Sklizením úrody a odkvetením rostlin péče o zahradu zdaleka nekončí. Aby vám příští rok dělala zase radost, připravte ji na nepřízeň zimního počasí. Ideálním časem pro zazimování zahrady je říjen a listopad. Máme pro vás kompletní návod od zazimování trávníku přes růže až po bazén nebo jezírko.
Zazimování trávníku
Nedílnou součástí zazimování trávníku je jeho provzdušnění neboli vertikutace. K tomu budete potřebovat speciální stroj podobný sekačce. Provzdušňovat trávník byste měli nejen na podzim, ale i na jaře. Odstraníte tak mech a travní plsti – nerozloženou rostlinnou hmotu. Slabá vrstva plsti může být i užitečná, poskytuje totiž izolační a ochrannou vrstvu. Pokud je ale silnější než pět milimetrů, nepropouští dostatečné množství vody, vzduchu a slunečních paprsků.
Až do konce listopadu pak z trávníku pravidelně shrabávejte spadané listí, větvičky a kůru. Trávník pokrytý listím by mohly napadnout plísně a paraziti. Listí nepalte, ale použijte ho na zazimování stromů a keřů, jak popisujeme dále. S vytrvalým plevelem můžete zatočit pomocí herbicidu. Aby trávník lépe přezimoval, koncem října mu ještě dopřejte podzimní hnojivo, které ho ochrání před nepřízní počasí.
Zazimování stromů a keřů
Z keřů a okrasných stromů odřízněte nemocné a poškozené části, čerstvě vysazeným ovocným stromkům zkraťte větve o třetinu. V listopadu můžete také naposledy zastřihnout živý plot. Keře však stříhejte vždy až na jaře.
Kmeny mladých a choulostivějších stromů obalte rákosovými rohožemi, jutovinou nebo netkanou textilií. Vnitřek můžete vyplnit suchým listím. Bezpečně je tak ochráníte před hladovou zvěří i mrazem. U vyšších stromků zkontrolujte opory a dobře je k nim přivažte, aby ustály silnou vánici. Sloupovité jehličnany, které snadno poškodí těžký sníh, na zimu svažte.
K nižším keřům nahrňte suché listí a zakryjte je chvojím. Před sněhovou nadílkou pak chraňte především křehké keře. Stačí jednoduché prodyšné zastřešení. Případně je můžete „oplotit“ obyčejným králičím pletivem, které vyplníte spadaným listím – stejně jako u mladých stromků.
Pokud je v zimě slunečno, vysázené dřeviny zalévejte, především jehličnany a celoročně zelené keře.
Zazimování květinových záhonů
V první řadě je potřeba všechny záhony důkladně zbavit plevele a teprve poté začít rýt. Čím později půdu zryjete, tím lépe. Například slimáci kladou vajíčka ještě na podzim, a to do čerstvě zrytých záhonů.
U trvalek ostříhejte odkvetlé trsy, přisypte trochu kompostu a citlivější druhy přikryjte chvojím. Okrasné trávy nestříhejte, ale jejich trsy svažte provázkem.
Všechny citlivé rostlinky ze země opatrně vyjměte a zazimujte. Uložte je do bedýnek a i s částí zeleně nechte oschnout. Rostlinky pak uskladněte na suchém a hlavně vzdušném místě.
Nakonec na květinový záhon nahrňte izolační vrstvu v podobě suchého listí nebo nadrcených větví. Tato vrstva by však neměla být příliš silná, jinak by na konci zimy mohly rostlinky předčasně klíčit.
Jak zazimovat růže
Připravit na zimu je potřeba růže popínavé, keřové i stromkové. Po odkvětu růží ihned odstraňte plody. Pokud pěstujete velkokvěté druhy, zkracujte je těsně nad nejvyšším vyvinutým očkem, mnohokvěté růže pak těsně pod odkvetlým květenstvím. Dále růže prohlédněte, jestli nemají podnože neboli vlky. Jsou to silné vysoké vzpřímené výhony. Poznáte je podle světlejší barvy a menšího množství listí. Růži odebírají sílu a mohou ji až zahubit. Proto je co nejdříve odstraňte.
Další postup je u každého typu růží jiný:
- Keřové růže – navršte na ni zeminu asi patnáct až dvacet centrimetrů vysoko a vzniklé brázdy vyplňte listím. Se stříháním buďte na podzim opatrní, růže je pak více choulostivá.
- Popínavé růže – u choulostivých odrůd sejměte výhony z konstrukce, položte je na půdu a přikryjte chvojím. Ostatním odrůdám bude stačit přiložit chvojí ke kořenům, případně obalit netkanou textilií.
- Stromkové růže – ke kořenům navršte zeminu asi patnáct až dvacet centimetrů vysokou a vzniklé brázdy vyplňte listím. Korunku obalte jutovinou a vnitřek vyplňte suchým listím.
Jak zazimovat jahodníky
S jahodníkem je na podzim trochu více práce, která se ale rozhodně vyplatí. Mladé jahodníky, které jste vysadili na podzim, přikryjte chvojím. Stejně tak stáleplodící odrůdy, protože ty jsou náchylnější a vzhledem k opakované úrodě oslabené. Do meziřádků přidejte kompost (zahradní rašelinu).
Pokud hrozí holomrazy s teplotami pod minus osm stupňů, vyplatí se slabé a choulostivější odrůdy přikrýt netkanou textilií. To platí i pro podzimní výsadby, které ještě nemají tak silný kořenový systém.
Jak zazimovat muškáty
Připravovat muškáty na zimu byste měli už koncem léta. Před zazimováním je potřeba omezit zálivku a přestat hnojit. Nechceme totiž, aby muškáty dále výrazně rostly. Odstraňte všechny suché, zažloutlé a nezdravé listy a seřízněte výhonky. Řez je potřeba udělat co nejhlouběji – těsně pod kolénkem. Nakonec muškáty postříkejte proti plísním a škůdcům.
Ještě před prvními mrazíky muškáty přemístěte do interiéru. Nejraději mají v zimě teplotu okolo 6–10 °C a potřebují také dostatek světla. Uložit je tak můžete třeba do chodby, zimní zahrady nebo dílny.
Zazimování skalky
Během celého podzimu je důležité odstraňovat ze skalky napadané listí, větvičky a plevel. V tlejícím listí se dobře daří plísním a parazitům, kteří by skalničky mohli zahubit. Především stálozelené rostlinky pak potřebují i během podzimu a zimy světlo.
Ke skalničkám dosypte kamennou sutinu, jejich kořeny tak budou lépe chráněny. Celou skalku pak zakryjte chvojím. Na místech s citlivějšími druhy rostlinek klidně silnější vrstvou. Suchomilné skalničky jako levízie jsou velmi citlivé na zimní vlhkost. Proto nad ně umístěte stříšky, například ze skla.
Jak zazimovat zahradní jezírko
Na zimu jezírko nemusíte vypouštět, to stačí udělat jen jednou za dva až tři roky. Ryby bez újmy přezimují v hloubce minimálně 100 cm. Až teplota vody klesne stabilně pod 8 °C, přestaňte je krmit. Ryby už potravu nepřijímají a stahují se ke dnu, kde přečkají zimu.
Důležité je pravidelně čistit hladinu, sbírat napadané listí, větvičky a případně plody. Nad jezírko můžete natáhnout síť, která vám s tím pomůže. Ostříhejte také suchá stébla a trsy pobřežních rostlin.
Lekníny dobře přezimují při hloubce 80 cm. Pokud je vaše jezírko mělčí, je nutné lekníny na zimu vybrat, umístit do vědra s vodou a dát do světlé a chladné místnosti. Stejně tak exotické rostliny jako například vodní hyacinty.
Filtraci vyjměte při prvních silných mrazících. Vypusťte z ní vodu, stejně tak z potrubí a hadic. Schovejte také čerpadlo a další zařízení.
Když hladina jezírka zcela zamrzne, nezapomeňte v ní udržovat díry, kudy může probíhat výměna plynů a kyslíku. Jinak by v jezírku narůstalo množství nebezpečných plynů z rozkládající se vegetace a ryby by mohly uhynout.
Jak zazimovat skleník
Skleník zbavte všech zbytků letošních rostlin a půdu důkladně zryjte. Rytí můžete rovnou spojit s hnojením hnojem nebo kompostem. Pokud ale byla letošní úroda napadena škůdci, vyplatí se zeminu vyměnit, nebo alespoň dezinfikovat – například pomocí sirných knotů.
Prohlédněte a opravte důkladně všechna skla a rámy, případně namažte pohyblivé části. Obecně se doporučuje nechat skleník v zimě uzavřený, ovšem pokud napadne dostatek sněhu a ve skleníku v zimě nebudete nic pěstovat, můžete do něj větší vrstvu sněhu naházet. Postupné odtávání zajistí zasáknutí do půdy, a na jaře tak bude dostatek vlhkosti pro růst rostlin.
Jak zazimovat bazén
Do zazimování bazénu se pusťte v době, kdy se minimální noční teploty ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody je 10 až 15° C. Postup, jak zazimovat bazén, má osm kroků:
- Pomocí síťky očistěte hladinu bazénu od veškerého nánosu a dno bazénu vysajte bazénovým vysavačem.
- Zkontrolujte a případně upravte chemické složení vody. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 7–7,4 a množství chlóru 0,3–0,6 mg/l.
- Snižte hladinu vody asi 10 cm pod sběrač nečistot a vratnou trysku uzavřete zátkou. Pokud zátku nepoužíváte, snižte hladinu vody 10 cm pod vratnou trysku.
- Očistěte stěny bazénu a sběrač nečistot.
- Demontujte čerpadlo a vylijte z něj a z potrubí/hadic zbylou vodu.
- Všechny odpojené a demontované části příslušenství ukryjte do prostor, kde teploty neklesají pod 0 °C.
- Zmrzlá voda nabývá na objemu a rozpíná se, může tak poškodit stěny bazénu. Abyste těmto tlakům zabránili, vložte do bazénu několik prázdných pet lahví.
- Bazén zakryjte vhodnou plachtou a pečlivě ji upevněte k podkladu.
TIP: Jak se starat o vodu v bazénu celoročně? Mrkněte na náš článek tady!
Zazimování zahradního nábytku a grilu
Ideálním řešením je uskladnit zahradní nábytek a gril v garáži nebo ve sklepě. Pokud ale nemáte dostatek místa, přečkají zimu i venku. Stačí je přikrýt ochranným obalem nebo plachtou a dobře připevnit k zemi.
Gril však nejdříve důkladně vyčistěte, a to nejen z hygienických důvodů, ale i kvůli drobné zvěři, kterou by zbytky jídla mohly lákat. Pokud máte gril plynový a budete ho schovávat do garáže nebo sklepa, plynovou bombu odpojte a z bezpečnostních důvodů skladujte vždy venku.