Když netušíte, jaká kuchyňská linka je ta pravá

Rozhodli jste se k tak závažnému kroku, jakým je pořízení nové kuchyňské linky v rámci rekonstrukce kuchyně? To je bezesporu chvályhodný, ovšem také zodpovědný krok vyžadující pečlivý výběr. Můžete vycházet z uspořádání a rozměrů té původní, nebo se rozhodnout k ráznému kroku a udělat vše úplně jinak. Dát kuchyni zcela novou tvář. Obě varianty mají své pro i proti. Snad vám i následující rady budou při výběru nové kuchyňské linky inspirací.

photo 1541123437800 1bb1317badc2

Jako první krok byste si měli pečlivě změřit dostupný prostor, který může kuchyňská linka zabírat, stejně tak naměřit a zkontrolovat i umístění přívodu vody, odpadu, elektrického proudu pro zásuvky, osvětlení a spotřebiče.

Důležité je ověřit nosnost i materiál zdí pro případné zavěšování skříněk a dalších kuchyňských komponentů, určit způsob vyvedení digestoře a podobně. Zvolte si jednotný design, ke kterému budou ladit jednotlivé části. Například dřez, kování, úchytky a pracovní deska, tedy veškeré části, z nichž se kuchyňská linka skládá.

Jedná se o poměrně značnou investici, od níž vyžadujete i s ohledem na každodenní používání prvotřídní kvalitu. Kuchyňskou linku je možné objednat na zakázku nebo ji sestavit z dostupných komponentů, které najdete v nabídce kuchyňských studií.

Celkové rozvržení a uspořádání

Uspořádání kuchyňské linky má určitá pravidla, která byste měli dodržovat. Nemůžete totiž jen všechny součásti hezky a malebně uspořádat, pokud by ve výsledku jejich nevhodné umístění znamenalo zmatené a neorganizované pobíhání po kuchyni. Jedná se o to, že je třeba prostor rozdělit do takzvaných zón, mezi kterými se budete v kuchyni pohybovat. Možností je samozřejmě více, ale v zásadě je dobré vycházet z toho, že budete potřebovat:

  • prostor pro skladování a uložení potravin, které potřebujete mít stále při ruce (s dostatkem úložného prostoru)
  • důležitá je i zóna pro přípravu potravin před vařením
  • nejdůležitější je bezesporu zóna pro vaření a následné odkládání nádobí
  • nelze opomenout ani zónu pro umývání a okapávání umytého nádobí.

Umístění myčky se sušičkou nádobí může poslední zmíněné prostory trochu zmenšit, stejně se ale bez nich při běžném vaření neobejdete.

photo 1539922980492 38f6673af8dd e1546085902226

Tvar kuchyňské linky

Při volbě tvaru vycházejte samozřejmě v první řadě z dostupného prostoru a snažte se zbytečně nic nekomplikovat. Někdy ale atypická kuchyně umožní využít i místo, které by jinak přišlo nazmar. Nejjednodušší je řešení rovné kuchyně podle stěny.

Pokud máte menší místnost a chcete kuchyňskou linku opravdu obsáhlou, můžete ji rozšířit do tvaru písmene „L“. Jedná se o oblíbené řešení, kdy rohové skříňky a vyklápěcí prvky přidají dostatek pracovního i úložného prostoru. Zajímavým řešením je i kuchyně ve tvaru „U„, což je méně časté řešení. Je vhodné i tam, kde je kuchyně součástí větší místnosti a od jídelního koutu nebo jiných prostor ji oddělíte právě tímto atypickým provedením.

Jaký zvolit materiál?

Co se týče dvířek a skříněk kuchyňské linky, k nejčastěji používaným materiálům patří laminované desky. Vyznačují se přijatelnou cenou, velice dobrou odolností proti mechanickému poškození i vlhkosti. Sympatie si získávají také snadnou údržbou. Vyrábějí se nejen hladké (na údržbu ideální, ovšem pro leckoho přece jen designově trochu fádní), ale i v plastickém reliéfním provedení. Lze si vybrat ze vzorů, napodobujících věrohodně dubové, cedrové, borové nebo exotické dřevo v libovolném odstínu.

Při použití foliovaných desek MDF je odolnost proti působení vody a páry ještě mnohem větší. U lesklých fólií se povrch podobá lakovanému dřevu, ovšem cenově je značně níž. Mechanická odolnost těchto desek je však o něco nižší.

Dřevěná lakovaná dvířka i korpusy skříněk jsou k dispozici v matném i lesklém provedení, dřevo je ale poměrně těžký a cenově nepříliš dostupný materiál. Proto můžete místo klasického dřeva vsadit na dvířka z dýhy. V kombinaci s kvalitním lakem u nich vynikne i přirozená kresba dřeva.

U moderně řešených futuristických kuchyní sázejí designéři často i na akrylát a sklo. Pokud se vám tyto materiály hodí k zařízení bytu, nebojte se této volby – dobře se čistí, jsou tepelně odolné, nevadí jim vlhkost a působí opravdu efektně.

photo 1531616918159 0c11198cd033 e1546085952994

A co materiál pracovní desky?

Co se týče pracovní desky, musíte volit uvážlivě, tato součást kuchyňské linky je rozhodně tou nejvíce zatěžovanou a namáhanou. Nejdostupnější jsou lamináty, u nich ale musíte počítat s používáním podložek pro práci s horkými hrnci a při krájení potravin.

Zajímavým řešením jsou akrylátové pracovní desky, které jsou zhotoveny z tvrdého a současně pružného termoplastu, naneseného na pevnou podkladovou desku. I ty jsou ale poměrně dost náchylné k odření nebo poškrábání, ovšem akrylátový povrch lze opravovat.

Dřevo vyžaduje náročnou údržbu a neustálé vlhko i střídání teplot mohou u pracovní desky působit problémy. Zajímavou alternativou je i sklo a keramika, ovšem u těchto materiálů musíte počítat s určitou křehkostí.

Špičkovým (ovšem v žádném případě ne levným) řešením je přírodní kámen, například žula, mramor nebo travertin. Tento materiál je neskutečně odolný, nahradit ho ale pro případnou úsporu můžete s úspěchem umělým kamenem, který se přírodnímu téměř vyrovná a je k dostání v mnoha barvách a odstínech.

tt 2

Asi nejpopulárnějším a nejčastěji používaným materiálem je určitě nerez, který odolává střídání teplot i mechanickému poškození. Jedinou nevýhodou je snad poměrně vysoká cena a také to, že ho musíte neustále utírat, i jediná kapka vody je na něm hned vidět.

 

Lesklá nebo matná

Lesklá kuchyně působí na pohled luxusně, ovšem péče o lesklou linkou je značně náročnější. Matný povrch je na údržbu mnohem méně náročný a případný otisk prstu na něm není zdaleka tak patrný. Rozhodnutí týkající se výběru kuchyňské linky bude pochopitelně pouze na vás, ale nezapomínejte nikdy na to, že možnosti jsou opravdu pestré. Výběr se nevyplatí uspěchat.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...