Kuchyňské ostrůvky mají zelenou v kuchyních

Zatímco rostoucí ceny nemovitostí nás tlačí si pořizovat menší byty a domy, prostory v interiéru bychom potřebovali spíše větší. Například v kuchyni se hodí každý centimetr čtvereční. Tu je potřeba odložit hrnec ze sporáku, jinde je třeba najít místo pro nečekanou návštěvu. Proto dnešním interiérům vládne trend propojování obytných zón – kuchyně s obývacím pokojem je jedním z příkladů.

Inspirace kuchyně s ostrůvkem - zdroj
Inspirace kuchyně s ostrůvkem – zdroj

Stírají se i rozdíly mezi pracovním místem a prostorem ke snědení pokrmu. Stále častěji můžete v dnešních moderních kuchyní narazit na tzv. kuchyňské ostrůvky. K výčtu výhod ostrůvků by nám nestačily prsty na jedné ruce. A nevýhody? Snad ani žádná nejsou. Tak proč si nezrekonstruovat kuchyňské prostory a nezahrnout sem i tento trend poslední doby?!

Co je to kuchyňský ostrůvek?

V jednoduchosti řečeno se jedná o vyčleněný kuchyňský kout, který může plynule navazovat v jídelní stůl. Na pohled vám ostrůvek může připadat jako barové posezení. Bývá totiž často vyvýšený jako kuchyňská deska kvůli snadnějšímu vaření. Zmíněné vyvýšení dokáže totiž zamaskovat i “nepořádek” na skutečné kuchyňské lince.

Ostrůvek se tak stává centrem pro vaření, přípravu pokrmu i samotného trávení času s rodinou a přáteli nad jídlem. Záleží jen na tom, co hledáte pro vaší domácnost.

Ano, na ostrůvku uvaříte

Jak jsme naznačili výše, nemusíte nové místo ve vaší kuchyni využívat pouze ke stravování a odkládání přebytečného nádobí. Dnešní designéři vám do ostrůvku zabudují i varnou desku nebo další dřez. V případě varné desky nezapomeňte i na umístění digestoře nad samotnou pracovní plochu.

Zajímavým řešením kuchyňského ostrůvku je propojení pracovní plochy s tou společenskou. První část tohoto koutu může být vyvýšená a je tady ukotvená varná plotýnka s prostorem na odkládání pánviček. Pracovní plocha plynule pokračuje dál v jídelní stůl. V tomto případě máte dvě možnosti, jak celek zrekonstruovat.

Inspirace kuchyně s ostrůvkem - zdroj
Inspirace kuchyně s ostrůvkem – zdroj

V prvním případě ponecháte desku ostrůvku ve stejné výšce v jeho pracovní i odpočinkové části. Potom ale musíte zakoupit vyvýšené barové židličky, které přisunete k jedné straně nově vzniklého stolu.

V druhém případě naopak snižte desku stolu tak, abyste měli klasický jídelní stůl, kolem kterého umístíte běžné kuchyňské židle. Ačkoliv se jedná o dvě roviny stolu, celek je stále kompaktní a plynule na sebe navazuje. Prázdné talíře tak můžete okamžitě odkládat do vyvýšené části ostrůvku a nebudou zavazet na stole.

Pohrajte si s designem

Pokud už se pustíte do této rekonstrukce kuchyně, nezanedbejte celkový styl vaší kuchyně. Vyměňte i původních kuchyňskou desku za tu, která bude ve stejném materiálu i barvách jako váš kuchyňský ostrůvek. I jídelní židle by měly korespondovat s okolím.

Čtěte dál!

Jak začít běhat

Není složité začít běhat. Mnohem těžší je začít běhat a vytrvat!...

Jak vytvořit provence styl: Klíč k rustikálnímu a romantickému bydlení

Nádech francouzského venkova spolu s vůní levandule láká mnoho lidí. Co...

Skandinávský styl bydlení: cesta k jednoduchosti a přírodní kráse

Severský styl je v poslední době velmi oblíbený. S tímto stylem...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Tipy na DIY vánoční dekorace inspirované přírodou

Vánoce jsou ideální čas, kdy se můžete kreativně vyřádit....

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...