Jaké záclony si pořídit do interiéru: Krátké versus dlouhé?

Záclony a závěsy dělají pokoj pokojem. Dokáží vám udělat dobrou službu, zútulnit a zahřát celý pokoj, ale mají i svá skrytá úskalí. Když odmyslíme těžké rozhodování při výběru finální barvy nebo dekoru vašich budoucích záclon, měli byste se zaměřit více na jejich délku. Ne vždy jsou vhodné ty či ony do vašeho interiéru.

Inspirace obývací pokoj - zdroj
Inspirace obývací pokoj – zdroj

Společně prozkoumejme, jaké faktory byste měli brát v potaz při vašem rozhodování a proč je mezi nimi vlastně nějaký rozdíl.

Dlouhé záclony jako z pohádky

Dlouhé záclony se hodí spíše do obývacích pokojů a ložnic. Dodávají pokojům nádech elegance, romantiky a především dokáží místnost zútulnit.

Bohužel dlouhé záclony bychom neměli používat v zimních měsících nebo po dobu topné sezóny. Dlouhé záclony vám totiž zakryjí celé radiátory, čímž se do místnosti nedostává tolik tepla a stávají se tak velmi neekonomickými. Je však možné dlouhé záclony vyměnit po dobu tohoto období za krátké.

V letních měsících naopak působí dlouhé záclony velmi ladně, pokud si s nimi pohrává čerstvý vánek. Tento efekt působí velice vzdušně. Čím delší záclony, tím lepší. Mohou být dlouhé až na úplně na zem.

Krátké záclony nejen v zimě

Krátké záclony bychom doporučovali především do kuchyní a koupelen. Na kuchyňských oknech máme často položené květiny nebo jinou dekoraci či potřebné věci a je nutné mít k nim volný přístup. Dlouhé záclony by vám v tom zbytečně zabraňovaly. Krátké záclony bychom měli také umisťovat ve všech místnostech, ve kterých potřebujeme mít přístup ke květinám, které máme položené na parapetech. Dennodenní trápení s odhrnování dlouhých záclon, popřípadě jejich zašpinění při zalévání, za jejich krásu nestojí.

Jak již bylo řečeno výše, krátké záclony jsou doporučovány ve všech místnostech po dobu topné sezóny. Záclony by vám neměly zadržovat teplo z vašich radiátorů. Pokud se však nechcete vzdát představy dlouhých záclon, nahraďte je dlouhými závěsy. Ponechte krátký střih záclon, které vám nebudou překážet v přístupu k topení, a dlouhými závěsy ohraničte radiátor.

Krátké záclony nesmějí být příliš krátké

Pokud zvolíte krátké záclony, nesmějí vám končit v půli oken. Čím delší záclona je, tím elegantněji vypadá. I u krátkých záclon dbejte na to, aby končili pár centimetrů pod okrajem okna. Záclony pouze do poloviny oken bývaly kdysi v módě, ale dnes se už moc nepoužívají a nevypadají vkusně.

Pozor si dejte i na šířku. Vzhled záclon dělá především hustota jejich řasení. Pokud koupíte slabou šíři a záclony málo nařasíte, budou vypadat velmi chudě. Na tomto místě nešetřete. Minimální doporučená šíře záclon je dvojnásobek šířky oken. Nemusíte se toho však striktně držet, můžete koupit záclony i širší.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...