Okurková sezóna je sice zatím v nedohlednu, okurky už ale přesto hýbou světem. Zejména ty japonské. Picklestone je speciální nástroj pro výrobu pickles v japonském stylu, kdy si můžete doma zkvasit nejen okurky, ale i další zeleninu, která by se vám rychle zkazila. Pojďme se společně podívat na tuhle vychytávku, která vám usnadní fermentování potravin, které, jak je známo, prospívá našemu zdraví i imunitě.
Na slovíčko o japonském pickles
Že jste pickles, neboli fermentované potraviny, ještě v souvislosti s Japonskem neslyšeli? Velká chyba. Picklestone je skleněná nádoba, která je speciálně upravená právě pro tradiční japonské pickles, které se nazývá „Tsukemono“. A protože cokoliv, co pochází z Japonska, je výtečné, technologicky vyladěné a designové, čtěte dál!
Japonské pickles pro správnou chuť potřebují sůl, Konbu a sušené chilli. Právě konbu ale bylo složité sehnat i v jiných částech světa. Jedná se totiž o jedlou řasu, která se v Japonsku hojně konzumuje. Právě řasa totiž dělá japonské pickles chuťově jedinečné a bez ní to zkrátka nebylo ono. Výrobci se tudíž rozhodli řasu zahrnout do balení spolu s Picklestone dózami.
S tímto balíčkem už si hravě připravíte zeleninu, kterou máte doma, a můžete začít.
Jak vůbec japonské pickles chutná?
Mnoho lidí nemá tušení, jak takové správné japonské pickles chutná. Picklestone proto vyvinul speciální sójovou omáčku, kterou dáte do nádoby spolu se zeleninou, a docílíte tak dokonalé chuti, za kterou nemusíte jezdit přes půl světa.
Přidaná chuť shiitake hub vyladí okurky téměř k dokonalosti. Navíc je vše bez živočišných přísad, takže si pochutnají i vegani.
V balení najdete navíc brožurku, která obsahuje 12 receptů na kyselé okurky se solí, i dalších 20 receptů s magickou sójovou omáčkou.
Jak na pickles?
O tom, jak posílit imunitu jsme vám psali samostatný článek. Teď se zaměříme na fermentaci neboli pickles samotné. Stačí do hrnce vložit zeleninu, osolit (nebo zalít sójovou omáčkou, která je sama o sobě dost slaná). Kouzlo spočívá v tom, že je zelenina zcela ponořená do šťávy, kterou začne působením soli vylučovat. Proto v dóze je speciální kámen, který zeleninu zatíží a nechá ji pod hladinou bez kyslíku. Poté už stačí jen čekat, až zelenina zkvasí.
Přispějte k menšímu plýtvání potravin
Pickles je ideální i pro snížení spotřeby vyhazovaných potravin. Proč? Protože díky němu využijete i zeleninu a zbytky, které byste jinak vyhodily nebo by se vám zkazily.
Co můžete fermentovat?
- okurky
- zelí
- zeleninové směsi
- houby
- dýně
- rajčata
- kimči
- květák
- mrkev
- cibuli a česnek
Existují i pickles, které můžete vyrobit za jednu noc
Běžný způsob výroby pickles vyžaduje delší dobu kvašení. Kvašení v japonském stylu budete mít hotové už za jednu noc.
Nejdříve zeleninu důkladně omyjte a osušte. Je třeba prostředí bez bakterií, které na zelenině mohou být ještě z obchodu. Následně zasypejte zeleninu solí, čímž se začne množit počet bakterií pro mléčné kvašení a v nálevu vzniká kyselost.
Proč se používá kámen?
Pickles můžete vyrobit za noc jednoduše. Tajemství je v hmotnosti. Vertikálním působením tlaku na válcovou skleněnou nádobu se zvyšuje rychlost odtoku vody ze zeleniny a takto získají okurky svou jedinečnou strukturu. Nakládaná zelenina je u jemně nakrájených kousků hotová asi za 4 hodiny.
Když navíc nádobu utěsníme kamenem, nakládané okurky nepřijdou do styku se vzduchem a zlepší se jejich konzervační síla.
Zdraví na prvním místě
Pokud nemůžete jíst velké množství syrové zeleniny, ať už z jakéhokoliv důvodu, nakládejte ji a získejte tak dostatek vlákniny a vitamínů. Účinek bakterií mléčného kvašení navíc zlepšuje střevní mikroflóru.
Užijte si své pickles. Na zimu jsou ideálním zdrojem vitamínů!
Pokud se vám proces fermentace neboli mléčného kvašení líbí, a rádi byste projekt podpořili, můžete tady.