Nezaspěte: O kotlíkové dotace si požádejte včas

Kotlíkové dotace patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Jak na tom jsou pro letošní rok, na co se můžete připravit a co děla v případě, že chcete přejít na jiné alternativy vytápění domácnosti? Pojďme si na tyhle základní otázky zodpovědět.

Proč zvolit Kotlíkové dotace?

Stát se snaží snížit množství emisí z lokálních zdrojů, které jsou významným zdrojem znečištění. Od září 2022 již domácnosti nebudou moci topit ve starých kotlech 1. a 2. emisní třídy (tedy ty, co topí uhlím v kotli na ruční přikládání, zjednodušeně řečeno). Emisní třídu zájemci najdou na štítku na kotli nebo ji určí specialista v revizní zprávě. Dobře si tedy zdroj vytápění zkontrolujte, jinak vám hrozí tučné pokuty:

  • Pokuta až 50 000 Kč při používání nevhodného zdroje vytápění po tomto datu.
  • Stále se odhaduje, že po celé republice je více než 300 000 domácností, které dosud topí ve starých kotlech 1. a 2. emisní třídy.


Kotlíkové dotace nově jen pro seniory a nízkopříjmové rodiny

Novinkou této poslední vlny je fakt, že samotné Kotlíkové dotace jsou určeny jen pro seniory a nízkopříjmové rodiny. Ti pak na výměnu starého kotle mohou čerpat až 130 000 Kč při přechodu na tepelné čerpadlo. Na částku mají nárok, pokud splní podmínky a pokud si o dotaci požádají včas: omezením je klasicky celková částka ve fondu. Nutno podotknout, že na výměnu všech zastaralých kotlů není dostatek financí. Zkrátka kdo dřív přijde, ten má dotaci.

  • Při výměně starého kotle můžete čerpat 130 000 Kč.
  • Pro kotel na biomasu s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva včetně akumulační nádrže můžete čerpat 130 000 Kč.
  • Na pořízení plynového kondenzačního kotle můžete čerpat 100 000 Kč.
pexels pixabay 358636

Koho počítáme do nízkopříjmové rodiny?

Nízkopříjmovou rodinou se rozumí rodina, u které průměrný čistý příjem na jednoho člena domácnosti v r. 2020 nepřesáhl 170 900 Kč ročně. Příjmy rodiny se průměrují a děti a studenti do 26 let mají automaticky nulový příjem.
Žádosti budou přijímány od začátku r. 2022 prostřednictvím krajských úřadů. Více informací o Kotlíkových dotacích pro nízkopříjmové domácnosti najdete tady.

„Novou zelenou úsporám“ lze nyní čerpat na více zdrojů vytápění

Pokud nespadáte do kategorie seniorů nebo nízkopříjmové rodiny, neházejte flintu do žita.
Ostatní domácnosti totiž nově mohou čerpat dotace z „Nové zelené úsporám“ (NZÚ), která byla dřív určena spíš na přechod ze starých elektrokotlů. 

Nově lze v rámci NZÚ nahradit:

  • starý kotel na tuhá paliva I. nebo II. emisní třídy
  • vytápění lokálními topidly
  • staré a neúčinné elektrické vytápění 
pexels andre taissin 6052793

„Díky rozšíření nahrazovaných typů topenišť na dotaci dosáhne více osob. Často bylo u lokálních topenišť bariérou to, že přechod znamenal rozvedení topení po celém domě, tedy velký stavební zásah do domu. Nyní lze na vytápění dokonce využít i tepelná čerpadla typu vzduch–vzduch min. třídy A. Jedná se vlastně o klimatizaci, kterou v zimě klienti používají na topení.

Takového způsobu vytápění se zákazníci nemusí bát, jen je potřeba vybrat dostatečně výkonné jednotky, které budou fungovat i v minusových teplotách. „My klientům doporučujeme značky TOSHIBA nebo DAIKIN, které jsou výkonné a zároveň tiché“, představuje nové možnosti vytápění pan Aleš Boubelík, hlavní technik společnosti NODIP. U vytápění tepelným čerpadlem vzduch–vzduch pak mohou zákazníci dosáhnout na dotaci v hodnotě 50 000 Kč, což u menšího domu může znamenat citelnou pomoc s investicí. 

Pokud však máte doma radiátory a topíte uhlím v kotli I. nebo II. emisní třídy, optimálním řešením je tepelné čerpadlo vzduch–voda. Zařízení jednoduše nahradí kotel a vy budete až z 80 % topit a ohřívat vodu energií z okolního vzduchu. Instalace je velmi jednoduchá, nevyžaduje stavební povolení ani žádné vrty, proto je její cena mnohem nižší než u jiných systémů. Na tepelné čerpadlo vzduch–voda získáte dotaci 100 000 Kč pokud budete topit a zároveň ohřívat teplou užitkovou vodu. Bez ohřevu TUV se dotace snižuje na 80 000 Kč. 

A nezapomeňte, pokud zároveň zateplujete nebo vyměňujete okna, ideální je dotace kombinovat. S výpočty vám poradí dotační specialista. Žádat o dotaci budete moci on-line od podzimu 2021.

house 2006023 1280

Více informací o Nové zelené úsporám najdete zde.

Co dělat, pokud mám doma kotel I. nebo II. emisní třídy a chci přejít na tepelné čerpadlo?

Rozhodně takový kotel neodpojujte. Součástí dokladů nutných pro vyplacení dotace je fotodokumentace starého kotle, jeho demontáže a potvrzení o odborné likvidaci (potvrzení ze sběrného dvora). Kontaktujte firmu, která vám bude tepelné čerpadlo instalovat, pomůže vám s vyřízením podkladů pro dotaci.

Co dělat, pokud nevím, jestli mám doma kotel I. nebo II. emisní třídy?

Na štítku většiny kotlů je tento údaj uvedený. Pokud tomu tak není, vyhledejte poslední revizní zprávu, kde je údaj uvedený. Pokud ani tu nemáte, kotel nafoťte a kontaktujte výrobce nebo revizního technika s dotazem. 

„Klienti se na nás často obracejí právě s tímto dotazem a my se jim v rámci poradenství snažíme zdarma pomoci. Emisní třída je zásadní pro posouzení, zda má smysl o dotaci žádat“, dodává Aleš Boubelík ze společnosti NODIP, která instaluje tepelná čerpadla TOSHIBA a DAIKIN.


Dobrou zprávou je, že v rámci Kotlíkových dotací i NZÚ můžete dotace čerpat i zpětně na všechny instalace od 1. ledna 2021. Doložit všechny doklady však je stále nutností.

A na závěr jednu radu: S výměnou kotle ani s žádostí o dotace neotálejte. Financí je v dotačním programu omezené množství a vzhledem k zájmu v předešlých vlnách lze očekávat, že i nyní budou rychle rozebrány. Ceny tepelných čerpadel jdou navíc nahoru, proto čím dříve objednáte, tím levněji budete topit.

Více informací o Kotlíkových dotacích i Nové zelené úsporám najdete tady.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...