Kuchyňské ostrůvky mají zelenou v kuchyních

Zatímco rostoucí ceny nemovitostí nás tlačí si pořizovat menší byty a domy, prostory v interiéru bychom potřebovali spíše větší. Například v kuchyni se hodí každý centimetr čtvereční. Tu je potřeba odložit hrnec ze sporáku, jinde je třeba najít místo pro nečekanou návštěvu. Proto dnešním interiérům vládne trend propojování obytných zón – kuchyně s obývacím pokojem je jedním z příkladů.

Inspirace kuchyně s ostrůvkem - zdroj
Inspirace kuchyně s ostrůvkem – zdroj

Stírají se i rozdíly mezi pracovním místem a prostorem ke snědení pokrmu. Stále častěji můžete v dnešních moderních kuchyní narazit na tzv. kuchyňské ostrůvky. K výčtu výhod ostrůvků by nám nestačily prsty na jedné ruce. A nevýhody? Snad ani žádná nejsou. Tak proč si nezrekonstruovat kuchyňské prostory a nezahrnout sem i tento trend poslední doby?!

Co je to kuchyňský ostrůvek?

V jednoduchosti řečeno se jedná o vyčleněný kuchyňský kout, který může plynule navazovat v jídelní stůl. Na pohled vám ostrůvek může připadat jako barové posezení. Bývá totiž často vyvýšený jako kuchyňská deska kvůli snadnějšímu vaření. Zmíněné vyvýšení dokáže totiž zamaskovat i “nepořádek” na skutečné kuchyňské lince.

Ostrůvek se tak stává centrem pro vaření, přípravu pokrmu i samotného trávení času s rodinou a přáteli nad jídlem. Záleží jen na tom, co hledáte pro vaší domácnost.

Ano, na ostrůvku uvaříte

Jak jsme naznačili výše, nemusíte nové místo ve vaší kuchyni využívat pouze ke stravování a odkládání přebytečného nádobí. Dnešní designéři vám do ostrůvku zabudují i varnou desku nebo další dřez. V případě varné desky nezapomeňte i na umístění digestoře nad samotnou pracovní plochu.

Zajímavým řešením kuchyňského ostrůvku je propojení pracovní plochy s tou společenskou. První část tohoto koutu může být vyvýšená a je tady ukotvená varná plotýnka s prostorem na odkládání pánviček. Pracovní plocha plynule pokračuje dál v jídelní stůl. V tomto případě máte dvě možnosti, jak celek zrekonstruovat.

Inspirace kuchyně s ostrůvkem - zdroj
Inspirace kuchyně s ostrůvkem – zdroj

V prvním případě ponecháte desku ostrůvku ve stejné výšce v jeho pracovní i odpočinkové části. Potom ale musíte zakoupit vyvýšené barové židličky, které přisunete k jedné straně nově vzniklého stolu.

V druhém případě naopak snižte desku stolu tak, abyste měli klasický jídelní stůl, kolem kterého umístíte běžné kuchyňské židle. Ačkoliv se jedná o dvě roviny stolu, celek je stále kompaktní a plynule na sebe navazuje. Prázdné talíře tak můžete okamžitě odkládat do vyvýšené části ostrůvku a nebudou zavazet na stole.

Pohrajte si s designem

Pokud už se pustíte do této rekonstrukce kuchyně, nezanedbejte celkový styl vaší kuchyně. Vyměňte i původních kuchyňskou desku za tu, která bude ve stejném materiálu i barvách jako váš kuchyňský ostrůvek. I jídelní židle by měly korespondovat s okolím.

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...