Jaké rostliny lze nejsnáze pěstovat v bytě?

Rostliny mohou v bytě pěstovat úplně bez problémů i úplní začátečníci, stejně jako jedince, kteří nemají mnoho času. Stačí se zaměřit na druhy, jež nepotřebují žádnou zvláštní péči. Právě naopak!

Aloe vera

Aloe vera neboli aloe pravá je sukulentní rostlina, která je atraktivní i pro pěstování v bytě. A nejen to. Navíc se jedná o účinnou léčivku, jež např. efektivně léčí drobné rány a popáleniny. Vzhledem k tomu, že jde o pouštní rostlinku, dobře snáší sucho. Nemusíte o ni tedy přehnaně pečovat. Bez zalévání vydrží mnoho dní. Stačí, když ji umístíte na terasu či balkon, případně dovnitř na slunné stanoviště. V zimě ji ale nenechávejte venku, protože aby prosperovala, teplota nesmí klesnout pod 5 °C.

Bazalka

Bazalka je jedinečná bylinka. Díky své nezaměnitelné chuti a vůni se jedná o oblíbenou kuchyňskou ingredienci. Zároveň ovšem vypadá pěkně a v neposlední řadě nesmíme opomenout ani její léčivé účinky, a to např. kladná vliv na trávicí soustavu. Bazalka není opět na pěstování nijak náročná. Lze si ji ostatně pořídit už v květináči. Tato bylinka sice potřebuje dostatek vody tepla a světla, nemusíte o ni ale nijak náročně a úzkostlivě pěstovat. I tak totiž bude v interiéru celoročně prosperovat.

pexels scott webb 1048035

Dracéna

Ačkoli se tato pokojová rostlina u nás vžila pod názvem „dracéna“, ve skutečnosti je správnější název dračinec. Buď jak buď, jedná se o oblíbenou pokojovku, která navíc patří mezi přirozené čističky vzduchu. Navíc jde o velmi nenáročnou rostlinu na pěstování. Můžete ji umístit prakticky kamkoli, jen by neměla být na přímém slunci. Není náročná ani na vodu. Nesvědčí jí ovšem průvan. Pokud doma máte kočku či psa, mějte se na pozoru. Dracéna je totiž pro domácí zvířata jedovatá!

Juka

Další pokojová rostlina, která patří mezi ty nejsnadnější k pěstování. Ačkoli je ve volné přírodě někdy stromovitého vzrůstu, pěstovat ji lze i v květináči. Jedná se o světlomilnou rostlinu, takže jí vyhovují slunná stanoviště, jinak ale nic moc k životu nepotřebuje. V létě je juku vhodné zalévat mírně a v zimě ještě o poznání méně. Pokud by totiž došlo k přelití, může být důsledkem zahnívání kořenů. Jedná se přitom o ryze okrasnou rostlinu, které bude v květináči připomínat menší palmu.

Zelenec

Zelenec je oblíbená pokojová rostlina, která byla ještě nedováno přítomna snad v každé kanceláři. Patří přitom stejně jako juka, dracéna a aloe vera do řádu rostlin s názvem chřestotvaré. S dracénou má společné i to, že snižuje znečištění vnitřního ovzduší, přičemž podle NASA se dokonce jedná o nejlepší přírodní filtr vůbec. Navíc jde opět o rostlinku, která se opravdu snadno pěstuje. Můžete ji tedy umístit v podstatě kamkoli. Jen jí dopřejte pravidelnou zálivku. 

pexels daria shevtsova 930004

Netík

Ačkoli bychom mohli uvést i další rostliny z řádu chřestotvarých (např. známý tchýnin jazyk), které nejsou obecně náročné na pěstování, na závěr jsme si nechali netík. Jedná se o rod kapradin, z nichž některé se pěstují jako pokojové rostliny (především druhy Adiantum tenerum a Adiantum raddianum). Jedná se přitom o stínomilné rostliny, takže se hodí i do místností či na místa s menším množstvím světla. Jediné, co netík vyžaduje, je vyšší vlhkost, takže mu občas oroste listy. 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...