Jurta pro život – bydlete ve spojení s přírodou

Dva mladí lidé, Veronika a Libor, se v květnu 2011 rozhodli, že mají dost stereotypu panelákového bydlení a postavili si u kamaráda na zahradě dost neobvyklé obydlí – jurtu. Z počátku to bylo spíše o improvizaci, ale postupně zajistili vše, co k životu potřebují. A taky zjistili, co všechno k životu vlastně nepotřebují. Je to bydlení, ve kterém jste v daleko větším sepětí s přírodou a také si více uvědomíte její sílu. A je natolik chytlavé, že tam bydlí i dnes, jako rodina. Láká vás trocha dobrodružství? To je dobře. Svou jurtu si totiž můžete nechat postavit i vy.

jurta

Co je to jurta a odkud pochází?

Jurta je jednoduchá kruhová stavba z přírodních materiálů, která pochází z Mongolska, kde poskytuje pohodlný život kočovným nomádům i v těch nejtvrdších podmínkách tamějších stepí. Tam je potřeba obydlí, které odolává silným poryvům větru a své obyvatele chrání i v mrazech, které se pohybují i okolo mínus padesáti stupňů. Obydlí, které je snadno přemístitelné – nomádský styl života s sebou nese stěhování dvakrát do roka. A protože pohromadě mnohdy žijí i tři generace, je potřeba zajistit prostorné obydlí. A ač by se mohlo zdát, že si nároky protiřečí, jurta je splňuje všechny už po tisíce let.

 

Svobodné, ekologické a praktické bydlení

Bydlení v jurtě v našich končinách je dnes spíše pro dobrodružné povahy. Sice je běžné, aby v ní byla elektřina (solární panely), wi-fi, nebo přistavěná koupelna se záchodem, pořád je hranice s přírodou tenká. Takže i když před spaním zatopíte, v teple se budit nebudete. Její atraktivita spočívá v tom, že je bezzákladová – není potřeba stavební povolení, a pořídit se dá v řádu statisíců. Je to bydlení, které je ekologické, zajímavé a spojení s přírodou působí dobře i na psychiku. Jurta pro život nabízí několik velikostí – nejmenší s průměrem 5 m nabízí plochu 20 m2, největší, devítimetrová, nabízí pak krásných 66 m2. Postavit celou jurtu včetně podlahy trvá 2-4 dny. A když se vám omrzí bydlení na jednom místě, prostě si ji postavíte jinde.

 

Jak jurta funguje?

Kruhový tvar jurty není zvolený náhodou. Díky němu snadno odolává náporům větru a také se prostor rychle vytopí. Proti úniku tepla napomáhá izolace z plsti ovčí vlny a proti dešti chrání jurtu nepromokavá plachta. Bílé plátno z vnější strany jurty pomáhá udržet příjemnou teplotu v letních měsících. Plátno z vnitřní strany funguje jako ochrana proti odpadávání plstěných chlupů do místnosti. A jeho bílá barva také opticky zvětšuje interiér. Důležité je, aby jurta stála na rovném povrchu, a pro vyšší tepelný komfort je nutné, aby stála na nožičkách a podlaha byla odizolovaná.

 

Bez pravidelné péče to nepůjde

Jurta se rozhodně nedá považovat za bezúdržbové bydlení. Mohlo by se taky stát, že zplesniví. Na stinné místo s velkou vlhkostí raději zapomeňte. Jurtě nejvíc prospívá, když v ní žijete, topíte a také větráte. Proti nadměrnému vlhku je nutné impregnovat bavlněnou plachtu – stačí jednou do roka impregnací pro bavlněné stany. Aby do jurty netekla voda, je potřeba ohlídat, aby byla napnutá obvodová lana, a to jak vnější, tak vnitřní. Jurta je přírodní, živá, sami přijdete na to, co platí na tu vaši.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...