Korek přináší interiéru jedinečný vzhled

Korek je v interiéru stále poněkud nedoceněný materiál. Většina lidí si jej spojuje hlavně s láhvemi od vína. Korek má přitom skvělé vlastnosti pro mnoho účelů. Tento přírodní materiál se skvěle hodí nejen na podlahy a různé části nábytku.

Korek - přírodní materiál se skvělými vlastnostmi
Korek – přírodní materiál se skvělými vlastnostmi

Korek je v interiéru stále poněkud nedoceněný materiál a většina lidí si jej spojuje hlavně s láhví od vína. Jak ho atraktivně začlenit do interiéru?

Z korku mohou být vytvořeny jak malé drobnosti jako zátky, peněženky, tácky nebo bytové doplňky a dekorace, tak i celé části nábytku a podlahy. Podívejte se na možnosti, výhody, nevýhody a praktické použití korku v interiéru. Řeč bude samozřejmě o pravém, přírodním korku, nikoli o jeho náhražkách.

Co je to vlastně korek?

Korek se získává odřezáváním odumřelé kůry, neboli borky, dubu korkového. Ten se příhodně vyskytuje především ve vinařských oblastech středomoří, zejména v Portugalsku a Španělsku. Kůra se odřezává jednou za 10 až 15 let (nejvyšší kvality však dosahuje po 30 letech).

Korek je pak tvořen téměř z poloviny polymery, kterým vděčí za svou pružnost. Nepropouští tekutiny ani plyny a skvěle odolává plísním i chemickým vlivům. Už v roce 1530 si jeho vlastností povšimli vinaři a vznikla první korková zátka, která způsobila revoluci ve skladování vína. Dokonce dala vzniknout novému nápoji – sektu.

Výhody korku

Korek je přírodní a ekologický materiál. Je měkký a pružný, což oceníte u podlahy, po které se nádherně chodí, ale také třeba u křesel a sedaček poskytujících výjimečný komfort. Korek je navíc velmi lehký, ale zároveň dobře odolává zátěži a mechanickému poškození. Ani těžší nábytek korkové podlaze neuškodí. Až po velmi dlouhé době mohou hmotné kousky zanechávat například prohlubně po nohách. Na korkovou podlahu je vhodný tedy nábytek, který leží na podlaze co největší plochou a jeho váha se rozloží.

Výjimečné izolační vlastnosti

Korek snáší i vysoké teploty okolo 120°C a má výborné izolační schopnosti. A to nejen tepelné, ale také akustické. Korkové podlahy tedy nadprůměrně izolují od hluku a zůstávají příjemně hřejivé. Hodí se do obývacích pokojů, ložnic, ale také například koupelen. Korek se totiž ani v nejmenším nebojí vody. Naopak s vlhkostí se vypořádává lépe než většina dřevin.

Má korek i nevýhody?

Jako každý materiál má i korek své nedostatky. V případě korkových podlah je to především vyšší pořizovací cena. Nutné je podlahu také odborně položit a přilepit na dokonale suchý podklad, jinak se může začít odlepovat. A pak jsou tu estetická úskalí.

Korková podlaha nepříliš dobře snáší přímý sluneční svit. Zejména u oken tak může blednout a ztrácet původní barvu. Lze to ale napravit přebroušením. Podlahy jsou také dostupné v poměrně omezeném množství dekorů. Neváhejte objevit všechny vlastnosti korku a založit na nich styl vašeho útulného bydlení.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...