Jaké interiérové dveře se do vašeho domova hodí nejvíc?

Využíváme je každý den, ale přesto se málokdy stane, že bychom se nad nimi pozastavili, prohlédli si je zblízka nebo se jimi pokochali. Přitom interiérové dveře mohou být výrazným stylovým doplňkem, který bude spolehlivý, vydrží dlouho a ještě k tomu bude pastvou pro oči.

Při výběru dveří je důležité soustředit se na mnoho detailů. Kromě toho, že nesmíte zapomenout, že otvor na dveře má být o 10 cm širší než dveře a minimálně o 5 cm vyšší, zvažte ještě dopředu své finanční prostředky a technické možnosti. Zaměřte se na to, jak vám budou dveře ladit s ostatním nábytkem i na to, z jakého pokoje dveře povedou. Na základě těchto informací pak můžete zvolit dokonalý design. Jedním z nejdůležitějších faktorů při vybírání dveří je však správný typ jejich otevírání.

doors 1767562 960 720

Jaký typ otevírání dveří je pro vás ten pravý?

V dnešní době už najdeme ve světě designu dveří všelijaké novinky a vychytávky. Lítačky (kývné dveře) a klasické otočné dveře na pantech už dávno nejsou jedinými variantami na trhu. A pod termínem „skládačky se neskrývá ta ošklivá plastová harmonika známá z panelových domů, která propustí každý zvuk a moc soukromí tak nezařídí. Navíc, většina typů otevírání je k dostání v jednodvéřových i dvoudvéřových variantách, takže si před koupí udělejte pořádný průzkum, protože výběr je veliký.

interior 2596976 960 720 e1560027742812

Otočné dveře, aneb klasika nezestárne

Nejklasičtější variantou nadále zůstává otočné otevírání dveří, které je zároveň i nejlevnější variantou. Klasika ale v žádném případě neznamená nudu. Zvolit si můžete dveře s neobvykle rozmístěnými skleněnými tabulemi nebo zářivou barvou, co dodá pokoji hravost a rozveselí ho. Pro moderní vzhled dveří jim stačí dodat jen tu správnou kliku. Dveře s otočným systémem otevírání mají dobrou zvukovou a tepelnou izolaci. Proto se hodí třeba do dětského pokoje, ložnice nebo koupelny. Kvůli své velikosti mohou v otevřeném stavu ale poněkud překážet..

Pokud nechcete investovat do nových dveří, ale cítíte, že by to chtělo aspoň nějakou změnu, zkuste svoje stávající dveře trochu ozdobit. Připevněte na ně zrcadlo nebo obrázek, přivrtejte na ně pár větších háčků na oblečení, a nebo na ně připevněte menší háčky na klíče a další drobnosti. Vše záleží na místnosti, ze které dveře vedou.

Skládací dveře v novém kabátě

Skládací (známe i pod názvem zalamovací) dveře dnes mohou vypadat docela odlišně od těch, které si pamatujeme z 90. let. Dnešní skládačky byste skoro nerozeznali od otočných dveří. Moderní skládací dveře využívají kombinaci posuvného a otočného pohybu. Dveřní křídlo se zlomí pouze jednou a krajní část dveří se přisune po kolejnici k zárubni, nebo za zárubeň na stěnu, díky čemuž vám do místnosti zasahuje jen část z šířky křídla dveří. Ideální jsou do malých místností, jako jsou komory, spíže nebo toaleta.

Posuvné dveře – schovat do pouzdra nebo posunout po stěně?

Do populární sféry se nedávno přesunuly posuvné dveře a zůstávají už nějakou dobu na vrcholku žebříčku. Mají spoustu výhod, mezi něž patří hlavně stylový vzhled a úspora místa, ale na rozdíl od klasických otočných dveří nezamezují tak dobře přenosu zvuku a propouštějí více průvanu.

Sehnat se dají v jednokřídlových i dvoukřídlových variantách, takže najdete ty vhodné do malého i velkého pokoje. Dvoudvéřové posuvné dveře se využívají často jako mezník mezi kuchyní a zbytkem interiéru. Většinu času je můžete mít doširoka otevřené, čímž zajistíte více otevřený prostor, a zavřít je můžete jen v případě, že se vám v kuchyni něco nepovede a nechcete, aby se pachy dostaly do jiných pokojů. V opačném případě můžete vaším kulinářským uměním provonět celý dům, když necháte dveře otevřené.

Posuvné dveře se buďto při otevírání schovávají do stavebního pouzdra a nejsou tak vidět, když jsou otevřené, nebo se posouvají po stěně. Při variantě stavebního pouzdra musí být stěna řádně široká a musí dojít k určitým stavebním úpravám. Můžete ale využít každý kousek zdi a prostoru kolem dveří. Po otevření vám totiž nebudou překážet a nic nebude překážet jim.

Skleněné posuvné dveře 775x2050
Skleněné posuvné dveře 775×2050

Varianta otevírání dveří posouváním po stěně je v rámci instalace méně komplikovaná, ale musíte vytvořit prostor u stěny, aby dveřím nestálo nic stát v cestě. Když si ale vyberete nějaký opravdu krásný kousek, stanou se ozdobou vaší stěny.

Skrytý systém kování na posuvné dveře

Posuvné dveře zdaleka nemusí vypadat jako dveře. Pokud chceme oddělit dvě místnosti zcela nenápadným způsobem, nebo skrýt jednu místnost, můžeme z posuvných dveří udělat bytový doplněk. Například místo posuvných dveří udělat posuvné zrcadlo a vytvořit tak dokonalý doplněk předsíně.

Za vším stojí neviditelné kování na posuvné dveře, které je navrženo tak, aby nebylo při otevřených a zavřených dveřích vidět. Tak dokážeme vytvořit posuvné dveře, které mohou být designové, například v podobě zrcadla nebo v asijském květinovém stylu. Využít se dají i dřevěné klasiky. 

Tento typ posuvných dveří ocení ty, kteří mají rádi minimalismus nebo mají rádi originální provedení dveří. Na své si přijdou i lidé, kteří chtějí “zamaskovat” vstup do nějaké místností trochu netradičním způsobem. 

skryte kovani Terno Magic 1 1
Foto: Laporte.cz

Lítačky i do malého prostoru

Známé spíše pod názvem „lítačky“, jsou dveře s kývným otevíráním, které jsou specifickým rysem starších interiérů. Vidět je můžeme i v barech, nemocnicích nebo kuchyních, tedy v místech, kde jimi často někdo prochází. Lítačky vám zajistí zcela jednoduché otevírání dveří na obě strany a nemusíte k jejich otevření používat ani kliku, stačí lehce zatlačit. Kvůli otevírání na libovolnou stranu ale vyžadují dvojnásobek prostoru než otočné dveře.

Tento problém vyřešil typ otevírání, která kombinuje otočný a kývný systém, díky čemuž nezabere využívání dveří tolik místa. Posuvné kyvné otevírání je proto perfektní do malého prostoru. Celé křídlo dveří se mírně vychyluje do prostoru, protože není pevně spojeno jednou stranou se zárubní jako obyčejné otočné dveře. Otevírají se stejným způsobem jako otočný typ a dají se otevřít na obě strany jako typ kývný.

Designové novinky

Interiéroví designeři pracují na plné obrátky a rozhodně v oblasti dveří nezahálí, takže pokud vám jde především o stylový vzhled, máte na výběr z mnoha možností. Návrháři se co nejvíce snaží, aby přechod mezi dveřmi a okolní stěnou působil čistě a plynule. Z tohoto důvodu se následné designové zlepšováky využívají hojně v minimalistických bytech, který přesně tento styl mají mít.

photo 1537199322506 85bfd51c0601 e1560028515136

Aktuálně mezi novinky patří bezfalcové provedení, u kterého nejsou vidět panty, a dveře jsou díky tomu srovnané do jedné linie se stěnou. Vybrat si můžete i dveře se skrytou zárubní, které když sladíte s barvou stěny, naprosto s ní splynou. Narazit můžete i na dveře, které jsou vysoké od podlahy až ke stropu a nemají tedy žádné nádpraží. Všechny tyto varianty jsou moderní, upravené a příjemné na pohled.

Jak sami vidíte, vybrat dveře není nic jednoduchého. Promyslete si proto pečlivě, které dveře by se do vašeho interiéru hodily nejvíc. Přece jen to budete vy, kdo je bude s největší pravděpodobností používat skoro každý den.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...