Podzim si už naplno podmanil počasí tam venku a za chvíli se přehoupne do kouzelné zimy. Měníme lehké bundy za teplé kabáty, sluneční brýle za huňaté šály a venku nás namísto veder čeká pestrobarevné listí.
To však není vše, co toto období přináší. Přes podzim a zimu se setkáváme i se zvýšeným počtem bakterií a virů, které útočí na naši imunitu. Bránit se můžete všelijak. Jeden z nejúčinnějších způsobů, který využívali ještě generace před námi, jsou bylinky.
Pozitivní účinky bylinek
Mnohé bylinky, které najdete volně růst v zahradě nebo v lese, mají pozitivní účinky na náš organismus. Slouží jako lék, ale i jako prevence. Bylinný čaj si tedy můžete namísto kávy dopřát i když nepociťujete žádné potíže. Bohaté množství vitamínů a antioxidantů vám nemůže v žádném případě uškodit. Správná kombinace bylinek dokáže například:
- posílit imunitu
- zmírnit zánět
- uklidnit podrážděný žaludek
- zmírnit příznaky chřipky
- pomoci při nespavosti
- zlepšit náladu
- zmírnit stres
Bylinky na posílení imunity
Šalvěj
Šalvěj je perfektní bylinka do chřipkového období. Má antivirové a antibakteriální účinky, díky kterým pročistí dýchací cesty, pomůže vám při vykašlávání a tlumí bolest v krku. Čaj má svou specifickou chuť, můžete si ho proto osladit například medem a přidat pár kapek citronu.
Šípek
Malý červený šípek, který během podzimu najdeme na každém kroku, má rovněž skvělé účinky na náš organismus. Obsahuje velké množství vitamínu C, který výrazně posílí váš imunitní systém. Šípky po nasbírání vysušte a konzumujte je v podobě čaje po celou dobu podzimu a zimy. Vyrobit z nich můžete i chutný sirup, který obsahuje množství ovocných kyselin a prospěšných vitamínů, například A, B1 a B2.
Pampeliška
V zahradě nás nepotěší, ale v čaji je nenahraditelná. Pampeliškový čaj je bohatý na vitamíny A, B, C, D a obsahuje i velké množství železa, draslíku a vápníku. Skvělou alternativou je i med z pampelišky. Napomáhá v boji angíně, zánětu nebo bolesti hrdla.
Rakytník
Dužina a plody rakytníku řešetlákového slouží jako účinný antioxidant. Skrývá se v nich celá abeceda vitamínů – A, B, C, D, E, K a zdraví prospěšné kyseliny, například kyselina listová nebo esenciální mastné kyseliny. Z plodů si můžete velmi rychle udělat čaj, který je velmi chutný teplý, ale i studený.
Bylinky proti nespavosti
Rozmarýn
Tato zázračná bylinka zklidňuje a redukuje stres. Má specifickou chuť, díky které je oblíbeným doplňkem k mnoha pokrmům. Čaj si z něj neuděláte, ale na ochucení masa, brambor nebo zeleninových salátů je opravdu skvělý.
Třezalka
Třezalkový čaj je určen pro všechny, kteří trpí depresí, nespavostí nebo podzimní melancholií. Už 3 deci takového čaje denně dokáží zlepšit náladu a odbourat stres. Na výsledek si však musíte trošku počkat. Výraznější zlepšení se dostaví přibližně po 3 týdnech.
Meduňka
Trojici bojovníků proti nespavosti uzavírá meduňka. Rovněž pomáhá při depresi a psychické vyčerpanosti, kterou občas pociťuje každý z nás. Z meduňky si můžete udělat čaj, olej nebo ji použít jako koření.
Kdy a kde sbírat bylinky?
Předtím, než se pustíte do sběru nějaké konkrétní bylinky, podívejte si, kde a v jakém období se vyskytují. Některé, jako například pampeliška, kvetou téměř celý rok a najdete je kdekoli ve vašem okolí. Jiné, jako třeba třezalka, kvetou pouze několik měsíců a jejich hledání bude trošku složitější. Některé zázraky si můžete vypěstovat i doma. Více o pěstování bylinek naleznete tady.