Jaké jsou druhy pyrotechniky a jak odpalovat ohňostroje?

S příchodem nového roku se blíží i doba spojená se silvestrovskými oslavami. To samozřejmě zahrnuje i pyrotechniku. Nejen děti, ale i dospělí jsou ohromeni, když vidí odpalování ohňostrojů.

Mezi nejběžnější typy zábavní pyrotechniky patří petardy, konfety nebo kulové pumy. Pyrotechnika tohoto druhu je obvykle zabalena do jedné krabice, která může mít různé rozměry v závislosti na typu ohňostroje a jeho funkci. Skvělou podívanou mohou vytvořit také kompaktní ohňostroje, které se mění v řadu obrazců. Díky tomu se na ně můžete dívat jako na dokonalé obrázky. Tato zábavní pyrotechnika je také považována za nejbezpečnější z hlediska použití. 

Jak odpálit ohňostroj?

Používali jste někdy pyrotechniku? Pokud ne, určitě byste to měli poprvé zkusit s někým, kdo už má v této oblasti nějaké zkušenosti. Bude to tak pro všechny bezpečnější. V každém balení samozřejmě najdete také podrobný návod, takže s bezpečným odpálením určitě nebudete mít problém.

Kompaktní ohňostroje

Jak jsme již uvedli výše, nejčastěji používaným a dá se říci i nejoblíbenějším ohňostrojem je kompaktní ohňostroj. Je doprovázen sledem efektů, které při jeho sledování oceníte. Jak ale takový ohňostroj správně odpálit? Je důležité najít pevný a rovný povrch, který nebude hořlavý. Neváhejte tento typ ohňostroje ukotvit, abyste měli jistotu, že se při odpálení nepřevrhne. 

Náš tip: Při zapalování dbejte na to, abyste neměli hlavu přímo nad krabičkou. Po úspěšném zapálení se vzdalte alespoň na 10 až 20 metrů. K ohňostroji nepouštějte děti ani domácí zvířata. Své domácí mazlíčky byste měli nechat doma na místě, kde se hluk z ohňostroje nebude šířit.

shutterstock 794011246

Rakety a jejich odpalování

Rakety jsou považovány za malé ohňostroje, které jsou připevněny na pevnou špejli. Podmínkou bezpečného vypálení je, aby byl volně umístěn v pevné láhvi nebo trubce. To je důležité, aby nedošlo k nežádoucímu převrácení. Špejli byste měli ponechat v původním stavu. Nesnažte se ji zkrátit ani přerušit. Po zapálení rakety byste měli ustoupit do bezpečné vzdálenosti alespoň 10 metrů. Raketa totiž vybuchne přibližně za 3 až 10 sekund. Záleží na výrobci a konstrukci.

Zapalování petard

Petardy se také velmi často používají v pyrotechnice. Jsou velmi praktické pro střelbu a cenově dostupné pro každého. Při odpalování je nejprve třeba zapálit knoty, které jsou umístěny na koncích petard. Poté položte petardy jednotlivě na zem, zapalte je a vzdálte se od nich alespoň 10 metrů. Výbuch se ozve přibližně do 5 sekund. 

Nezapomeňte: Petardy se v žádném případě nesmí házet v blízkosti lidí nebo zvířat. To by mohlo způsobit vážné zranění. Proto si najděte místo, kde je odpalování petard co nejbezpečnější a kde se v blízkosti nikdo nenachází.

shutterstock 2091080779

Kde je odpalování bezpečné?

Asi víte, že odpalování pyrotechniky není povoleno úplně všude a vždy, rozhodně ne v blízkosti obytných domů. Výbuchy mohou být nebezpečné nejen pro domácí zvířata, ale také pro lidi, kteří trpí srdečními chorobami nebo vysokým krevním tlakem. Pokud tedy chcete odpalovat pyrotechniku, vydejte se za město nebo někam, kde to nikomu nebude vadit. Měli byste také myslet na ty nejmenší a ostatní. I když je to čas oslav, ohňostroje nejsou pro každého šálkem čaje. 

V některých městech je dokonce zrušili a peníze za pyrotechniku věnovali nemocnicím nebo útulkům pro zvířata. Proto si dobře rozmyslete, zda chcete odpalovat ohňostroje.  Pokud tak učiníte, buďte ohleduplní a zodpovědní k ostatním. Místo petard si můžete pořídit například prskavky. Kromě toho, že jsou bezpečnější, nejsou ani zdaleka tak hlučné. A v jejich přítomnosti můžete pořídit skvělé fotografie.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...