Modrá je dobrá

Modrá barva je jedna ze základních barev barevného spektra a je symbolem vody, oceánu, vzduchu a čistého nebe. Modrá barva je všeobecně považována za barvu studenou a má zklidňující efekt na lidskou mysl. Tato barva rovněž symbolizuje vlastnosti jako například umírněnost, důvěru, důstojnost, ale i taky chlad a moc. Pokud si pro svůj domov vyberete modrou barvu, navodíte tím v oněch místnostech pocit relaxace a uvolnění.

Podkrovní byt laděný do modra
Podkrovní byt laděný do modra

Perfektní spojení s bílou

Modrá a bílá. Tato barevná kombinace zůstává in nepřetržitě již po celá desetiletí. Můžete se kupříkladu inspirovat řeckým či námořnickým stylem. Použije v pokoji dlouhé modré závěsy v kombinaci s bílými záclonami. Také modrobílé ubrusy a prostírání působí velmi čistým a svěžím dojmem.

Jakékoliv textilie počínaje od dek, polštářů po koberečky v modrých odstínech budou vždy skvěle fungovat v kombinaci s bílou barvou či přírodním dřevem. Pokud budete chtít přidat do interiéru trochu drama, přidejte k modré a bíle i trochu černé barvy. Postačí drobná dekorace na stěnách místnosti.

V malém množství nebo šikovně naaranžované keramické doplňky jsou skvělou možností, jak zakomponovat modrou barvu do interiéru. Některým tato dekorace může připomínat starý český cibulák, ale tato keramika se v posledních letech opět dostává do popředí. Bude se vám vyjímat jako dekorace na zdi, v knihovně nebo jako vázy s čerstvými květinami na stole.

Modrá není jen pro kluky

Modrá barva nemusí být výsadou jen chlapeckých dětských pokojů. I v dívčím pokojíku může vypadat perfektně a záleží pouze na správně zvoleném odstínu. Zapomeňte jen na růžovou. Máte na výběr z nepřeberného množství různých tónů modré od královské modři, tyrkysově modré po petrolejovou.

Harmonia Dětský pokoj pro kluky Twin - bílá/modrá 90x200cm
Harmonia Dětský pokoj pro kluky Twin – bílá/modrá 90x200cm

Vymalujte si do modra

Modrá je vhodná především do pracoven a studoven. Obecně je vhodné malovat modře ty místnosti, ve kterých potřebujme navodit pocit soustředění. Ani v kuchyni se ale modré barvy nemusíte bát. Pozor však na přeplácanost.

Modře vymalovaná kuchyň bude dobře fungovat v kombinaci s dřevěným dekorem či bílou kuchyňskou linkou. Tato kombinace působí velmi čistým a upraveným dojmem. Klasickou modrou místností pak bývá koupelna. Koupelny v barvě moře jsou velmi oblíbené již dlouhá léta. Avšak mohou působit poněkud chladně.

Při výmalbě se nebojte kombinovat modrou i s dalšími barvami. S bílou barvou či s odstíny šedé bude působit velmi elegantně. Pokud máte rádi divočejší kombinace, zkuste vrstvení pastelových tónů této barvy.  

Modrá barva působí velmi studeně a tento pocit se rychle přenese i na vás. Nedoporučuje se tedy pořizovat si podlahovou krytinu v jakýchkoliv odstínech modré. A není na škodu se této barvě vyhnout i při výběru ložního prádla. Ať pocitově neprochladnete.

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...