Modrá je dobrá

Modrá barva je jedna ze základních barev barevného spektra a je symbolem vody, oceánu, vzduchu a čistého nebe. Modrá barva je všeobecně považována za barvu studenou a má zklidňující efekt na lidskou mysl. Tato barva rovněž symbolizuje vlastnosti jako například umírněnost, důvěru, důstojnost, ale i taky chlad a moc. Pokud si pro svůj domov vyberete modrou barvu, navodíte tím v oněch místnostech pocit relaxace a uvolnění.

Podkrovní byt laděný do modra
Podkrovní byt laděný do modra

Perfektní spojení s bílou

Modrá a bílá. Tato barevná kombinace zůstává in nepřetržitě již po celá desetiletí. Můžete se kupříkladu inspirovat řeckým či námořnickým stylem. Použije v pokoji dlouhé modré závěsy v kombinaci s bílými záclonami. Také modrobílé ubrusy a prostírání působí velmi čistým a svěžím dojmem.

Jakékoliv textilie počínaje od dek, polštářů po koberečky v modrých odstínech budou vždy skvěle fungovat v kombinaci s bílou barvou či přírodním dřevem. Pokud budete chtít přidat do interiéru trochu drama, přidejte k modré a bíle i trochu černé barvy. Postačí drobná dekorace na stěnách místnosti.

V malém množství nebo šikovně naaranžované keramické doplňky jsou skvělou možností, jak zakomponovat modrou barvu do interiéru. Některým tato dekorace může připomínat starý český cibulák, ale tato keramika se v posledních letech opět dostává do popředí. Bude se vám vyjímat jako dekorace na zdi, v knihovně nebo jako vázy s čerstvými květinami na stole.

Modrá není jen pro kluky

Modrá barva nemusí být výsadou jen chlapeckých dětských pokojů. I v dívčím pokojíku může vypadat perfektně a záleží pouze na správně zvoleném odstínu. Zapomeňte jen na růžovou. Máte na výběr z nepřeberného množství různých tónů modré od královské modři, tyrkysově modré po petrolejovou.

Harmonia Dětský pokoj pro kluky Twin - bílá/modrá 90x200cm
Harmonia Dětský pokoj pro kluky Twin – bílá/modrá 90x200cm

Vymalujte si do modra

Modrá je vhodná především do pracoven a studoven. Obecně je vhodné malovat modře ty místnosti, ve kterých potřebujme navodit pocit soustředění. Ani v kuchyni se ale modré barvy nemusíte bát. Pozor však na přeplácanost.

Modře vymalovaná kuchyň bude dobře fungovat v kombinaci s dřevěným dekorem či bílou kuchyňskou linkou. Tato kombinace působí velmi čistým a upraveným dojmem. Klasickou modrou místností pak bývá koupelna. Koupelny v barvě moře jsou velmi oblíbené již dlouhá léta. Avšak mohou působit poněkud chladně.

Při výmalbě se nebojte kombinovat modrou i s dalšími barvami. S bílou barvou či s odstíny šedé bude působit velmi elegantně. Pokud máte rádi divočejší kombinace, zkuste vrstvení pastelových tónů této barvy.  

Modrá barva působí velmi studeně a tento pocit se rychle přenese i na vás. Nedoporučuje se tedy pořizovat si podlahovou krytinu v jakýchkoliv odstínech modré. A není na škodu se této barvě vyhnout i při výběru ložního prádla. Ať pocitově neprochladnete.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...