Co musíte vědět, než si pořídíte volně stojící vanu?

Zapomeňte na klasické vany, které se krčí někde v koutě. Luxusní vzhled a velmi originální styl přináší do bydlení volně stojící vany. Než se jednu z nich rozhodnete pořídit, bude se vám hodit následující přehled důležitých informací.

Ravak Freedom O 169 x 80 cm XC00100020
Ravak Freedom O 169 x 80 cm XC00100020

Vanu, která je umístěna u zdi, najdete v drtivé většině českých koupelen. Toto řešení je dáno cílem ušetřit místo a do určité míry také zvykem. Volně stojící vany jsou o to zajímavějším a stylovějším řešením, které se v posledních letech čím dál hlasitěji hlásí o slova. Jejich hezký vzhled však může někdy odvést pozornost od několika podstatných věcí.

Počítejte s vyšší cenou

Následování moderního designu něco stojí a volně stojící vany nejsou výjimkou. To však neznamená, že jsou určeny pouze pro solventní zákazníky. Základní modely s dobrou kvalitou lze sehnat za částky od 15 do 25 tisíc korun. Cena roste se jménem výrobce a použitými materiály, což znamená, že pokud nemáte hluboko do kapsy, klidně seženete vanu s cenovkou přes 100 tisíc korun. Rozhodnutí o tom, zdali má taková investice smysl, je již pouze na vás.

Přívod vody vyřešte předem

U běžné vany je baterie umístěna na zdi, u volně stojící vany si přívod vody musíte rozmyslet velmi dobře předem. Přeci jen nechcete ničit nově zrekonstruovanou podlahu s vytápěním, případně složitě přemýšlet nad nějakým kompromisem. Ideálním řešením je integrovaná vanová baterie s podlahovým napojením a odpadem v bezprostřední blízkosti vyústění sifonu v prostoru pod vanou. Alternativou jsou různé kovové stojany s baterií vedle vany, které sice zpravidla nepůsobí tak elegantně, ale slouží spolehlivě.

VIYA 160x70 cm volně stojící koupací vana z litého mramoru
VIYA 160×70 cm volně stojící koupací vana z litého mramoru

O něco složitější úklid

Nebaví vás povinnost pravidelně uklízet koupelnu? S vanou, která je ze všech stran odhalena, si leštění užijete. Složitější úklid je daní za hezký design. Různé šmouhy o něco sníží vhodná povrchová úprava, ale i tak počítejte s tím, že vana vyžaduje pravidelné čištění a leštění ze všech stran. V opačném případě budete koukat na šmouhy, které budou kazit celkový dojem.

Praktičnost za krásu

Shrnuto a podtrženo, s praktičností jsou na tom volně stojící vany na štíru. Jsou dražší, jejich instalace je složitější a je nutné je častěji čistit. Doporučit je nelze ani starším lidem. Pro ty se vlézání a vylézání z vany může stát problematické, protože nemají možnost chytit se bezpečnostního madla na zdi. Všechny negativa tento typ van vyvažuje důrazem na originální styl a punc exkluzivity. Než se rozhodnete nějaký ten kousek zakoupit, projděte si opět všechny výše zmíněné informace, aby vás nic nepřekvapilo.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...