Krb musí hlavně dobře spalovat. Pro potěchu postačí i bio krb

Vybrat kvalitní krbovou vložku, krb nebo kamna není zrovna jednoduché. Nabídka trhu je velmi rozmanitá, co do kvality konstrukce i materiálu. Hoření a spalování potřebuje určité podmínky, aby vše fungovalo tak, jak má. Ty levnější topidla často spotřebovávají mnohem více paliva, což v konečném důsledků zanáší spalinové cesty a poškozuje topidlo.

fire place 3597229 960 720 e1537777769945

Ty kvalitnější krby mají nízkou spotřebu paliva právě díky důmyslnému spalování. Aby bylo spalování dokonalé, musí být dosažena vyšší teplota hoření. Při nedokonalém spalování pak v nekvalitních kamnech dochází k částečné destilaci dřeva, což vede k usazování látek na skle a ve spalinových cestách. Kvalitní krby přivádí k topeništi vzdušný kyslík a tím pomáhají ke kvalitnímu spalování.

Kvalita materiálu

Pozor si dejte na levná krbová kamna svařená z ocelového plechu. Vlivem vyšších teplot může docházet k jejich poškození, kroucení a znehodnocení tím, že dojde k jeho porušení v místech svarů. To může vést až k požáru. Pokud jsou topidla vyrobená z nekvalitní litiny, časem se u nich bortí litinové dílce, které mohou praskat. Kvalitní kamna se vyrábějí z kotlového ocelového plechu nebo z litiny.

fireplace 2953381 960 720 e1537777946198

Možnosti regulace

Jak již bylo řečeno, přívod kyslíku k topeništi je důležitý pro správné spalování. Kvalitní topidlo jde nastavit na noční režim, kde se palivo ohřívá velmi pomalu a tak je zajištěno, že kamna během noci nevyhasnou. Ty nejmodernější pak fungují v kombinaci s čidly, která umožňují celý proces hoření plně regulovat po celý den. Tím se také udržuje přijatelná teplota v místnosti a nevzniká tak příliš přetopeno nebo naopak chladno.

Pořídit můžete klasická krbová kamna, kachlová kamna, kamna peletová nebo třeba krbovou vložku. Ke všemu se naskýtá řada příslušenství. Při výběru mějte na paměti, že topidlo musí být účinné a zapadnout do vašeho interiéru.

Bio krby potěší nejen oko

Pokud neplánujete krb používat jako primární nebo doplňkové topidlo, můžete se podívat po bio krbu. Palivem je u něho bio líh a hodí se primárně tam, kde není komín. Bio krby jsou dnes vyráběny v mnoha provedeních, z nichž některé připomínají klasické krby. Nepočítejte však s tím, že vám přinesou tolik potřebné teplo do domu. Tyto krby jsou spíše k potěše oka než užitku. Jejich výhřevnost je mezi 2 až 5 kW, což není špatné, ale klasickému krbu se to nevyrovná.

ethanol burner 401695 960 720 e1537777858646

Pokud milujete pohled do plamenů a víte, že teplo si do domu přivedete jiným způsobem, je bio krb pravou volbou pro vás. Nepotřebujete k němu žádné povolení. Můžete ho přenášet a tak si dopřát jeho teplo kdekoliv v bytě. Umístit lze volně do prostoru, na stěnu, do stavebního otvoru nebo zavěsit. Pořídit si ho můžete už od 2 500 Kč.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...