Chcete zahradu, na které je radost posedět? Vytvořte si na ní svou stinnou oázu. My vám poradíme, jaké máte možnosti.
Ideální zahrada nabízí dostatek zelených ploch i místo, kde se můžete ukrýt před sluncem. Sluneční záření sice potřebují všechny živé organismy, ale když je ho moc, je to spíše ku škodě. Proto nezapomeňte na nějaké stinné útočiště, ve kterém se si pak můžete zřídit svůj relaxační koutek se zahradním lehátkem nebo houpací sítí. Pokud ještě nemáte v zahradě žádný vzrostlý strom, který poskytuje příjemný chládek přirozeně, budete si ho muset zařídit jinak.
Slunečník jako nejjednodušší řešení
Většinu z nás jako první možnost zastínění zahrady napadne slunečník. Není divu, pořizovací cena není nijak vysoká a má výhodu v tom, že ho přenesete přesně tam, kde je zrovna potřeba. Je tak ideální jako zastínění k bazénu, lavičce i třeba nad houpací síť. Při výběru se zaměřte ale nejen na cenu, důležitá je také konstrukce a ukotvení. Nejlevnější kousky s plastovou konstrukcí se vám ohnou i při slabém větru a nedostatečným ukotvením by se slunečník mohl proletět k sousedům. Při výběru také záleží na použité potahové látce, ty lepší jsou odolné proti UV záření a díky impregnaci zvládnou i déšť.
TIP: Pokud nechcete zastínění co chvíli poponášet, pořiďte si otočný slunečník, který lze i naklánět do různých pozic.
Stínicí plachty pro posezení i nad záhon
Stínicí plachta zajistí stín u posezení, ale i třeba na vašem záhonu, který by jinak přímé polední slunce mohlo přeměnit v nehostinnou poušť. Plachty mají tu výhodu, že poskytují stín, ale jsou zároveň prodyšné a vzduch pod nimi tak bez problémů proudí. Díky tomu, že je tkanina prodyšná, se pod ní navíc nezadržuje teplo. Další výhodou tohoto typu zastínění je to, že stínicí plachtu lze vyrobit i na míru – tvar a rozměr je tedy čistě na vás. Plachty jsou tak praktické pro všechny, kterým běžně dostupné zastínění nevyhovuje.
Markýzy pro každou verandu
U teras, které navazují na dům se nabízí zastínění pomocí markýzy. Vybrat si můžete z provedení s klikovým pohonem, takže budete markýzu vysouvat a zasouvat točením kliky, nebo zvolit pohodlnější ovládání s elektrickým motorem. Než markýzu pořídíte, dobře proměřte jako plochu chcete zastínit. Nejčastější rozměry jsou od 2 do 4 metrů s výsuvem okolo 3 metrů. I když vyberete pevnou konstrukci, vždy markýzu zasouvejte, pokud hrozí větrné nebo deštivé počasí. Abyste předcházeli plesnivění plachty, zasouvejte ji, až když bude vysušená. Zastínění pomocí markýz je cenově poměrně dostupné a při správné péči vydrží spoustu let.
Zastřešení pergoly proti slunci i dešti
Dřevěná pergola k odpočinku přímo vybízí, ale pokud nemá zastřešení, může to v ní být na přímém sluníčku pěkně vyhřáté. Zastřešením pergoly si zajistíte nejen příjemný chládek přes poledne, ale také ochranu před deštěm. Kromě zastřešení si pergolu můžete zútulnit i jinak. Když ji necháte obrůst popínavými rostlinami, budete v ní mít kromě chládku i příjemnější mikroklima. Nevýhodou pergol je snad jen jejich vyšší cena a nemožnost je přesouvat.
Určitě nezapomeňte na zahradu zasadit i dostatečné množství stromů a keřů, které se po letech postarají o přirozený stín, lepší klima v zahradě a poskytnou domov celé řadě živočichů. Při vybírání stromů však nezapomeňte přihlédnou k velikosti zahrady, aby vám brzy nepřerostly přes hlavu.