Koupelna se záchodem v jedné místnosti: Ano nebo ne?

Pokud už máte po rekonstrukcích sanitárních místností, tato tato otázka ani její řešení vás už nemusí trápit. Jestliže se naopak na rekonstrukci chystáte, pak otázka propojení záchodu s koupelnou je vcelku zásadní a zbytek úprav se od ní odvíjí.

Realizace koupelny se záchodem - ilustrační obrázek, zdroj
Realizace koupelny se záchodem – ilustrační obrázek, zdroj

Podle průzkumů společnosti Jika to vypadá se, že až v 70 % českých domácnostech se nachází oddělený záchod od koupelny. Ačkoliv se může zdát, že většina Čechů má v této otázce jasno, přesto pro propojení těchto místností hovoří hned několik důvodů. Pojďme se společně podívat na plusy i minusy společné místnosti pro wc a koupelnu.

Vznikne více prostorů

Zejména v panelovém domě každý hledá možnosti, jak si svůj byt “trochu přifouknout”. Propojením záchodu s koupelnou vám v předsíni ubudou hned jedny dveře a v nově vzniklé místnosti získáte vzdušnější pocit. Ostatně vám skutečně ubude jedna zeď, pokud nebudete vytvářet imitaci přepážky mezi záchodem a vanou.

Mít záchod umístěný v koupelně je bezesporu praktičtější i pro vaši osobní hygienu. Zejména pokud máte v rodině menší děti, nemobilní seniory, nebo osobu se zdravotním handicapem.

Mírná ztráta soukromí

Sice získáte více prostoru, ale propojením sanitárních místností musíte počítat s určitou ztrátou soukromí. Bohužel tento problém vám žádná přepážka (sádrokartonová, cihlová, umělohmotná ani skleněná) nevyřeší. Zápach je prostě zápach a snadno se šíří. Na toto by měly myslet především větší rodiny s různě starými dětmi. Večerní a především ranní “provoz” bude vyžadovat jistou logistiku, aby nedošlo ke komplikacím.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Nechceme vás nijak děsit, ale i v této problematice existuje řada omezení ze zákona. Podle Vyhlášky 137/1998 Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu, §22 bod 6 musíte myslet na to, zda ve vašem bydlení může ke sloučení místností dojít. Vyhláška stanovuje, že propojit, resp. sloučit wc s koupelnou, jde pouze do velikosti bytu/domu o dvou obytných místnostech. Větší typy bytů samozřejmě mohou mít umístěný záchod v koupelně. Avšak musí zde existovat ještě alespoň jedna samostatná místnost pro toaletu.

Chtějte od záchodu více

Pokud už jste zvážili problém, zda propojíte záchod s koupelnou, nebo zůstane u oddělené varianty, pak si rozmyslete rekonstrukci záchodu. Dneska už se nejedná o keramické mísy s plastovým prkénkem, které je potřeba každou chvíli měnit. Chtějte více.

Na trhu existuje celá řada prkének, které mají navržené bezpečné a důmyslné mechanismy, jež zpomalují sklápění sedátka, resp. prkénka. V praxi to znamená, že o sedátko pouze jemně při odchodu, resp. příchodu, zavadíte. Ono pak pomalu a hlavně tiše dosedne na lem mísy.

Pokud máte záchod prostornější nebo spojený s koupelnou, pak můžete zauvažovat o dalším vylepšení. Co propojit bidet s vaší toaletou? V cizině, především západní Evropě, se jedná o běžnou praxi, která v našich končinách není tolik k vidění. Bidet výrazně napomáhá k lepším hygienickým návykům.

Na trhu rozlišujeme mezi základními dvěma tipy bidetů. Existují jak bidety integrované v záchodové míse, tak bidety přímo zabudované do sedátka. Nebo je můžete mít úplně oddělené zvlášť. Záleží především na vašich prostorách v koupelně nebo na záchodě.

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...