Někteří ji považují za mýtus a výmysl lenochů. Věda má však na ni zcela jiný, jednoznačný názor. Jarní únava je syndrom, který postihuje velkou část populace. Je z velké části založený na hormonálních změnách v těle. Proti únavě lze naštěstí také účinně bojovat. V následujících řádcích vám poradíme, jak na to!
Mezi nejčastější příznaky jarní únavy patří pocit vyčerpání a nedostatku energie, neschopnost soustředit se, malátnost nebo dokonce pravidelné bolesti hlavy. Tyto příznaky se u většiny lidí začínají objevovat na přelomu zimy a jara, začátkem března. Zatímco mladí lidé jarní únavu často nevnímají, lidé středního věku a důchodci ji často pociťují poměrně intenzivně. Tento specifický syndrom může do značné míry omezit vaše fungování a zvládání každodenních povinností. Proto je dobré znát jeho příčiny a hledat způsoby, jak jeho nepříznivé projevy odstranit.
Mnoho vědců se shoduje, že jarní únava je důsledkem našeho fungování během zimy. Jíme hodně tučných a nezdravých jídel a většinu času trávíme doma. Navíc jsme kvůli mnoha svátkům líní a ztrácíme motivaci. Protože jsou v zimě dny kratší a noci delší, tělo vylučuje více melatoninu – spánkového hormonu. V zimě jsme proto ospalí a méně aktivní. Nedostatek slunečního záření způsobuje úbytek vitaminu D. Snižuje se také hladina serotoninu, často označovaného jako hormon štěstí.
S příchodem jara se naše těla musí poměrně rychle přeorientovat ze zimního „spánku“ na jarní a letní režim, který je plný aktivity, slunečního svitu a různých životních změn. A právě snaha o rychlou změnu biorytmu se projevuje jako jarní únava. Zatímco biorytmus mladého člověka se může změnit takříkajíc rychle, u starších lidí už tento proces trvá o něco déle. Nastavení vnitřního režimu těla nemůžeme ovlivnit svým myšlením. Tyto procesy jsou autonomní a my můžeme pouze usnadnit jejich průběh – a to díky správnému životnímu stylu.
Pozor na alergie
Alergie spojené s pylem a kvetoucími rostlinami jsou častým spouštěčem jarní únavy. Tradiční projevy jarní únavy jsou u alergiků často zhoršovány každodenními alergickými reakcemi. V takovém případě nemáte jinou možnost než se vyhnout spouštěčům alergií. Můžete však také zmírnit samotné alergické reakce. Účinným příkladem je inhalace esenciálních olejů.
Když znáte příčiny jarní únavy, je poměrně snadné najít řešení, jak je zmírnit. Pokud jarní únavě nevěnujete pozornost a necháte ji automaticky odeznít, může trvat až měsíc. Vhodná podpora však zkrátí její trvání a vy si budete moci první teplé dny užít naplno do sytosti.
Základem úspěchu je správná výživa
Na jaře se často skloňuje termín „detoxikace“. Během zimy si tělo vytváří tukové zásoby a ukládá různé nezdravé látky, které je třeba na jaře vyplavit. Detoxikace těla není žádná raketová věda. Zamyslete se nad tím, jak do těla co nejefektivněji dostat co nejvíce vitamínů a minerálů. Jezte hodně ovoce a zeleniny, zdravě svačte a preferujte lehká hlavní jídla s nižším obsahem tuku. Samozřejmě nezapomínejte pravidelně pít. Kromě toho byste měli konzumovat dostatek vitaminu E a C. Nezapomeňte, že únavu pomůže zmírnit také vyvážený příjem hořčíku, selenu a zinku.
Zdraví je na prvním místě. Pokud bojujete třeba s vysokým cholesterolem, mrkněte na náš článek, jak snížit cholesterol.
Sportovat a trávit čas venku
Na jaře začne vaše tělo vylučovat více serotoninu, díky němuž se cítíte šťastní a plní energie. Pokud však sedíte celý den doma a nevyužíváte tento hormon efektivně, může mít jeho zvýšená koncentrace negativní účinky, jako je nervozita a vnitřní neklid. Proto se doporučuje trávit na jaře co nejvíce času venku a dát tělu „zabrat“. Kromě toho se při sportovních aktivitách vylučuje do krve více adrenalinu a dalších hormonů, které pomohou povzbudit vaši psychiku a odstranit pocity únavy. Nemluvě o tom, že pravidelným sportováním si vynahradíte ztracenou kondici, kterou jste ztratili během zimního lenošení. V neposlední řadě vám sluneční paprsky dodají vitamin D, který přispívá k pocitu štěstí.
TIP: Jak zhubnout břicho?
Věnujte pozornost své psychice
V důsledku jarní únavy jsou mnozí z nás náchylnější ke stresu a depresím. Proto byste měli věnovat pozornost také svému duševnímu zdraví. Snažte se vyhýbat stresovým situacím, které zbytečně zvyšují pocit únavy a vyčerpání. Dopřejte své psychice odpočinek v přírodě. Věnujte se nějakému koníčku, zkuste meditovat nebo trávit čas s přáteli a rodinou. Kromě správného nastavení mysli můžete své duševní zdraví podpořit také pitím meduňkového, heřmánkového nebo ženšenového čaje. Výtažky z těchto bylin uklidňují organismus a pomáhají zmírnit pocity nervozity.
Dopřejte si dobrý spánek
S příchodem delších jarních dnů tělo automaticky omezí vylučování melatoninu. Výsledkem je nižší potřeba spánku. Proto se vám večer nechce jít spát a raději trávíte čas jinými aktivitami. V důsledku toho se během dne cítíte unavení a vyčerpaní. Nepodléhejte proto pokušení zůstat na začátku jara dlouho vzhůru a dopřejte svému tělu dostatek odpočinku a kvalitního spánku. Vyberte si správnou matraci a odstraňte z ložnice rušivé prvky. Na delší večery si zvykejte postupně, ne náhle. Váš biorytmus nedostane takový „šok“ a přechod do jarního režimu nebude doprovázen typickými příznaky jarní únavy.
Užijte si jaro naplno!
Někdy i malé změny ve vašem životním stylu mohou vést k výrazné změně vaší psychické pohody. Právě o tom je boj s jarní únavou. Díky správné výživě, pobytu na čerstvém vzduchu a vyhýbání se negativní energii v podobě psychického stresu již nemusí být jarní únava problémem. První teplé týdny roku si budete moci užívat naplno a bez jakýchkoli omezení.