Malá ložnice? Víme, jak ji zařídit

Zařizování malé ložnice může být náročné, ale pokud znáte několik tipů, jak prostor rozšířit a prakticky využít, bude to pro vás hračka. V malých ložnicích často panuje intimnější a uvolněnější atmosféra, která vám pomůže relaxovat.

shutterstock 1748550131

Začněte s plánováním

Při zařizování malé ložnice byste měli věnovat zvýšenou pozornost plánování. Předem si sestavte seznam funkcí, které by měla tato útulná místnost splňovat. Poté na základě funkcí napište, jaký nábytek do něj potřebujete umístit. Nakonec si nakreslete náčrtek, který vám pomůže získat lepší vizuální představu.

Vyberte si multifunkční nábytek

Mějte na paměti, že při zařizování malé ložnice je třeba ušetřit co nejvíce místa. Proto si vyberte multifunkční nábytek, který se vám pohodlně vejde a zároveň poskytuje potřebné funkce. Postel s úložným prostorem vám pomůže získat místo pro uložení věcí, jako je ložní prádlo nebo oblečení, které nenosíte často.

Rozkládací pohovka slouží přes den k posezení a v noci ke spánku. Další skvělou možností je nástěnné lůžko, které přes den nezabírá téměř žádný prostor. Pokud potřebujete v ložnici pracovní prostor, pořiďte si malý stůl, který lze složit. Místo objemného křesla můžete použít závěsné, které lze schovat, když ho nepotřebujete.

Umístění postele

Vyberte si praktickou stěnu, o kterou opřete čelo postele. Pravděpodobně budete chtít mít v blízkosti postele elektrické zásuvky. Pokud používáte stropní ventilátor, je dobré zvolit stěnu, která je pod ním. Mějte na paměti, že postel by neměla znemožňovat přístup do skříně nebo bránit otevírání dveří.

Chcete-li opticky zvětšit prostor, můžete postel umístit doprostřed stěny a ponechat prostor po obou stranách. Toto umístění vám dává možnost obejít všechny strany postele, což je užitečné zejména v případě, že zařizujete ložnici pro 2 osoby. Umístění postele uprostřed vám také usnadní výměnu ložního prádla.

shutterstock 665508916

Využijte vertikální prostor naplno

Pokud zařizujete malou ložnici, měli byste efektivně využít vertikální prostor. Do závěsného organizéru můžete uložit tašky, boty a další předměty, které by jinak zabíraly místo na podlaze. Vhodné jsou také vysoké police a knihovny, které vám poskytnou další úložný prostor pro knihy nebo dokumenty.

Držte se minimalismu

Při zařizování malé místnosti byste měli omezit počet dekorativních předmětů a doplňků na minimum. Příliš mnoho věcí by mohlo vyvolat pocit nepořádku. Vyhněte se také výrazným okenním úpravám, které přirozeně zmenšují prostor. Pokud chcete mít pokoj čistý a jednoduchý, zvolte minimalistickou postelovou soupravu. Můžete si také pořídit decentní koberec, který interiér zútulní, aniž by zabíral příliš mnoho místa.

Využijte přirozené osvětlení

Snažte se do své malé ložnice dostat co nejvíce přirozeného světla, aby působila světle a vzdušně. Vyhněte se žaluziím, které mírně zatemňují okna, i když jsou otevřená. Namísto toho si do ložnice pořiďte závěsy, které zajistí optimální regulaci světla a útulnost.

shutterstock 2063497583

Vyberte si světlé barvy

Ať už plánujete zařídit malou ložnici v moderním nebo vintage stylu, použijte co nejvíce světlých barev, které dokáží prostor otevřít. Pro výmalbu stěn zvolte světlou barvu, například krémově bílou. Otevřenost můžete také zdůraznit lehkým bavlněným povlečením a vzdušnými závěsy v pastelových nebo neutrálních barvách.

Použijte zrcadla

Zrcadla dokáží opticky zvětšit místnost. Zkuste umístit velké zrcadlo naproti oknu, aby odráželo přirozené světlo. Do místnosti můžete umístit i více zrcadel. Dbejte však na to, aby se vzájemně neodrážely, tj. aby nebyly umístěny naproti sobě.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...