Japonsko je zemí, které si dokáže vážit klidné přírody a harmonických zákoutí. Důkazem jsou nejen japonské zahrady, bonsaje a sakurové háje, ale také tzv. kokedamy. Název lze přeložit jako „mechová koule“ a nutno podotknout, že skvěle sedí. Kokedama je skutečně koule vytvořená z přírodní směsi, která slouží pro pěstování různých druhů okrasných rostlinek. Víte, jak kokedamu v interiéru využít?
Květiny bez květináče
Japonská kokedama je na pohled velmi atraktivní, a proto by měla být umístěna někde, kde bude na očích. Je velmi originální dekorací, která se bude zamlouvat všem milovníkům přírody. Díky tvaru koule je velmi jednoduché kokedamu omotat provázkem a ten pak připevnit tam, kam potřebujete. Kokedama bude zavěšena v prostoru, což je samo o sobě velmi příjemné oživení v porovnání s běžnými květináči. Nechcete-li kokedamu zavěsit, můžete ji také položit na ozdobný talířek a ten následně umístit například na parapet.
Výroba kokedamy
Hotovou kokedamu lze zakoupit v obchodě, nicméně při dostatku volného času by byla velká škoda nevyzkoušet si kokedamu vyrobit doma. Není to vůbec složité. Základní směs by měla být vytvořena z černého japonského jílu ketotsuchi, substrátu na pokojové rostliny, akadamy a zeolitu. Na substrátu se určitě nevyplatí šetřit. Jíl je lepivý a plastický, tedy maximálně vhodný pro vytvarování koule. Tu následně obalte mechem. Nebojte se postupovat po menších kusech. Výslednou kouli ovažte pevným provázkem, který zajistí, aby vše drželo v požadovaném tvaru.
Jaké květiny do kokedamy?
Určitě preferujte nenáročné a vlhkomilné rostliny, kterým se bude v kouli přeci jen lépe dařit. Namátkou lze zmínit sleziník, asparagus či syngonium. Výhodou kokedam je fakt, že je většinou nemusíte tak často zalévat. Substrát dokáže zůstat dlouho vlhký. Kokedamu byste vždy měli zalévat tak, že ji umístíte na mističku s troškou vody a počkáte, než se voda absorbuje dovnitř. Vždy je lepší mít trpělivost a kokedamu zbytečně nepřelévat.
Japonská kokedama na dosah
Postup výroby kokedamy si můžete přizpůsobit. Neexistují žádná přesně stanovená pravidla a složení substrátu se může lišit dle toho, jaké květiny chcete pěstovat. Cílem je vytvořit mechovou kouli, která bude především dobře vypadat. Taková malá zahrádka na šňůrce se hodí do kuchyně, čtenářského koutku či na terasu. Když se budete o kokedamu správně starat, vydrží prakticky stejně dlouho, jako kdyby se jednalo o běžné rostliny v květináči. Stačí jednou za vegetační období přihnojit a je hotovo.