Přemýšlíte o systému vytápění, který bude efektivní a zároveň nebude narušovat design a koncept interiéru například přítomností nevzhledných radiátorů? Jedním z oblíbených řešení se stává podlahové vytápění pomocí konvektorů. Jak to vlastně funguje a v jakých situacích se vyplatí?
Přemýšlíte o systému vytápění, který bude efektivní a zapadne do designu interiéru? Ideálním řešením mohou být podlahové konvektory.
Vyřešit vytápění tak, aby optimálně fungovalo, nebylo příliš nákladné a zároveň zdroje tepla nepřekážely u každé zdi, je dnes už možné a zcela reálné. Podlahové vytápění nahrazuje na mnoha místech klasické systémy a s velkým úspěchem. Místo rozměrných agregátů zbyde pouze mřížka na podlaze, kterou proudí do místnosti teplý vzduch. Díky tomu ušetříte maximum místa a přitom můžete očekávat vysokou účinnost.
Jak to funguje?
Podlahová topení využívají jednoduchou cirkulaci vzduchu. Chladný vzduch vstupuje do konvektoru a přes horkou vodu ve výměníku se ohřívá a putuje do místnosti. Tato metoda je oproti radiátorům výrazně účinnější, a dokonce můžete i snížit náklady. Další možností je konvektor opatřený ventilátorem, který dokáže vytápět ještě výrazně rychleji. Podlahový systém navíc můžete využít nejen k topení, ale naopak i k ochlazování v letních měsících.
Kde se s podlahovým vytápěním setkáte?
V dnešní době jsou u nás podlahová topení doménou zejména kancelářských a firemních budov nebo různých komerčních prostor. Stále větší oblibu si ale získávají i v domácnostech, a to zejména v moderně a stylově laděných interiérech, kde by tradiční radiátor byl nemyslitelným trnem v oku.
Nezmenšujte si životní prostor!
Podlahové topení ušetří spoustu místa a skvěle se uplatní v domech a bytech, kde by jiný systém narušoval design nebo nevhodně zasahoval do prostoru. Týká se to příkladně místností a budov s velkými prosklenými stěnami, francouzskými okny apod.
Ty jsou dnes velice oblíbené a je opravdu problém, pokud vám ve výhledu do zahrady nebo na město překáží účelová kovová či litinová konstrukce. O tom, jak to vypadá zvenčí netřeba mluvit.
Podlahový systém jako hlavní i vedlejší způsob vytápění
Podlahové vytápění lze zvolit jako doplňkový, ale i hlavní způsob vytápění celého bytu či domu. Umísťují se podél zdí či prosklených stěn a oken s malou mezerou. Potřebná hloubka pod mřížkou je obvykle už od 5 cm až po např. půl metru. Zde záleží na možnostech konkrétní podlahy. Šířka, délka i vzhled mřížky – to jsou parametry do značné míry volitelné a přizpůsobitelné.
Kromě moderních interiérů se toto řešení hodí např. do skleníků, zimních zahrad a podobných staveb, ale i všude tam, kde je zavedení klasického radiátorového nebo jiného řešení nemožné nebo nežádoucí. Vsadíte při stavbě nebo plánované rekonstrukci na výhody podlahových konvektorů?