Kuchyňský trojúhelník v praxi

Zařiďte si kuchyň podle svých představ a ušetřete tak množství času i úsilí. Budete-li respektovat rozvržení kuchyně do kuchyňského trojúhelníku, zajistíte si účelné a efektivní využití prostoru bez zbytečného pobíhání.

Práci v trojúhelníku vymyslel pro své zaměstnance Henry Ford a hrdě se jí chopili architekti z univerzity v Illinois. Jedná se o jednoduchou teorii, při níž jsou tři důležitá pracovní centra umístěna do vrcholů pomyslného trojúhelníku. Jak se ale dá tato teorie aplikovat při práci v kuchyni?

Kuchyňský trojúhelník vychází z ideální vzdálenosti mezi dřezem, chladničkou a sporákem. Aby se vám tato tři centra podařilo umístit vhodně, dbejte na správný výběr kuchyňské linky s ohledem na proporce vaší kuchyně. Rozhodovat se můžete mezi několika odlišnými ztvárněními, ale dejte pozor na to, že každá kuchyňská sestava má svá vlastní specifika. Vybudování pracovního trojúhelníku tedy bude vždy trochu jiné a odlišně bude fungovat i v praxi.

Článek plný rad a tipů pro výběr kuchyňské linky si na Homelooku můžete přečíst v našem starším článku tady.

Lineární kuchyňská linka

Jediný typ kuchyňské sestavy, v níž nelze vytvořit tvar pracovního trojúhelníku, je lineární kuchyňská linka. Pracovní trojúhelník zde zastupuje pouze přímka, z čehož vyplývá, že jsou vzdálenosti mezi jednotlivými oblastmi nejdelší. Alespoň částečně se dají zkrátit umístěním dřezu doprostřed.

Souběžná kuchyňská linka

Uspořádání kuchyňské linky do dvou proti sobě ležících řad je dnes považováno za jedno z nejefektivnějších. Dvě řady skříněk totiž poskytují dostatečný prostor na přípravu, umožňují umístit pracovní trojúhelník do příjemné vzdálenosti a k pohybu obvykle stačí jen otáčení.

Linka s kuchyňským ostrůvkem

V prostorných kuchyních lze uvažovat nad vybudováním kuchyňského ostrůvku, čímž se celkový prostor kuchyně otevře a vy budete během vaření stále v kontaktu se zbytkem rodiny. Kuchyňský ostrov se pak dá využít nejen jako další prostor k přípravě navíc, ale také jako bar s posezením. Záleží především na vašich potřebách a preferencích během vaření.

photo 1556594472 e9b933db923c

Kuchyňská linka ve tvaru U

Další uspořádání, v němž se dá opět velice efektivně vytvořit pracovní trojúhelník, je kuchyňská sestava ve tvaru U. Prostor se skládá celkově ze tří plných stěn, díky čemuž se lednice, dřez

i varná deska mohou umístit přesně tak, jak je vám při vaření nejpříjemnější. Dejte si jen pozor na připojení, zejména u indukčních varných desek je třeba mít napojení na třífázi.

Kuchyňská linka ve tvaru L

Posledním typem kuchyňské sestavy je linka ve tvaru L. V současnosti se těší asi největší oblibě, protože do ní lze velmi snadno začlenit i jídelní část. Sestava se hodí jak pro velké rodiny, tak pro častá setkávání s přáteli a známými.

Pokud se však stále nemůžete rozhodnout, zda by vaše kuchyně uvítala rekonstrukci, zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku – pracuje se vám ve vaší kuchyni dobře? V případě záporné odpovědi už nemusíte nad změnami váhat ani vteřinu. Oceníte je.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...