Jak zařídit postel v obývacím pokoji?

Samostatná ložnice je samozřejmě ideální stav, kterého ale není možné docílit v každém bytě. K nocování je poté nutné využít dostupnou místnost, která bude přes den plnit i jiné funkce – například bude sloužit jako obývací pokoj. Spaní v obýváku ale nemusí být žádná nouzovka. Lze jej vyřešit velmi elegantně.

Rozkládací pohovka Selene 230 pro trvalé spaní s úložným prostorem
Rozkládací pohovka Selene 230 pro trvalé spaní s úložným prostorem

 

Máte malý byt, kde není dostatek místností? Obětovali jste jediný volný pokoj ve prospěchu svých ratolestí? Důvodů, proč je v mnoha domácnostech nutné ukládat se ke spánku v obývacím pokoji, může být bezpočet. Stejně tak jako řešení této situace. Důležité je najít vhodný kompromis, kdy dojde k zachování reprezentativní „denní“ funkce obýváku, který zároveň bude moci sloužit jako plnohodnotná a pohodlná ložnice.

Rozdělení prostoru

Jednou z možností je rozdělení pokoje na dva samostatnější celky. Jeden může být vybaven gaučem, konferenčním stolkem a sloužit pro odpočinek přes den, trávení času s rodinou nebo vítání návštěv. Druhá část bude opatřena postelí. Tato možnost je poměrně běžná, ale nese s sebou jistá úskalí. Především ukrajuje velkou část volného prostoru – a často může být i esteticky problematická.

obyvak loznice

Je proto důležité dát si záležet na způsobu rozčlenění prostoru. Nedoporučují se násilná řešení a stavební úpravy. Daleko lépe působí různé funkční a plynulé či originální předěly. Může to být například knihovna, jiný úložný prostor nebo cokoli, co zapadne do kontextu interiéru a bude působit jako jeho samozřejmá součást. Takové oddělení se i daleko snáze v případě potřeby zruší.

Vertikální řešení

Vertikální dimenze je v mnoha bytech coby zdroj prostoru přehlížena. Existuje přitom elegantní nápad, jak ji využít. Nepřekvapivě právě pro spaní. Obývák může zůstat nenarušen a v „druhém patře“ se bude vznášet postel. Vyřešit ji můžete zavěšením. Často je vidět také umístění na různé konstrukce.

Toto řešení lze ale pochopitelně použít jen v bytech s vysokým stropem. Problém je taky v distribuci tepla. To se vždy tlačí nahoru. Ve špatně izolovaných bytech tak může být v létě spaní blízko stropu velmi nepříjemné.

Rozkládací pohovka AGA
Rozkládací pohovka AGA

Rozložit a složit

Mezi nejoblíbenější řešení patří pořízení rozkládací pohovky, která v sobě spojuje funkci postele i posezení. Zde je ale třeba pečlivě vybrat kvalitní gauč, který poskytne pohodlné a zdravé spaní. Nevýhoda může spočívat v nutnosti každodenního rozkládání.

Zajímavou možnost představuje taky vyklápěcí postel, což je u nás poměrně málo časté řešení – za úvahu ale rozhodně stojí. Dalším tipem je vybudování pódia, ve kterém se lůžko přes den schová. Počítejte však s větší investicí, protože pódium vám bude muset někdo vyrobit na míru.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...