Japonská kokedama přinese krásu přírody k vám domů

Japonsko je zemí, které si dokáže vážit klidné přírody a harmonických zákoutí. Důkazem jsou nejen japonské zahrady, bonsaje a sakurové háje, ale také tzv. kokedamy. Název lze přeložit jako „mechová koule“ a nutno podotknout, že skvěle sedí. Kokedama je skutečně koule vytvořená z přírodní směsi, která slouží pro pěstování různých druhů okrasných rostlinek. Víte, jak kokedamu v interiéru využít?

Japonská kokedama - ilustrační obrázek, zdroj
Japonská kokedama – ilustrační obrázek, zdroj

Květiny bez květináče

Japonská kokedama je na pohled velmi atraktivní, a proto by měla být umístěna někde, kde bude na očích. Je velmi originální dekorací, která se bude zamlouvat všem milovníkům přírody. Díky tvaru koule je velmi jednoduché kokedamu omotat provázkem a ten pak připevnit tam, kam potřebujete. Kokedama bude zavěšena v prostoru, což je samo o sobě velmi příjemné oživení v porovnání s běžnými květináči. Nechcete-li kokedamu zavěsit, můžete ji také položit na ozdobný talířek a ten následně umístit například na parapet.

Výroba kokedamy

Hotovou kokedamu lze zakoupit v obchodě, nicméně při dostatku volného času by byla velká škoda nevyzkoušet si kokedamu vyrobit doma. Není to vůbec složité. Základní směs by měla být vytvořena z černého japonského jílu ketotsuchi, substrátu na pokojové rostliny, akadamy a zeolitu. Na substrátu se určitě nevyplatí šetřit. Jíl je lepivý a plastický, tedy maximálně vhodný pro vytvarování koule. Tu následně obalte mechem. Nebojte se postupovat po menších kusech. Výslednou kouli ovažte pevným provázkem, který zajistí, aby vše drželo v požadovaném tvaru.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Jaké květiny do kokedamy?

Určitě preferujte nenáročné a vlhkomilné rostliny, kterým se bude v kouli přeci jen lépe dařit. Namátkou lze zmínit sleziník, asparagus či syngonium. Výhodou kokedam je fakt, že je většinou nemusíte tak často zalévat. Substrát dokáže zůstat dlouho vlhký. Kokedamu byste vždy měli zalévat tak, že ji umístíte na mističku s troškou vody a počkáte, než se voda absorbuje dovnitř. Vždy je lepší mít trpělivost a kokedamu zbytečně nepřelévat.

Japonská kokedama na dosah

Postup výroby kokedamy si můžete přizpůsobit. Neexistují žádná přesně stanovená pravidla a složení substrátu se může lišit dle toho, jaké květiny chcete pěstovat. Cílem je vytvořit mechovou kouli, která bude především dobře vypadat. Taková malá zahrádka na šňůrce se hodí do kuchyně, čtenářského koutku či na terasu. Když se budete o kokedamu správně starat, vydrží prakticky stejně dlouho, jako kdyby se jednalo o běžné rostliny v květináči. Stačí jednou za vegetační období přihnojit a je hotovo.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...