Jaké šaty si vzít na svatbu jako host? Poradíme vám!

Obléknout se vhodně na svatbu jako host může být někdy náročný úkol. Měli byste zvážit několik faktorů, abyste vypadali elegantně a zároveň respektovali svatební dress code. Je dobré se na svatbu obléknout podle počasí, tématu svatby a svého osobního stylu. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak si jako hosté vybrat správné šaty na svatbu.

shutterstock 520614400

Co si vzít na svatbu jako host v létě?

Vzhledem k vyšším teplotám, které obvykle provázejí letní svatby, byste měli zvolit šaty z lehkých a prodyšných materiálů. Může to být například šifon, bavlna, len nebo umělé prodyšné vlákno. Skvělou volbou jsou letní midi šaty v kombinaci s páskovými podpatky nebo sandály.

Svatby pod širým nebem jsou obvykle neformální, takže si jako host můžete zvolit volnější šaty. Skvělým oblečením, ve kterém jako svatební host zazáříte, je splývavá sukně v kombinaci s topem s holými zády. Pokud se letní svatba koná venku, pečlivě zvolte také svatební účes. Protože vás může překvapit vítr, účes by měl být pevný.

Muž si na svatbu jako host může vzít košili s knoflíky nebo polokošili s krátkým rukávem a doplnit ji společenskými kalhotami. Obuv by měla být vkusná, ale pohodlná. Dobrou volbou jsou například tmavé mokasíny.

shutterstock 345831998

Co si vzít na svatbu jako host během podzimu?

Podzim je ideálním obdobím pro experimentování s různými barvami, střihy a doplňky. Dlouhé šaty, splývavé sukně a plné rukávy jsou pro podzimní svatbu fantastickou volbou. Podzimní svatba není podmínkou, že musíte zvolit šaty z hrubých a těžkých materiálů. Místo toho si jako hosté můžete na svatbu vzít šaty nebo sukně z lehkého materiálu a doplnit je vhodným kabátkem, který vám poskytne dodatečné teplo.

Stačí elegantní overal nebo koktejlové šaty z hedvábí v délce alespoň ke kolenům. Můžete je také doplnit elegantními doplňky, které váš celkový vzhled pozvednou. Pro muže jsou na podzimní svatbu vhodné tmavé obleky, košile ve světlých barvách a společenské boty.

shutterstock 630708143

Co si vzít na svatbu jako host v zimě?

V tomto případě byste měli brát v úvahu počasí. Pokud bude v den svatby velká zima, oblečte se do dostatečně teplého oblečení. Oblékání na zimní svatbu by vám mělo zajistit pohodlí a teplo, aniž byste museli obětovat styl. Oblíbené barvy pro zimní svatbu jsou syté nebo tmavší odstíny, jako je lovecká zelená, vínová a tmavě hnědá. Muži mohou zvolit klasický smoking nebo oblek s motýlkem a manžetovými knoflíčky. Zimní svatba se bude pravděpodobně konat v interiéru, ale při přechodu z kostela do přijímací místnosti budete potřebovat teplý zimní kabát nebo kožich.

Svatba v interiéru má obvykle formálnější atmosféru. Pro takovou příležitost se hodí dlouhé elegantní šaty v metalických barvách, jako je zlatá, měděná a stříbrná. Pokud je svatba neformální, můžete zvolit kratší šaty s délkou ke kolenům. Punčochy a zavinovací svetr vás zahřejí. Šaty můžete zkombinovat s botami s úzkou špičkou.

shutterstock 721207153

Co si vzít na sebe jako host na jarní svatbu?

Jarní svatba se nese ve veselém a svěžím duchu, proto byste se měli poohlédnout po pastelových barvách a květinových vzorech. Pokud se jedná o formálnější svatbu, můžete se rozhodnout pro dlouhé jednobarevné šaty. Pokud se rozhodnete pro potisk, měl by být decentní. Skvělou volbou jsou saténové šaty nebo šaty s krajkovými prvky. Při výběru šperků a bot se držte jednoduchosti.

Vyhněte se příliš odvážným šatům nebo plesovým šatům, které by přitahovaly příliš mnoho pozornosti. Pokud se svatba koná venku nebo je neformální, můžete zvolit ležérnější oblečení. Ideální jsou šaty v délce ke kolenům a sandály z přírodních materiálů. Jarní svatby se někdy konají spíše venku. V takovém případě byste se měli ujistit, že s sebou máte kus oblečení, který vám poskytne dodatečné teplo.

shutterstock 394328401

Zohledněte dress code svatby

Dress code svatby je často uveden na svatebním oznámení nebo vás na něj mohou upozornit novomanželé. Pokud je na svatbě stanoven dress code, měli byste ho respektovat, protože tím projevíte úctu k nevěstě a ženichovi. Dress code může být formální, poloformální nebo neformální.

Vyberte si vhodnou obuv

Jako svatební host byste měli zvolit elegantní boty s vyšším podpatkem, které se hodí k šatům, nebo boty bez podpatku, pokud dáváte přednost pohodlí. Pokud jde o formální svatbu, volte boty v barvách, jako je tmavě modrá nebo šedá. Můžete také zvážit sladění bot s vaším oblečením. Mějte na paměti, že se v šatech a botách chcete cítit pohodlně a sebejistě po celý den.

shutterstock 2195836609

Co si neoblékat na svatbu jako host?

Pokud si vybíráte šaty na svatbu jako host, měli byste mít na paměti, že některé kousky oblečení mohou být považovány za nevhodné. Přečtěte si náš seznam věcí, kterým byste se měli vyhnout.

Výstřední šaty

Krátké a přiléhavé koktejlové šaty jsou na svatbu nevhodné. Nechte je proto doma a zvolte raději konzervativnější oblečení. Rozhodně byste se měli vyhnout šatům, které odhalují příliš mnoho kůže. Obecně platí, že šaty a sukně by měly mít délku alespoň po kolena. Také výstřih by neměl být příliš hluboký. Šaty z průhledného nebo průsvitného materiálu vypadají trapně a příliš odhalují. Pokud to dress code umožňuje, můžete samozřejmě tato pravidla porušit.

shutterstock 791945659

Křiklavé vzory

Křiklavé vzory a zvířecí potisky nepůsobí elegantně, a proto se na svatbu nehodí. Pokud si chcete obléknout oblečení se vzory, zvolte něco decentnějšího, například pruhy nebo puntíky.

Bílé barvy

Bílá barva je vyhrazena pouze pro nevěstu, a proto byste měli šaty v tomto odstínu vyloučit již od samého začátku. Zvolte raději světlé pastelové barvy, ve kterých stejně vyniknete a zároveň budete respektovat nevěstu.

Červené barvy

V očích některých lidí je červená barva pro svatbu také nevhodná. Pokud si nejste stoprocentně jisti, že novomanželům červená barva nebude vadit, raději se jí vyhněte.

shutterstock 101952877

Černé barvy

Při výběru svatebních šatů jako host zapomeňte také na černou barvu. Černá barva je spíše smuteční a svatba je přece důvodem k oslavě. Pokud chcete mít na svatbě tmavé barvy, zvolte raději šaty v tmavě zeleném nebo tmavě modrém odstínu.

Křiklavé odstíny šatů

Vzhledem k tomu, že nevěsta má být na svatbě středem pozornosti, doporučujeme vyhnout se příliš křiklavým odstínům, které by mohly odvádět pozornost. Pokud chcete svůj outfit oživit, udělejte to raději zlatými nebo stříbrnými doplňky.

Džíny

Muži by se měli vyhnout džínám, a to i v případě, že se jedná o neformální oblečení. Na neformální svatbu je lepší zvolit elegantní kalhoty a zkombinovat je s ležérnější košilí.

shutterstock 550509835

Shrnutí

Na závěr článku o tom, jak se oblékat na svatbu jako host, bychom rádi zdůraznili, že šaty na svatbu by měly být vhodné pro danou událost. Zároveň by však měly odpovídat aktuálnímu počasí a vašemu stylu, abyste se po celý den cítili pohodlně. Výběr šatů je někdy náročný. Můžete se však poradit s ostatními hosty nebo oslovit hostitele, abyste se ujistili, že vaše šaty jsou vhodné právě pro danou svatbu. Obecně platí, že na klasickou svatbu byste měli zvolit formální šaty. Pokud pozvánka obsahuje specifikace šatů, řiďte se jimi. Mějte také na paměti, že se na svatbě chcete ve svém oblečení cítit pohodlně a sebevědomě.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...