Dva mladí lidé, Veronika a Libor, se v květnu 2011 rozhodli, že mají dost stereotypu panelákového bydlení a postavili si u kamaráda na zahradě dost neobvyklé obydlí – jurtu. Z počátku to bylo spíše o improvizaci, ale postupně zajistili vše, co k životu potřebují. A taky zjistili, co všechno k životu vlastně nepotřebují. Je to bydlení, ve kterém jste v daleko větším sepětí s přírodou a také si více uvědomíte její sílu. A je natolik chytlavé, že tam bydlí i dnes, jako rodina. Láká vás trocha dobrodružství? To je dobře. Svou jurtu si totiž můžete nechat postavit i vy.
Co je to jurta a odkud pochází?
Jurta je jednoduchá kruhová stavba z přírodních materiálů, která pochází z Mongolska, kde poskytuje pohodlný život kočovným nomádům i v těch nejtvrdších podmínkách tamějších stepí. Tam je potřeba obydlí, které odolává silným poryvům větru a své obyvatele chrání i v mrazech, které se pohybují i okolo mínus padesáti stupňů. Obydlí, které je snadno přemístitelné – nomádský styl života s sebou nese stěhování dvakrát do roka. A protože pohromadě mnohdy žijí i tři generace, je potřeba zajistit prostorné obydlí. A ač by se mohlo zdát, že si nároky protiřečí, jurta je splňuje všechny už po tisíce let.
Svobodné, ekologické a praktické bydlení
Bydlení v jurtě v našich končinách je dnes spíše pro dobrodružné povahy. Sice je běžné, aby v ní byla elektřina (solární panely), wi-fi, nebo přistavěná koupelna se záchodem, pořád je hranice s přírodou tenká. Takže i když před spaním zatopíte, v teple se budit nebudete. Její atraktivita spočívá v tom, že je bezzákladová – není potřeba stavební povolení, a pořídit se dá v řádu statisíců. Je to bydlení, které je ekologické, zajímavé a spojení s přírodou působí dobře i na psychiku. Jurta pro život nabízí několik velikostí – nejmenší s průměrem 5 m nabízí plochu 20 m2, největší, devítimetrová, nabízí pak krásných 66 m2. Postavit celou jurtu včetně podlahy trvá 2-4 dny. A když se vám omrzí bydlení na jednom místě, prostě si ji postavíte jinde.
Jak jurta funguje?
Kruhový tvar jurty není zvolený náhodou. Díky němu snadno odolává náporům větru a také se prostor rychle vytopí. Proti úniku tepla napomáhá izolace z plsti ovčí vlny a proti dešti chrání jurtu nepromokavá plachta. Bílé plátno z vnější strany jurty pomáhá udržet příjemnou teplotu v letních měsících. Plátno z vnitřní strany funguje jako ochrana proti odpadávání plstěných chlupů do místnosti. A jeho bílá barva také opticky zvětšuje interiér. Důležité je, aby jurta stála na rovném povrchu, a pro vyšší tepelný komfort je nutné, aby stála na nožičkách a podlaha byla odizolovaná.
Bez pravidelné péče to nepůjde
Jurta se rozhodně nedá považovat za bezúdržbové bydlení. Mohlo by se taky stát, že zplesniví. Na stinné místo s velkou vlhkostí raději zapomeňte. Jurtě nejvíc prospívá, když v ní žijete, topíte a také větráte. Proti nadměrnému vlhku je nutné impregnovat bavlněnou plachtu – stačí jednou do roka impregnací pro bavlněné stany. Aby do jurty netekla voda, je potřeba ohlídat, aby byla napnutá obvodová lana, a to jak vnější, tak vnitřní. Jurta je přírodní, živá, sami přijdete na to, co platí na tu vaši.