Jarní únava: Jak se projevuje a co vám pomůže ji překonat?

Někteří ji považují za mýtus a výmysl lenochů. Věda má však na ni zcela jiný, jednoznačný názor. Jarní únava je syndrom, který postihuje velkou část populace. Je z velké části založený na hormonálních změnách v těle. Proti únavě lze naštěstí také účinně bojovat. V následujících řádcích vám poradíme, jak na to!

Mezi nejčastější příznaky jarní únavy patří pocit vyčerpání a nedostatku energie, neschopnost soustředit se, malátnost nebo dokonce pravidelné bolesti hlavy. Tyto příznaky se u většiny lidí začínají objevovat na přelomu zimy a jara, začátkem března. Zatímco mladí lidé jarní únavu často nevnímají, lidé středního věku a důchodci ji často pociťují poměrně intenzivně. Tento specifický syndrom může do značné míry omezit vaše fungování a zvládání každodenních povinností. Proto je dobré znát jeho příčiny a hledat způsoby, jak jeho nepříznivé projevy odstranit.

Jarní únava a její hormonální původ

Mnoho vědců se shoduje, že jarní únava je důsledkem našeho fungování během zimy. Jíme hodně tučných a nezdravých jídel a většinu času trávíme doma. Navíc jsme kvůli mnoha svátkům líní a ztrácíme motivaci. Protože jsou v zimě dny kratší a noci delší, tělo vylučuje více melatoninu –⁠ spánkového hormonu. V zimě jsme proto ospalí a méně aktivní. Nedostatek slunečního záření způsobuje úbytek vitaminu D. Snižuje se také hladina serotoninu, často označovaného jako hormon štěstí.

shutterstock 1974433874
Shutterstock.com

S příchodem jara se naše těla musí poměrně rychle přeorientovat ze zimního „spánku“ na jarní a letní režim, který je plný aktivity, slunečního svitu a různých životních změn. A právě snaha o rychlou změnu biorytmu se projevuje jako jarní únava. Zatímco biorytmus mladého člověka se může změnit takříkajíc rychle, u starších lidí už tento proces trvá o něco déle. Nastavení vnitřního režimu těla nemůžeme ovlivnit svým myšlením. Tyto procesy jsou autonomní a my můžeme pouze usnadnit jejich průběh –⁠ a to díky správnému životnímu stylu.

Pozor na alergie

Alergie spojené s pylem a kvetoucími rostlinami jsou častým spouštěčem jarní únavy. Tradiční projevy jarní únavy jsou u alergiků často zhoršovány každodenními alergickými reakcemi. V takovém případě nemáte jinou možnost než se vyhnout spouštěčům alergií. Můžete však také zmírnit samotné alergické reakce. Účinným příkladem je inhalace esenciálních olejů.

Jednoduché kroky k odstranění jarní únavy

Když znáte příčiny jarní únavy, je poměrně snadné najít řešení, jak je zmírnit. Pokud jarní únavě nevěnujete pozornost a necháte ji automaticky odeznít, může trvat až měsíc. Vhodná podpora však zkrátí její trvání a vy si budete moci první teplé dny užít naplno do sytosti.

Základem úspěchu je správná výživa

Na jaře se často skloňuje termín „detoxikace“. Během zimy si tělo vytváří tukové zásoby a ukládá různé nezdravé látky, které je třeba na jaře vyplavit. Detoxikace těla není žádná raketová věda. Zamyslete se nad tím, jak do těla co nejefektivněji dostat co nejvíce vitamínů a minerálů. Jezte hodně ovoce a zeleniny, zdravě svačte a preferujte lehká hlavní jídla s nižším obsahem tuku. Samozřejmě nezapomínejte pravidelně pít. Kromě toho byste měli konzumovat dostatek vitaminu E a C. Nezapomeňte, že únavu pomůže zmírnit také vyvážený příjem hořčíku, selenu a zinku.

Zdraví je na prvním místě. Pokud bojujete třeba s vysokým cholesterolem, mrkněte na náš článek, jak snížit cholesterol.

shutterstock 1660784320
Shutterstock.com

Sportovat a trávit čas venku

Na jaře začne vaše tělo vylučovat více serotoninu, díky němuž se cítíte šťastní a plní energie. Pokud však sedíte celý den doma a nevyužíváte tento hormon efektivně, může mít jeho zvýšená koncentrace negativní účinky, jako je nervozita a vnitřní neklid. Proto se doporučuje trávit na jaře co nejvíce času venku a dát tělu „zabrat“. Kromě toho se při sportovních aktivitách vylučuje do krve více adrenalinu a dalších hormonů, které pomohou povzbudit vaši psychiku a odstranit pocity únavy. Nemluvě o tom, že pravidelným sportováním si vynahradíte ztracenou kondici, kterou jste ztratili během zimního lenošení. V neposlední řadě vám sluneční paprsky dodají vitamin D, který přispívá k pocitu štěstí.

TIP: Jak zhubnout břicho?

Věnujte pozornost své psychice

V důsledku jarní únavy jsou mnozí z nás náchylnější ke stresu a depresím. Proto byste měli věnovat pozornost také svému duševnímu zdraví. Snažte se vyhýbat stresovým situacím, které zbytečně zvyšují pocit únavy a vyčerpání. Dopřejte své psychice odpočinek v přírodě. Věnujte se nějakému koníčku, zkuste meditovat nebo trávit čas s přáteli a rodinou. Kromě správného nastavení mysli můžete své duševní zdraví podpořit také pitím meduňkového, heřmánkového nebo ženšenového čaje. Výtažky z těchto bylin uklidňují organismus a pomáhají zmírnit pocity nervozity.

shutterstock 1027996030
Shutterstock.com

Dopřejte si dobrý spánek

S příchodem delších jarních dnů tělo automaticky omezí vylučování melatoninu. Výsledkem je nižší potřeba spánku. Proto se vám večer nechce jít spát a raději trávíte čas jinými aktivitami. V důsledku toho se během dne cítíte unavení a vyčerpaní. Nepodléhejte proto pokušení zůstat na začátku jara dlouho vzhůru a dopřejte svému tělu dostatek odpočinku a kvalitního spánku. Vyberte si správnou matraci a odstraňte z ložnice rušivé prvky. Na delší večery si zvykejte postupně, ne náhle. Váš biorytmus nedostane takový „šok“ a přechod do jarního režimu nebude doprovázen typickými příznaky jarní únavy.

Užijte si jaro naplno!

Někdy i malé změny ve vašem životním stylu mohou vést k výrazné změně vaší psychické pohody. Právě o tom je boj s jarní únavou. Díky správné výživě, pobytu na čerstvém vzduchu a vyhýbání se negativní energii v podobě psychického stresu již nemusí být jarní únava problémem. První teplé týdny roku si budete moci užívat naplno a bez jakýchkoli omezení.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...