Klimatizace a jak si vybrat tu správnou

Léto je v plném proudu a pro mnohé obyvatele panelákových bytů i rodinných domů začíná být horko v interiéru neúnosné. Pro lepší teplotu v pokoji můžete mít věčně zatažené rolety nebo závěsy, zaklaplé žaluzie, pořídit si větrák nebo zkoušet babské rady s mokrým prostěradlem přes okna. Nejefektivnějším řešením se však v poslední době ukazuje zakoupení kvalitní klimatizace. 

air 4070641 960 720

Proč si pořídit klimatizaci?

Většina lidí si myslí, že klimatizace se využívá jen k regulaci teploty, obzvlášť k ochlazení vzduchu. Kvalitní klimatizační zařízení toho ale dokáže mnohem více. Vzduch ochladí nebo ohřeje, ale zároveň ho vyčistí a zkvalitní, čímž vytvoří zdravé prostředí v pokoji. Pokud tedy trávíte doma hodně času, je klimatizace velmi vhodnou volbou, obzvlášť pro vaše zdraví. 

Kvalitního vzduchu v interiéru docílíte odvodem vlhkosti, alergenů a pachů, což vám obyčejné větrání nebo větrák nezařídí. Těmito variantami pouze vzduch vyměníte, ale k jeho zkvalitnění nedojde. S vhodnou klimatizací však dokážete v pokoji vytvořit ideální ovzduší skoro bez námahy. Pro alergiky a osoby trpící respiračními potížemi je tedy klimatizace přínosným pomocníkem do domácnosti a života. 

Navíc ji využijete celoročně, nejen v letních měsících. V dnešní době má většina klimatizací zabudované tepelné čerpadlo k ohřevu vzduchu, takže vám v zimě ohřejí vzduch na vámi požadovanou teplotu. Jelikož nemusíte větrat, aby se vzduch vyměnil, tak nedochází k žádným únikům tepla ani k plýtvání peněz za vytápění. Navíc, tím že regulují i vlhkost vzduchu, nevznikají plísně.

 

Mobilní nebo stacionární klimatizaci?

Než si klimatizaci vyberete, zamyslete se pořádně, jestli ji chcete využít do více místností nebo jen do jedné.

V případě prvním byste měli zvážit koupi spíše mobilní klimatizační jednotky, která se dá snadno nainstalovat, její pořizovací cena patří k nejnižším a hlavně se dá přesunout z místnosti do místnosti. Nejlevnější variantou jsou jednodílné mobilní klimatizace, u kterých je však tak trochu nevýhodou výfuková trubice, jež má vést ven z bytu, nejčastěji přes otevřené okno a kondenzát se může vracet zpět do bytu. To se dá ale obejít univerzálním těsněním do oken.

Mobilní klimatizace Daitsu APD 9 CK
Mobilní klimatizace Daitsu APD 9 CK

Další variantou jsou dvoudílné mobilní klimatizační jednotky obsahující i vnější jednotku lehce zavěsitelnou na venkovní stěnu. Potrubí mezi venkovní a vnitřní jednotkou je velmi tenké, tedy lze okno, kterým potrubí vede, zavřít a nechtěný chladný nebo naopak teplý vzduch zvenku se tak touto cestou dovnitř nedostane. 

Klarstein Windwalker Smart, split klimatizace, 600 m³/h, 1090/970 W, 12000 BTU
Klarstein Windwalker Smart, split klimatizace, 600 m³/h, 1090/970 W, 12000 BTU

Nemobilní a napevno nainstalované klimatizace se nedají přemisťovat, ale rozhodně mají své výhody. Jsou mnohem výkonnější než mobilní klimatizace, nemají vývod vzduchu trubicí a bývají multifunkční, tedy slouží i k ohřevu vzduchu a regulaci vlhkosti. 

Jejich využití je většinou omezeno na jednu místnost, ale to vyřeší multisplitová jednotka, která je propojena s dalšími klimatizačními jednotkami v různých místnostech, díky čemuž můžete klimatizovat několik pokojů naráz. Větší výkon a výběr funkcí se ovšem odráží na ceně, ale za kvalitu se vyplatí si připlatit.

Že na vzhledu nezáleží?

Není to nejdůležitější aspekt při výběru klimatizace, ale rozhodně na něm také záleží. Klimatizace je nepřehlédnutelný doplněk v interiéru a neměla by nijak výrazně rušit vzhled vašeho interiéru. Na výběr jsou nástěnné klimatizace a kde není možné využít tento typ, sáhněte po parapetně-podstropní klimatizaci vhodné do nízkých prostor. Jestliže však chcete klimatizaci co nejvíce nenápadnou a máte k tomu prostředky, určitě zvolte klimatizační jednotku kazetovou. Ta se umisťuje přímo do stropního podhledu a téměř splývá s jeho rovinou. 

Úspora času i prodloužení životnosti klimatizace 

U některých klimatizačních jednotek je možné snižovat nebo zvyšovat rychlost otáček. Výkon kompresoru lze měnit podle potřeby na 10 až 100 %. Když tedy potřebujete rychle ochladit nebo naopak ohřát místnost, klimatizace s těmito technickými vlastnostmi to dokážou v docela krátkém čase a po dosažení ideální teploty ji můžete vypnout. Přístroj má díky tomu delší životnost.

Pohlídejte si dálkový ovladač

Ne všechny klimatizace jsou na dálkový ovladač. Rozmyslete si tedy pořádně, jak moc jste, nebo naopak nejste líní, a zda-li vás nebude obtěžovat přepínat klimatizaci ručně na samotném přístroji. Dnes můžete některé klimatizační jednotky ovládat a nastavovat i na dálku z počítače, tabletu nebo mobilu, tak by byla škoda takového pohodlí nevyužít.

air conditioning 3658105 960 720 e1562526020788

Výkon klimatizace

Výkon klimatizace je jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru klimatizace. Nelze však bohužel univerzálně říci, jaký výkon by měla mít klimatizace na určitý počet metrů krychlových. Je potřeba vzít v úvahu všechny faktory v místnosti, které ovlivňují teplotu pokoje. Mezi tyto faktory patří umístění pokoje podle světových stran, tedy jak intenzivně a jakou část dne do něj svítí slunce, kolik je v něm umístěno elektronických zařízení, které při zapnutí produkují teplo nebo jestli se jedná o podkrovní byt.

Údržba klimatizace

Pokud ale chcete, aby vše fungovalo tak jak má, musíte se o svou klimatizaci i řádně starat. Na čistících filtrech se usazují nečistoty a společně s nimi i bakterie a viry. Je proto potřeba tyto filtry pravidelně čistit a kontrolovat. Před pořízením klimatizace se tedy nezapomeňte informovat o tom, kde se filtry nachází a zjistěte si, jaká je k nim dostupnost. Jestliže nechcete mít tuto starost v paměti, pořídit se dají i jednotky, které jsou vybaveny automatickým čištěním filtrů. Ten zajišťuje stále čisté filtry, přes které vzduch bez problému projde, a tím šetří energii.

Když si to tedy shrneme, tak při správném výběru kvalitní klimatizace v létě ochladí,v zimě ohřeje a po zbytek roku vytvoří příjemné a zdravé ovzduší v interiéru. Tak nečekejte na další léto. Ten pravý čas na nákup klimatizace je právě teď.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...