Mazlíčci v bytě: Jak uzpůsobit byt pejskovi?

Pes je láska, to je bez debat. Je proto třeba mu uzpůsobit i váš společný prostor. Ať už máte pejska velkého nebo malého, sepsali jsme pro vás pár tipů na domácnost, která jim ve všech jejich potřebách vyjde vstříc.

Sebelepší hračkou nenahradíte péči a pozornost

Ujasněme si jeden důležitý bod už na začátku. Uzpůsobit byt pro pejska je skvělá věc, ale rozhodně to neznamená, že jim teď můžete věnovat méně pozornosti. Slouží zkrátka pro komfortní bydlení pro vás pro oba a pro jejich zabavení ve chvíli, kdy třeba nebudete doma. Existuje celá řada vychytávek.

Psi vyžadují spoustu energie a našeho času. Ve chvíli, kdy jim ji neposkytujeme v takové míře, v jaké by si přáli, může nastat problém, který může vyústit až v separační úzkost. Svého pejska můžeme i doma podpořit výběrem vhodných pamlsků a hraček a tím mu ulevit od stresujících situací. A také mu uzpůsobit běžné pomůcky každodenní potřeby, aby se nezranil nebo vám nepoškodil výbavu domácnosti.

Pelíšek

Nejdůležitější je pro psa útulné a pohodlné místečko, kde bude moci odpočívat. Nejen ti nejmenší pejsi hodně spí, nezbytné vybavení je proto měkký kutloch, nejlépe s polštářky nebo i dekou, kde bude váš chlupáč nabírat síly na další dovádění. Deky pro pejsky navíc můžete využít i na gauč nebo postel, abyste ochránili nábytek před chlupy. Praktické jsou také umělohmotné pelíšky, které jsou zároveň omyvatelné, přičemž potah na polštářek můžete vyprat.

Hračky a pomůcky na zabavení pejska

Míčky s dírkami a čmuchací koberečky

Hračka, která zabaví pejska v případě, že nebudete doma, je míček s prostorem, do kterého můžete nasypat pamlsky. Existují navíc různé druhy: míčky na čištění zubů, na kousání, míčky na snacky, čmuchací koberečky nebo lízací talířky pro psy, které zabraňují hltání v krmení a můžete na ně použít nejrůznější pasty, paštiky nebo vlhké granule.

trixie labyrinth snacky aus naturgummi 6 11cm
Snack míček pro psy Trixie Labyrinth, foto: Zooroyal.cz
ImgW
Čmuchací kobereček Filipapet, foto: Alza.cz
lizaci podlozka na pamlsky 20 x 20 cm tpr pp
Lízací talířek, podložka na pamlsky Trixie, foto: Happypet.cz
ImgW 1
Dentální míček Akinu RT Dental, foto: Alza.cz

Měkké pamlsky

Pro delší chvíle slouží i měkké pamlsky. Ať už si vyberete nejrůznější dentální tyčinky, prasečí ouška, nebo keksíky. Existují i lisované kosti ke žvýkání vyrobené ze surové kůže a posilující zuby i dásně.

Hračky

Na výběr máte buď klasické hračky na kousání, tak i na učení a zabavení pejskovy pozornosti. Jednou z nich je třeba věž na hraní, kdy pejsek cestu, jak získat pamlsky. Můžete svého chlupáče trochu „potrápit“ i hlavolamy nebo interaktivními hračkami.

vezpropsy.cz
Věž na hraní Trixie Dog Activity, foto: Zooroyal.cz
Trixie Dog Activity Memory, inovativní dávkovač krmení, foto: Zoohit.cz
Trixie hračka pro psy, Activity Flip Board, foto: Zoohit.cz

Správná miska

Misky byste měli mít alespoň dvě. Jednu na čistou vodu, kterou by měl pes mít neustále k dispozici, druhou na granule. Myslete na pravidelné vymývání misek. Ideální jsou i stojany, které vám misku uchytí na místě (případně se dají misky nastavit do určité výšky podle plemena) a nebude ji pejsek pak posouvat po bytě. Misky by měly mít své místo, pravidelnost by měl mít i čas krmení.

337967 top seller 4 1
Stojan s miskami, foto: Zoohit.cz

Dlažba je vhodnější než plovoučka

Přemýšlíte-li teprve nad výběrem podlahy, určitě je praktičtější dlažba. Keramická nebo kamenná je odolnější, než klasické plovoucí podlahy nebo dřevěné. Ty také mohou klouzat. Nepraktické jsou také koberce, ve kterých se drží psí chlupy jako klíšťata.

Zkontrolujte rostliny

Než si pořídíte svého chlupáče, zkontrolujte doma i své pokojovky. Jedovaté druhy uchovejte mimo dosah zvířete a nahraďte je nezávadnými rostlinami. A jaké jsou nejčastější jedovaté rostliny pro psy?

 • hvězdník
 • asparágus
 • azalka
 • aloe vera
 • narcis
 • šplhavnice
 • tchýnin jazyk
 • oleandr
 • krokus
 • brambořík
 • difenbachie
 • chryzatntéma
 • břečťan
 • lilie
 • lopatkovec
 • cykos
pexels amina filkins 5427981

Odpadkový koš do skříně

Jedno z velkých rizik hrozí v oblasti odpadků, které pejsek může během vaší nepřítomnosti roztahat po bytě. Zabránit mu v tom můžete tím, že mu zamezíte přístup ke košům a tříděnému odpadu. Tříděný odpad můžete mít třeba v komoře, existují ale i kuchyňské systémy výsuvných košů, které nainstalujete pod dřez. Nezapomeňte ani na koše v koupelně. Tam sice většinou nedáváte zbytky potravin, ale třeba takové břitvy nebo hygienické potřeby mohou být pro pejska nebezpečné.

Schovejte potenciálně nebezpečné věci mimo dosah

To platí pro léky včetně doplňků stravy pro psa, prášky, čistící prostředky, kousky oděvů, gumičky, potraviny a další menší i větší potenciálně nebezpečné věci. Minimálně dokud bude pejsek malý a tyhle věci by jej mohly lákat. To platí ale i pro věci, které by vás možná nenapadly – šňůry závěsů nebo žaluzií, elektrické šňůry a kabely (existují chrániče na kabely), schodiště, krby, houpací křesla…

 • na kabely existují chrániče
 • u krbů a kamen přehraďte přístup
 • schodiště zajistěte brankou
 • houpací křesla umístěte do místnosti, kam pejsek nebude mít přístup (minimálně do té doby, než pejsek povyroste, může si jinak zranit ocásek)
 • zamezte přístup k toaletě nebo kočičí toaletě

Okna a dveře

Při zavírání dveří buďte opatrní, váš pejsek může být přímo za vámi a můžete mu způsobit zranění. Také jej ale můžete omylem zavřít do nějaké místnosti, odkud se sám nedostane a odkud nebude mít přístup k vodě a granulím. Také nenechávejte otevřené vchodové dveře a dveře do místností, kde pejsek nemá co dělat. Kontrolujte také okna, sítě na nich důkladně připevněte, zajistěte, aby pejsek nepropadnul zábradlím u schodiště nebo na balkoně.

pexels monica silvestre 3987557

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...