Jakmile dojde řeč na vytápění bytu či rodinného domu, vždy dává smysl pozvat si na pomoc kalkulačku. Vhodný zdroj tepla vám dokáže ušetřit desítky tisíc korun ročně. Důkazem toho jsou i modelové příklady, ve kterých hraje hlavní roli kvalitní tepelné čerpadlo.

Jakmile dojde řeč na vytápění bytu či domu, vždy dává smysl pozvat si na pomoc kalkulačku. Například kvalitní tepelné čerpadlo vám dokáže ušetřit desítky tisíc korun ročně.

Rozhodnutí o tom, co bude ve vašem bydlení zdrojem tepla, vás může dlouhodobě těšit i pronásledovat. V tom horším případě budete při pohledu na vyúčtování omdlévat. Rozdíly v nákladech na provoz mezi jednotlivým způsoby vytápění mohou být v praxi propastné bez ohledu na to, zdali máte energeticky úsporný domek, nebo bydlíte v malém bytě. Jednou z aktuálně velmi zajímavých a efektivních variant je tepelné čerpadlo. Jak je na tom s návratností a dalšími vlastnostmi?

Ideální podmínky pro provoz

Tepelná čerpadla mají různá označení. Mezi nejrozšířenější typy patří vzduch/vzduch, vzduch/voda a voda/voda. Před lomítkem je vždy uveden zdroj tepla (například venkovní vzduch) a za lomítkem odváděné tepelné médium (například ohřátá topná voda). Konkrétně čerpadla využívající venkovní vzduch mají v ČR díky průměrné venkovní teplotě v topné sezóně ideální podmínky pro provoz.

Návratnost investice

Při výběru topného systému je klíčová návratnost investice. V případě kvalitního tepelného čerpadla se pohybuje v rozmezí 3 až 7 let. Pořizovací náklady jsou vyšší a tepelné čerpadlo je obecně dražší záležitost, nicméně peníze se vám začnou okamžitě vracet v podobě ročních úspor na topení. Nemluvě o možnosti využívat levnější sazbu elektřiny.

Modelové příklady

Stačí se podívat na tyto modelové příklady společnosti AIR MATYÁŠ, ve kterých hrají hlavní roli kvalitní výrobky Toshiba. Ze srovnání zemního plynu, dálkového vytápění a tepelného čerpadla je jasně vidět, že můžete ušetřit kolem 50 %. Vysoká energetická úspornost generuje opravdu nízké náklady.

V uvedených modelových příkladech jsou zmiňovány primárně byty, nicméně ani starší starší rodinný dům s vytápěnou plochou 250 m² nemusí přijít zkrátka. Při tepelné ztrátě 16 kW, ohřevu vody pro 4 obyvatele a radiátorovém vytápění dokáže majitelům tepelné čerpadlo ročně ušetřit až 42 000 Kč proti běžným zdrojům tepla. Obecně platí, že domácnostem může díky tepelnému čerpadlo klesnout spotřeba na polovinu.

Proč platit víc?

Pořízení tepelného čerpadla je při spočítání všech nákladů rozumnou volbou. Podle všech prognóz českého zákazníka v dohledné době pokles cen energií nečeká, což jinými slovy znamená, že návratnost investice do tepelného čerpadla se bude ještě zkracovat. Nechcete-li platit víc, než ve skutečnosti musíte, je právě tento zdroj vytápění trefou do černého.

300x300-products-1416408011.gif

Zdrojem modelových příkladů byly stránky:

  • https://www.eon.cz/radce/tepelne-cerpadlo-vzduch-voda
  • https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/starsi-rodinny-dum-16-kw

 

Kolik ušetříte, když si pořídíte kvalitní tepelné čerpadlo?
5 (100%) 1 vote

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here