Kolik ušetříte, když si pořídíte kvalitní tepelné čerpadlo?

Jakmile dojde řeč na vytápění bytu či rodinného domu, vždy dává smysl pozvat si na pomoc kalkulačku. Vhodný zdroj tepla vám dokáže ušetřit desítky tisíc korun ročně. Důkazem toho jsou i modelové příklady, ve kterých hraje hlavní roli kvalitní tepelné čerpadlo.

Jakmile dojde řeč na vytápění bytu či domu, vždy dává smysl pozvat si na pomoc kalkulačku. Například kvalitní tepelné čerpadlo vám dokáže ušetřit desítky tisíc korun ročně.

Rozhodnutí o tom, co bude ve vašem bydlení zdrojem tepla, vás může dlouhodobě těšit i pronásledovat. V tom horším případě budete při pohledu na vyúčtování omdlévat. Rozdíly v nákladech na provoz mezi jednotlivým způsoby vytápění mohou být v praxi propastné bez ohledu na to, zdali máte energeticky úsporný domek, nebo bydlíte v malém bytě. Jednou z aktuálně velmi zajímavých a efektivních variant je tepelné čerpadlo. Jak je na tom s návratností a dalšími vlastnostmi?

heat pump 2904631 960 720 e1538045422241

Ideální podmínky pro provoz

Tepelná čerpadla mají různá označení. Mezi nejrozšířenější typy patří vzduch/vzduch, vzduch/voda a voda/voda. Před lomítkem je vždy uveden zdroj tepla (například venkovní vzduch) a za lomítkem odváděné tepelné médium (například ohřátá topná voda). Konkrétně čerpadla využívající venkovní vzduch mají v ČR díky průměrné venkovní teplotě v topné sezóně ideální podmínky pro provoz.

heat pumps 393059 960 720 e1538046060523

Návratnost investice

Při výběru topného systému je klíčová návratnost investice. V případě kvalitního tepelného čerpadla se pohybuje v rozmezí 3 až 7 let. Pořizovací náklady jsou vyšší a tepelné čerpadlo je obecně dražší záležitost, nicméně peníze se vám začnou okamžitě vracet v podobě ročních úspor na topení. Nemluvě o možnosti využívat levnější sazbu elektřiny.

Modelové příklady

Stačí se podívat na tyto modelové příklady společnosti AIR MATYÁŠ, ve kterých hrají hlavní roli kvalitní výrobky Toshiba. Ze srovnání zemního plynu, dálkového vytápění a tepelného čerpadla je jasně vidět, že můžete ušetřit kolem 50 %. Vysoká energetická úspornost generuje opravdu nízké náklady.

V uvedených modelových příkladech jsou zmiňovány primárně byty, nicméně ani starší starší rodinný dům s vytápěnou plochou 250 m² nemusí přijít zkrátka. Při tepelné ztrátě 16 kW, ohřevu vody pro 4 obyvatele a radiátorovém vytápění dokáže majitelům tepelné čerpadlo ročně ušetřit až 42 000 Kč proti běžným zdrojům tepla. Obecně platí, že domácnostem může díky tepelnému čerpadlo klesnout spotřeba na polovinu.

heat pump 2904632 960 720 e1538046464121

Proč platit víc?

Pořízení tepelného čerpadla je při spočítání všech nákladů rozumnou volbou. Podle všech prognóz českého zákazníka v dohledné době pokles cen energií nečeká, což jinými slovy znamená, že návratnost investice do tepelného čerpadla se bude ještě zkracovat. Nechcete-li platit víc, než ve skutečnosti musíte, je právě tento zdroj vytápění trefou do černého.

Zdrojem modelových příkladů byly stránky:

  • https://www.eon.cz/radce/tepelne-cerpadlo-vzduch-voda
  • https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/starsi-rodinny-dum-16-kw

 

Čtěte dál!

Jak začít běhat

Není složité začít běhat. Mnohem těžší je začít běhat a vytrvat!...

Jak vytvořit provence styl: Klíč k rustikálnímu a romantickému bydlení

Nádech francouzského venkova spolu s vůní levandule láká mnoho lidí. Co...

Skandinávský styl bydlení: cesta k jednoduchosti a přírodní kráse

Severský styl je v poslední době velmi oblíbený. S tímto stylem...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Tipy na DIY vánoční dekorace inspirované přírodou

Vánoce jsou ideální čas, kdy se můžete kreativně vyřádit....

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...