Trávíte v kuchyni hodně času s vařečkou v ruce? Podědili jste hromadu kuchyňského náčiní od příbuzných z dob před revolucí a nejste si jisti jejich zdravotní nezávadností? Nebo jste se jen nezávisle na všem rozhodli, že chcete zaktualizovat stav vaší kuchyně? Ať už tak či onak, všichni ví, že základem dobré kuchyně je kvalitní kuchyňské náčiní. Obzvlášť to, které využíváte skoro při každém vaření.
Sada nebo po jednotlivých kusech?
Pokud si vybavujete kuchyň od základů a nemáte v ní ještě žádné kuchyňské náčiní, doporučujeme si rovnou koupit sadu, ve které si vše potřebné najdete najednou a ještě k tomu budou nástroje sladěné do stejného designu. Sady obsahují různé počty kusů (nejčastějším počtem je sada po sedmi kusech), takže záleží jen na vás, zda zvolíte základní sadu nebo její rozšířenou verzi. Všechny kuchyňské pomůcky od naběraček a šťouchadel na brambory přes servírovací lžíce a vidličky až po metličky a obracečky se však dají sehnat i samostatně, takže jeden rozbitý kousek bez problému nahradíte jiným.
Kuchyňské náčiní na zdi nebo ve stojanu
Šuplíky v kuchyni už nemůžete pomalu ani zavřít, jak jsou přeplněné? Nevadí, se závěsnými kuchyňskými pomůckami tento problém naštěstí řešit nemusíte. Závěsný organizátor můžete sehnat ve formě nerezové tyče nebo lišty nejčastěji v kombinací s háčky. Občas bývá součástí sady kuchyňského náčiní, ale nemusí tomu tak být vždy.
Zásadní je ovšem výběr vhodného místa, kam závěsnou lištu nebo tyč umístit. Nejpraktičtější se zdá vyhrazení prostoru na stěně nad pracovní plochou, kde nejčastěji připravujete jídlo. Organizátor podle typu přivrtejte nebo přilepte dostatečně daleko od sporáku tak, aby na nástroje na něm pověšené během vaření nedostříkl žhavý olej z pánve. Zároveň ale musí být dostatečně blízko, abyste se od sporáku nemuseli výrazně vzdalovat. Důležitá je i výška umístění závěsné lišty. Pověšené náčiní by se nemělo dotýkat pracovní plochy, takže je důležité naměřit její umístění tak, aby mezi pracovní plochou a nástroji zůstala mezera. Délku lišty zvolíte podle nabízených variant v obchodech a na základě počtu kusů, které na ni chcete věšet.
Jestliže se vám nechce vrtat do zdí a máte v kuchyni dostatek pracovní plochy, usnadněte si život stojanem na kuchyňské náčiní. Oběma způsoby umístění nástrojů ušetříte místo v šuplíku a navíc nebudete muset pomůcky složitě hledat mezi ostatními kuchyňskými poklady, které se vám v nich povalují. Všechny jsou krásně viditelné a nepřekáží, ať už jsou pověšené na zdi nebo postavené ve stojanu.
Důležitý je i materiál
Máte-li rádi přírodní materiály budou pro vás pravděpodobně nejideálnější dřevěné kuchyňské pomůcky. Velmi populární jsou doplňkové výrobky do kuchyně z bambusu, které dobře vypadají a zároveň hodně vydrží. Pokud bambusu nefandíte, nezoufejte, kuchyňské náčiní seženete i z dřevěného nebo bukového masivu. Záleží pak už jen na vás, jestli zvolíte variantu celodřevěnou nebo vám bude stačit kovový nástroj s dřevěnou rukojetí. Dřevěné pomůcky do kuchyně vypadají skvěle, počítejte ale s tím, že by se neměly umývat v myčce.
Jestliže však dřevu neholdujete vůbec, protože by třeba nezapadlo do vaší moderní kuchyně, není nic jednoduššího než si pořídit náčiní z odolných kovových nebo plastových materiálů. Celokovové, hlavně nerezové, kuchyňské pomůcky vydrží ve vaší kuchyni při správném zacházení a péči velice dlouhou dobu. Při jejich používání si však musíte dávat pozor, neboť s nimi můžete poškrábat různé povrchy kuchyňských hrnců a pánví. Poslední variantou je nylonové a silikonové kuchyňské náčiní. Vyrábí se v různé škále barev, dá se umýt v myčce a při jeho používání nepoškrábete žádný hrnec ani pánev. Výrobci si dávají záležet na kvalitě těchto materiálů a hlavně na jejich zdravotní nezávadnosti.
Aby maso nebylo tuhé, aneb pořádně si ho proklepněte!
Člověk je všežravec a tedy do jeho jídelníčku patří i maso, které se dá připravit na mnohé způsoby a jedním z nich je i řízek nebo steak. Položili jste si však někdy otázku, proč je maso tak tuhé, že se musí naklepávat? Vysokou pevnost masa a tkáně zajišťují jeho tři stavební bílkoviny (aktin, myosin a kolagen). Aktin a myosin, což jsou složky svalového vlákna, dokážou s pomocí zásob energie sval uvolnit. Ke stažení svalu, ale už energie není potřeba, takže když už žádná není, dochází k posmrtné ztuhlosti. Maso se v tomto stavu nedá moc dobře konzumovat, a tak se nechává zrát, čímž dochází k jeho změknutí, neboť se bílkovinná vlákna rozpadají na menší kousky. Pokud však na zrání není čas, přichází na řadu mechanismy, které změkčení masa urychlí.
Palička na maso svalová vlákna sice úplně nerozbije, ale zajistí a urychlí jejich rozpad, tedy je i urychlen i proces měkčení masa. Po použití paličky bychom měli maso na okrajích nařezat, aby se při pečení nebo smažení nezkroutilo. Před naklepáním ho můžete překrýt celofánem, abyste zamezili vystříknutí masové šťávy různě po kuchyni. Na trhu seženete oboustranné i jednostranné paličky na maso, rozhodující při výběru však bývá spíše materiál. K dostání jsou paličky dřevěné, kovové i plastové. Nejlepších výsledků dosahují celokovové paličky na maso, které jsou právě díky užitému materiálu velice odolné a nejvíce účinné.
Křehčí maso bez námahy
Slyšeli jste někdy o tenderizéru? Jedná se o ruční strojek na změkčení/zkřehčení masa, při jehož využívání se člověk fyzicky nenadře tolik jako s paličkou. Strojek se používá podobně jako razítko, ale místo tiskové plochy vyjíždějí ostré nože, které naruší strukturu masových vláken. Při jeho použití si maso ponechá téměř veškerou šťávu a lépe se s ním pracuje. Jeho výhodou je hlavně eliminace nežádoucího nepořádku (hlavně vystřikující šťávy z masa), kterému se s paličkou často nevyhnete. U nabodaného masa nemusíte ani nařezávat okraje jako u naklepaného, protože se vám na pánvi nezkroutí a nevyschne. Při jeho používání dochází k úspoře času i energie.
Pořídit si můžete i váleček na maso, který na rozdíl od paličky můžete sehnat i v silikonové verzi. Pokud však doma nemáte ani jeden z výše zmíněných nástrojů, na internetu naleznete spousty videí jak naklepat řízky bez řádného kuchyňského náčiní. Takže když nemáte paličku zrovna po ruce, můžete si například pomoci i obyčejným kladivem. Počítejte však s tím, že efekt bude s největší pravděpodobností poněkud horší.