Pokud už máte po rekonstrukcích sanitárních místností, tato tato otázka ani její řešení vás už nemusí trápit. Jestliže se naopak na rekonstrukci chystáte, pak otázka propojení záchodu s koupelnou je vcelku zásadní a zbytek úprav se od ní odvíjí.
Podle průzkumů společnosti Jika to vypadá se, že až v 70 % českých domácnostech se nachází oddělený záchod od koupelny. Ačkoliv se může zdát, že většina Čechů má v této otázce jasno, přesto pro propojení těchto místností hovoří hned několik důvodů. Pojďme se společně podívat na plusy i minusy společné místnosti pro wc a koupelnu.
Vznikne více prostorů
Zejména v panelovém domě každý hledá možnosti, jak si svůj byt “trochu přifouknout”. Propojením záchodu s koupelnou vám v předsíni ubudou hned jedny dveře a v nově vzniklé místnosti získáte vzdušnější pocit. Ostatně vám skutečně ubude jedna zeď, pokud nebudete vytvářet imitaci přepážky mezi záchodem a vanou.
Mít záchod umístěný v koupelně je bezesporu praktičtější i pro vaši osobní hygienu. Zejména pokud máte v rodině menší děti, nemobilní seniory, nebo osobu se zdravotním handicapem.
Mírná ztráta soukromí
Sice získáte více prostoru, ale propojením sanitárních místností musíte počítat s určitou ztrátou soukromí. Bohužel tento problém vám žádná přepážka (sádrokartonová, cihlová, umělohmotná ani skleněná) nevyřeší. Zápach je prostě zápach a snadno se šíří. Na toto by měly myslet především větší rodiny s různě starými dětmi. Večerní a především ranní “provoz” bude vyžadovat jistou logistiku, aby nedošlo ke komplikacím.
Nechceme vás nijak děsit, ale i v této problematice existuje řada omezení ze zákona. Podle Vyhlášky 137/1998 Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu, §22 bod 6 musíte myslet na to, zda ve vašem bydlení může ke sloučení místností dojít. Vyhláška stanovuje, že propojit, resp. sloučit wc s koupelnou, jde pouze do velikosti bytu/domu o dvou obytných místnostech. Větší typy bytů samozřejmě mohou mít umístěný záchod v koupelně. Avšak musí zde existovat ještě alespoň jedna samostatná místnost pro toaletu.
Chtějte od záchodu více
Pokud už jste zvážili problém, zda propojíte záchod s koupelnou, nebo zůstane u oddělené varianty, pak si rozmyslete rekonstrukci záchodu. Dneska už se nejedná o keramické mísy s plastovým prkénkem, které je potřeba každou chvíli měnit. Chtějte více.
Na trhu existuje celá řada prkének, které mají navržené bezpečné a důmyslné mechanismy, jež zpomalují sklápění sedátka, resp. prkénka. V praxi to znamená, že o sedátko pouze jemně při odchodu, resp. příchodu, zavadíte. Ono pak pomalu a hlavně tiše dosedne na lem mísy.
Pokud máte záchod prostornější nebo spojený s koupelnou, pak můžete zauvažovat o dalším vylepšení. Co propojit bidet s vaší toaletou? V cizině, především západní Evropě, se jedná o běžnou praxi, která v našich končinách není tolik k vidění. Bidet výrazně napomáhá k lepším hygienickým návykům.
Na trhu rozlišujeme mezi základními dvěma tipy bidetů. Existují jak bidety integrované v záchodové míse, tak bidety přímo zabudované do sedátka. Nebo je můžete mít úplně oddělené zvlášť. Záleží především na vašich prostorách v koupelně nebo na záchodě.