v týdnu.
Vzhledem k tomu, že děti dospívají v různém období, fyzická síla a vyspělost se v této věkové skupině značně liší.
Děti v tomto věku by se měly věnovat kolektivním sportům zaměřeným na rozvoj dovedností (bojová umění) a lehkému silovému tréninku a cvičení.
Teenageři (13–17 let)
Minimálně 90 minut středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity každý den a aktivity, které posilují svaly a kosti, alespoň 3 dny v týdnu. Aktivity by samozřejmě měly být zábavné.
Dospívající a mladí dospělí jsou v tomto věku připraveni zaměřit se na:
- Osobní kondiční cvičení, jako jsou hodiny fitness po škole, chůze, jízda na kole, pěší turistika, jízda na kolečkových bruslích,
- Domácí práce a práce na zahradě,
- Soutěžní i nesoutěžní sporty s přáteli, které posilují sociální interakci.
Tip: Vaše dítě se o zdravém aktivním životním stylu dozví především od vás. Snažte se do svého denního režimu pravidelně zařazovat fyzické a pohybové aktivity. Denní pohybová aktivita může zahrnovat volné hry venku, procházky, rekreaci, cvičení, atd.
Kreativní a umělecké aktivity pro děti
65. Stříhání a vkládání
Používání nůžek je činnost, která dětem pomáhá rozvíjet motorické dovednosti a zároveň mohou vytvářet nezapomenutelná umělecká díla.
- Modelování
Hra s plastelínou je velmi zábavná a kreativní činnost, která děti určitě baví. Stačí, když dítěti dáte hračku nebo jiný předmět, který pak musí vytvořit z plastelíny. Modelování nutí dítě přemýšlet o různých tvarech, rozvíjí představivost a hmatové dovednosti.
- Výroba masek
Výroba masek může dětem pomoci využít jejich představivost. Z papíru vystřihněte obličej, otvor pro oči, nos a ústa. Nechte dítě, aby si masku vybarvilo podle svých představ. Na protilehlých stranách udělejte dvě dírky, zavažte gumičkou a maska je hotová.
- Výroba záložek
Dítě může použít barevné papíry a vystřihnout různé tvary a nalepit je samolepkami. Aby se záložka v knize lépe hledala, můžete na její konec připevnit provázek s knoflíkem nebo korálkem.
- Pečení
Pomáhat v kuchyni je pro děti velká zábava. S opravdovými kuchyňskými nástroji a přísadami. Míchání mouky, vykrajování těsta a ochutnávání hotových dobrot naučí děti samostatnosti. Mohou se cítit jako dospělí a naučené dovednosti mohou využít v pozdějším životě.
- Barvení trička
Stačí staré bílé tričko nebo jiné kusy oblečení a barva na textil. Děti ji mohou vybarvit, napsat veselý text nebo věnování a dokonce ji někomu věnovat jako dárek. Případně se můžete společně naučit vyrábět potisky na trička.
Kreativní hry
Kreativní hra také podporuje vývoj dětí. Podporujte tvůrčí činnost tím, že dítěti poskytnete čas a prostor ke hře, ať už jde o výtvarné nebo digitální umění, dramatické umění, hudbu, tanec nebo psaní.
- Výtvarné a digitální umění
Nemusíte dítěti vždy dávat nové hry. Využití předmětů denní potřeby, které již máte doma, je skvělým způsobem, jak podpořit rozvoj kreativity.
Z prázdné kartonové krabice si děti mohou vyrobit dům, nákladní auto, zvíře – cokoli, co vaše dítě zajímá. Krabici mohou rozstříhat, nalepit na ni různé obrázky nebo je namalovat, nalepit vatu, stuhy nebo provázky.
K nakreslení postaviček nebo zvířátek lze použít toaletní papír nebo malou láhev od džusu.
Pořizujte fotografie. Oblečte si zajímavé oblečení, načechrejte si vlasy, dělejte pózy a grimasy. Veselé fotografie si můžete zarámovat a pověsit doma na zeď.
- Divadlo
Místo toho, abyste staré oblečení vyhodili, použijte je jako kostýmy a rekvizity, abyste se mohli vžít do různých rolí a zahrát si s dětmi divadlo nebo hru na práci. Mohou být lékaři, prodavači, hasiči – cokoli se vašemu dítěti líbí. Možná budete překvapeni, jak vaše dítě vnímá lidi a události v životě.
Hra na různá povolání a řemesla pomáhá dítěti rozvíjet komunikační dovednosti a porozumět věcem v reálném světě.
- Hudba, pohyb a tanec
Pomozte dítěti rozvíjet smysl pro rytmus pomocí písniček, zpěvu a říkanek. Z pánví, hrnců a dalšího kuchyňského náčiní si můžete snadno vyrobit hudební nástroje a vytvářet s nimi různé rytmy.
Pusťte dítěti jeho oblíbenou hudbu a společně si zatancujte. Není to jen zábava – je to také dobré cvičení.
Zpívejte karaoke a hrajte si na malé zpěváky. Jako mikrofon slouží malá plastová láhev.