Jedlé balkony jsou čím dál populárnější. A jistě není nutno sáhodlouze vysvětlovat, proč tomu tak je. Ovoce, zelenina a bylinky v sobě snoubí krásu i užitek, takže balkony nejen stylově dekorují, ale poslouží i v kuchyni, v přírodní lékárničce nebo při přípravě domácích koupelí a kosmetiky. Pěstování bylinek, zeleniny nebo drobného ovoce na balkonech je díky moderním nádobám a zavlažovacím vychytávkám celkem snadné, takže s ním může začít i ten, kdo ještě nikdy nevypěstoval ani lísteček.
K tomu jsou pomůcky pro balkonové zahradničení hojně nabízeny jak v hobbymarketech, tak i v běžných supermarketech, často ve skvělých slevových akcích, o kterých prodejci informují svými online letáky. Když si je na Letákomat.cz pohlídáte a nakoupíte právě podle výhodné nabídky z online letáků z Letákomat.cz, můžete začít své balkonové pěstování s minimálními vstupními náklady!
Bylinky skvělé pro balkonové pěstování
Na balkoně lze vypěstovat snad každou bylinku, na kterou si jen vzpomenete. A to včetně velkého rozmarýnu nebo šalvěje, což jsou jedny z nejkošatějších bylin, které u nás běžně používáme. Pokud je totiž necháte v květníku, nerozrostou se do tak velkých rozměrů, ale budou o to aromatičtější.
Šalvěj nabídne spousty druhů s velkým množstvím různých aroma. Jistě se bude hodit i citronová tráva, česneková tráva, petrželka hladkolistá nebo kudrnka, tymián, oregano, saturejka, majoránka, yzop, bobkový list nebo třeba i pažitka.
Jen pozor na bazalku, na tu se natolik rády nalepí mšice, že je lepší ji pěstovat doma na parapetu za oknem, a na okně mít ještě i síť proti hmyzu. Výjimkou jsou jen vyšší patra, kam mšice zkrátka už nedolétne. Ve výškách se totiž vaše bylinky škodlivého hmyzu bát nemusejí.
Zelenina, která se na balkoně vypěstuje téměř sama
Zelenina se dá na balkoně pěstovat také celkem snadno. Stačí pro ni pořídit ty správné pěstební nádoby se správnými oporami, k tomu organické hnojivo, správný substrát a samozřejmě konvičku na zalévání. Zelenina se vzájemně celkem dobře snáší (až na některé výjimky, jako jsou například petržel a salát), takže můžete do jedné větší nádoby dát více druhů.
I na balkoně lze mít čerstvou mrkev, petržel, hrášek, fazolky a fazole, okurky, cukety, rajčata a papriky. To samozřejmě není vše! Na balkony se skvěle hodí i melouny, dýně nebo ačokča, jistě nepohrdnete topinamburem, mochyněmi nebo ředkvičkami, kedlubnami a saláty všeho druhu.
Nebojte se pořídit velké, vysoké opory pro zeleninu. Mnoho druhů se rádo pne po zdech a oporách do výšky, kde i plodí, čímž si výrazně zvětšíte plochu určenou k pěstování. Žádné z vybavení nemusí přijít nijak draho, když si jeho nabídku pohlídáte v online letácích na Letákomat.cz.
Které ovoce můžete pěstovat na balkoně?
Každého jistě napadnou jahody, které coby opravdu malé ovoce rostou na balkoně velmi rády. Přidat k nim můžete menší odrůdy borůvek, brusinek, malin, ostružin, také stromkové rybízy nebo angrešty – tedy pokud máte balkon či terasu o trošku větší, než jsou běžné panelákové balkony.
TIP: Přečtěte si, jak pěstovat jahody nejen na balkóně!
Na balkoně vypěstujete i lanýže!
Věděli jste, že na balkoně vypěstujete i lanýže? Stačí koupit zakrslý dub nebo buk, na jehož kořenech jsou výtrusy lanýžů naočkovány. Stromek je mrazuvzdorný, takže na zimu může na balkoně zůstat. A opravdu je malinký. Sklizeň budete mít každý podzim zajištěnu. Bude stačit jen jemně prohrábnout substrát a vyndávat postupně dorůstající houby, na nichž si luxusně pochutnáte.