Jaký typ osvětlení zvolit do obýváku?

Světla jsou často až tím posledním, na co při zařizování domu či bytu myslíme. To je však chyba – počet světel bychom měli zvažovat už v okamžiku, kdy se natahuje elektřina. Pokud tápete, kolik světel bude asi potřeba, pomůže vám jednoduchý výpočet vhodného osvětlení, díky kterému se vyhnete nedostatečně osvětlenému interiéru. Co se týká samotného typu osvětlení, výběr je opravdu široký, avšak každý obývací pokoj vyžaduje trochu jiný typ.

Zvažte výšku stropu

Nejdůležitějším kritériem při výběru světel do obývacího pokoje je výška stropu. Pokud jsou stropy ve vašem domě či bytě spíše nižší, zvolte přisazené stropní svítidlo. Díky dostatku rozptýleného světla místnost dobře osvětlí a také opticky zvětší. 

V případě, že bydlíte ve starším domě či bytě, máte nejspíš stropy vysoké. Jelikož se většinou snažíme místnost zútulnit, volte světla, které obývák naopak opticky zmenší, nejčastěji tedy lustry

Při jejich výběru se nebojte dát průchod fantazii – z pěkného lustru se může stát dominanta celého obývacího pokoje. Umístěte je tam, kde trávíte nejvíce času, tedy buď nad konferenční stolek, nebo nad jídelní stůl. Lustry nad oběma stoly mohou být stejné, případně jeden z nich o něco menší, aby byl celkový dojem z interiéru vyvážený. 

Výběr stylu

Jelikož je v současné době k dostání opravdu nepřeberné množství svítidel a lustrů, může být opravdu obtížné si vybrat. Myslete především na to, v jakém stylu je zařízen celý váš obývací pokoj. Světla by se rozhodně neměla bít se zbytkem interiéru. Na druhou stranu, pravidla jsou od toho, aby se porušovala – pokud narazíte na zajímavý designový kousek, který vás opravdu osloví, může být stylovým ozvláštněním jinak konzervativně zařízeného obývacího pokoje. 

To platí zejména pro křišťálové lustry, které se na první pohled mohou zdát poněkud extravagantní, často však tvoří opravdu skvělý doplněk jinak moderního interiéru. 

pexels vecislavas popa 1643383

Navoďte atmosféru

Stropní svítidla však nejsou jediným možným osvětlením obývacího pokoje. Čím dál populárnější jsou například bodová světla či podhledová LED svítidla. Ty se sice příliš nehodí ke čtení či společnému hraní her, navodí však atmosféru při rodinném promítání filmu či slavnostní večeři. Nejen, že díky ambientnímu osvětlení ušetříte za elektřinu, ale také necháte odpočinou své oči.Trendem posledních let je barevné LED podsvícení na dálkové ovládání. Zatímco řada lidí ho označuje za vrchol nevkusu a kýče, mnozí si ho nemohou vynachválit. Je tedy na vás, zda se vám barevné osvětlení zamlouvá, či nikoliv. Při výběru však myslete na to, že trendy přichází a zase odchází – pokud nechcete osvětlení měnit každých pár let, sáhněte spíše po nadčasových kouscích, které doplní každý typ obývacího pokoje.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...