Jednoduchý návod, jak přesadit orchidej

Orchidej je jedna z nejoblíbenějších květin v naší zemi. Vyžaduje však specifickou péči. Protože si rychle vytvoří rozsáhlý kořenový systém, je třeba ji obvykle přesazovat častěji než běžné květiny. Přečtěte si náš návod, jak orchidej přesadit a jak o ni pečovat po přesazení.

shutterstock 2107674617

O orchidei

Orchidej je jednou z nejstarších kvetoucích rostlin. Zajímavé je, že ve volné přírodě může přežít i bez opylení.

Běžným způsobem rozmnožování je dělení. Orchideje jsou epifyty, což znamená, že jsou to rostliny, které mají schopnost růst na jiné rostlině.

Orchideje rostou ve volné přírodě běžně na stromech. Často se stává, že se kus orchideje rostoucí na stromě ulomí během silného větru nebo bouřky. Pokud jsou na novém stanovišti vhodné podmínky, tato část rostliny nadále prosperuje jako samostatná rostlina.

shutterstock 1467790304

Kdy orchideje přesadit?

Je velmi důležité vědět, kdy je správný čas na přesazení orchideje. Přesazování není dobré uspěchat, ale stejně tak není dobré ho odkládat. Orchidej, která má špatný kořenový systém a nedostatek místa, nemůže krásně kvést.

Stejně jako u jiných pokojových rostlin je důležité orchideje přesazovat, když to rostlina potřebuje. Tato doba se může lišit v závislosti na konkrétní rostlině. Může to být například každé 3 roky, ale také každý 1 rok.

Záleží na velikosti květináče a na tom, kdy jste rostlinu koupili. Dalším faktorem je samotná rostlina. Některé orchideje potřebují k zakořenění méně času.

Zde je několik znaků, že je třeba orchidej přesadit:

Půda je znehodnocená

Orchideje mají rády kyprou, dobře propustnou půdu, která poskytuje dostatek prostoru pro jejich vzdušné kořeny.

Časem se však i kyprá půda začne rozpadat a rozpadat na menší částice. Půda se tak shlukuje a omezuje přístup vzduchu ke kořenům. Hustší půda neodvádí vodu tak dobře jako půda volná, a proto může kořenový systém orchideje začít hnít.

Objeví se bílé kořeny

Pokud si všimnete bílých kořenů vyrůstajících z horní nebo spodní části květináče, je to jasné znamení, že je vhodný čas orchidej přesadit. V této fázi potřebuje orchidej více prostoru a měla by se přesadit do většího květináče.

Rostliny přesazujte jen tehdy, když je to opravdu nutné. Pokud přesazujete příliš brzy, může dojít k narušení růstového cyklu rostliny. Přesazovat byste měli pouze v případě, že si všimnete výše uvedených příznaků. Pokud rostlina vypadá zdravě a daří se jí v současném květináči, přesazení odložte na později.

shutterstock 2120873369

Jak vybrat květináč pro přesazení orchideje?

Orchidej lze pěstovat mnoha způsoby. Nejčastěji se pěstuje v plastových nebo hliněných květináčích. Můžete ji však pěstovat i v závěsných koších, které dodají místnosti nádech bohémského stylu.

Pro přesazování orchidejí je třeba zvolit správnou velikost květináče. Doporučujeme zvolit květináč o 2,5 až 5 cm větší než původní.

Orchideji je třeba poskytnout nový prostor. Nesmí to však být příliš mnoho. V opačném případě orchidej soustředí svou energii na růst kořenů a vy budete dlouho čekat, než vykvete.

Hrnec by měl mít na dně otvory. Pro některé druhy orchidejí je vhodnější plastový květináč nebo květináč z čirého skla, přes který proniká sluneční světlo. Do této skupiny patří oblíbený druh orchideje Phalaenopsis. Pokud byste tuto odrůdu orchideje zasadili do neprůhledného květináče, její kořeny by rychle začaly přitahovat světlo, což by vedlo k jejich růstu mimo květináč.

Pokud používáte květináč, do kterého již byla orchidej zasazena, vyčistěte jej a sterilizujte vroucí vodou. Tím se z květináče odstraní toxiny a přenašeči nemocí.

shutterstock 2099381866

Jakou vybrat směs do květináče?

Při výběru substrátu pro pěstování orchidejí máte dvě možnosti. Můžete si ho koupit v obchodě nebo si ho můžete vyrobit sami. Záleží hlavně na tom, kolik máte času.

Substrát pro pěstování orchidejí můžete vytvořit přidáním kokosových slupek, kůry, pilin, kapradí a mechu do půdy. Je důležité, aby půda pro přesazování orchidejí byla kyprá. Kořenový systém rostliny tak získá dostatek prostoru pro růst.

Organické směsi se rozkládají rychleji. Pokud použijete například borovou kůru, počítejte s tím, že se zhruba do roka rozloží a orchidej bude třeba přesadit.

Výběr směsi by se měl odvíjet od toho, jak často orchidej zaléváte. Při každodenním zalévání volte směs s volně odtékající vodou, abyste zabránili zahnívání kořenů.

shutterstock 2135196653

Podrobný postup, jak přesadit orchidej

Přesazení orchideje není složitý proces. S naším průvodcem, jak přesadit orchidej, zvládnete celý proces snadno a rychle.

Na přesazení orchideje budete potřebovat:

  • Květináč
  • Substrát
  • Nůžky
  • Obrus (voliteľné)
  • Prostor

Po přesazení orchideje může zůstat spousta nepořádku. Pokud máte možnost, přesaďte květiny na dvoře nebo na balkoně. Pokud nemáte možnost přesadit je venku, použijte starý igelitový ubrus a rozprostřete ho na stůl nebo na zem.

Vyjměte rostlinu z původního květináče

Celý proces přesazování orchideje začněte co nejšetrnějším vyjmutím rostliny z květináče. Kořeny mohou být často přilepené k vnitřní straně květináče. V tomto kroku je proto nutné postupovat s maximální opatrností.

Pokud jste použili plastový květináč, zkuste ho před vyjmutím orchideje jemně zmáčknout.

U hliněných a porcelánových hrnců vám nezbývá než postupovat co nejpomaleji a nejopatrněji. Pokud zlomíte jeden nebo dva kořeny, rostlině to pravděpodobně neublíží. Snažte se tomu však vyhnout.

shutterstock 1373650760

Odstranění poškozených kořenů

Pokud se vám podařilo rostlinu z květináče vyjmout, následuje další krok. Důkladně odstraňte starý substrát z kořenů orchideje.

Dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Zkontrolujte kořenový systém a odstraňte suché a nahnilé části. Mírně uvolněte kořeny a jemně je od sebe odtáhněte.

shutterstock 1353328931

Přesazení rostliny do nového květináče

Nejprve vložte kořeny rostliny do květináče tak, aby kousek horních kořenů zůstal mírně nad okrajem nového květináče. Je důležité, aby orchidej nebyla zasazena příliš hluboko.

Naplňte květináč substrátem

Po vložení rostliny do květináče začněte okolí orchideje jemně zasypávat substrátem. Nakonec bouchněte květináčem o stůl, aby se substrát v květináči rovnoměrně rozložil.

Náš tip: Pokud přesazujete orchidej do hliněného nebo porcelánového květináče, buďte opatrní při bouchání květináčem o stůl.

Důkladné zalévání

Čerstvě zasazená orchidej potřebuje trochu více péče, dokud se neobjeví nové kořeny. V tomto okamžiku začíná rostlina aktivně růst.

Může se stát, že rostlina rok po přesazení nebude kvést. Nebojte se, je to zcela běžné. Při správné péči vaše orchidej opět vykvete.

shutterstock 1388205263

Jak pečovat o orchidej po přesazení?

Dva týdny po přesazení listy orchidejí jemně pokropte. Udělejte to brzy ráno, abyste měli dostatek času je před setměním vysušit. Pokud chcete orchidejím dodat trochu více výživy, přidejte do vody na kropení listů 2 až 3 kapky fosforečného hnojiva.

První týden zalévejte rostlinu jako obvykle a vytvořte si vlastní plán zalévání.

Druhý týden po přesazení orchidej pohnojte a během tohoto týdne ji nezalévejte. Během prvního měsíce po přesazení je vhodné orchidej hnojit každý druhý týden.

Čerstvě přesazené orchideje by měly být první 3 až 4 týdny po přesazení umístěny na místo, kde budou mít méně světla. Tím se sníží jejich stres z přesazování.

shutterstock 1506533462

Tipy pro úspěšné pěstování orchidejí

Vyberte si odrůdy, které se snadno pěstují

Orchideje lze zakoupit v různých odrůdách a druzích. Nejsnadněji se pěstují orchideje Phalaenopsis.

Zvolte správné osvětlení

Umístěte orchidej na místo s jasným, ale nepřímým světlem. Orchideje mohou přežít na tmavých místech, ale nejlépe se jim daří ve světlejších podmínkách.

Přímé světlo je však pro orchideje příliš silné. Pokud je tedy umístíte do blízkosti slunného okna, chraňte je světlým a průhledným závěsem.

Zalévání kořenů

Kořeny orchidejí zalévejte každých 6 až 9 dní. Orchideje jsou odolné vůči suchu, a proto je třeba jim dopřát čas na vyschnutí. Pokud je orchidej neustále mokrá, pravděpodobně se jí nebude dařit.

shutterstock 481530229

Přesazujte rostlinu ve správný čas

Nejlepší doba pro přesazení orchidejí je po odkvětu. Každé přesazení si poznamenejte do kalendáře, abyste mohli v budoucnu najít vhodný termín pro přesazení. Pozorujte rostlinu a zkontrolujte, zda nejsou kořeny přerostlé nebo změklé.

Vyberte si správný substrát

Zjistěte, jaký substrát potřebujete pro svou konkrétní rostlinu. Orchideje jsou epifytické rostliny, takže potřebují hodně vzduchu. Ve volné přírodě rostou na stromech a obvykle nejsou vhodné pro pěstování v půdě.

Náš tip: Směs si můžete vyrobit doma sami nebo si koupit balenou směs pro pěstování orchidejí v rostlinné školce. Pokud váháte, jaký substrát je pro vaši orchidej nejvhodnější, nechte si poradit v zahradnictví.

Shrnutí

Návod na přesazení orchideje je opravdu jednoduchý. Doufáme, že po přečtení našeho článku zvládnete přesazení orchideje rychle, hravě a bez problémů. Při přesazování je nejdůležitější zacházet s rostlinou opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Dodržujte také doporučení pro následnou péči, aby rostlina dobře prospívala.

Čtěte dál!

Zveme vás na 15. ročník veletrhu FOR DECOR & HOME, který nabídne velkolepé vánoční expozice

15. ročník kontraktačně-prodejního veletrhu dekorací, bytových a kuchyňských doplňků a dárkového...

Jak udělat sushi

Sushi. Japonské jídlo. Pokrme určený jednak pro setkávání lidí, jednak ke...

Jak udělat ohniště na zahradě

Ohniště na zahradě není jen o ohni. Je to zdroj tepla,...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...