Zvažujete koupi myčky nádobí a chcete si tak ušetřit kopu času, který byste jinak věnovali ručnímu mytí nádobí? Moderní myčky vám pomohou nejen v tomto směru. Ušetří váš čas, námahu, ale i energii. Na trhu dnes již najdete mnoho modelů. Jak se v nich ale zorientovat?
Jak si vybrat myčku nádobí
Na to, abyste vybrali tu správnou myčku, je třeba zvážit několik faktorů. Potřebujete, aby zapadla do vašeho prostoru a rozložení kuchyňské linky, aby měla vhodné funkce, dobrý rozměr a ty správné programy, které budete využívat. Pojďme se na ně podívat podrobněji.
Vestavná vs. volně stojící
To první, co je třeba při výběru myčky nádobí řešit, je vybrat si, zda má být vestavěná nebo volně stojící. Existuje ještě i zvlášť kategorie malých myček, které víte umístit na linku nebo na stůl. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Vestavěná myčka
Tento typ myček je určen pro vestavbu do kuchyňské linky. Využívají se zejména v nových kuchyních, kde si je prostorově přizpůsobíte. Díky vestavění do linky bývají méně hlučné a také prostorově úspornější.
Volně stojící myčky
Volně stojící myčky se umísťují mimo kuchyňskou linku. Jejich výhodou je, že jimi lze snadno manipulovat a v případě potřeby je jednoduše vyměnit. Na druhé straně je však nutné při výběru ladit se zbytkem kuchyně a zabírají vám místo navíc. Rovněž jejich výběr bývá oproti vestavěné myčce o něco menší.
Stolní myčka
Jak jsme již zmínili, existuje i menší kategorie myček vhodných k umístění na linku nebo na stůl. Specifická je malými rozměry a nízkou kapacitou myček, které jsou v případě menších domácností více než dostačující.
Velikost a počet souprav
Dalším zásadním parametrem při výběru myčky je její velikost. Za prvé se musí vejít do vaší kuchyně, případně u vestavěné myčky přímo do kuchyňské linky, a za druhé musí být dostačující pro vaši domácnost.
- klasické myčky nádobí mají šířku 60 cm a jsou vhodné do větších domácností – pojmou 12 až 15 sad nádobí, v závislosti na jejich rozložení
- slim myčky mají šířku 45 cm a jsou vhodné do menších domácností o dvou až třech členech – pojmou 8 až 10 sad nádobí
- stolní myčky bývají ještě menší – pojmou maximálně 6 sad nádobí a jsou vhodné pro jednotlivce nebo páry
Upozornění: Do počtu souprav se nepočítají hrnce, plechy a podobné kusy kuchyňského nádobí. I na to je vhodné při její koupi myslet.
Energetická třída a spotřeba
Každý spotřebič musí mít energetický štítek. Co byste si na něm měli všímat, je jeho energetická třída a roční spotřeba vody a elektrické energie. Tyto hodnoty vám mohou napomoci, ale zase na druhé straně je dobré říci, že jsou měřeny za standardních podmínek, kterých se v reálné domácnosti nemusí dosáhnout.
Z hlediska šetrnosti je důležitá energetická třída. Čím je vyšší, tím více nákladů ušetří vám, a také přírodě. Nejvyšší možná třída je A +++. Vstupní investice bývá trochu vyšší, ale vrátí se vám v podobě nižší spotřeby.
Hlučnost
Nejtišší modely myček mají hlučnost okolo 40 až 42 dB. To můžeme přirovnat k hlučnosti běžné chladničky. Některé modely dokonce nabízejí i extra tiché programy, které je nejlepší využívat v noci.
Průměrné modely mají hlučnost okolo 45 až 48 dB, což sice zaznamenáte, ale není to nijak výrazný hluk. Ty nejhlučnější modely přesahují hranici 50 dB, což už je docela slyšet, ale většinou jde o starší modely, případně o stolní varianty myček.
Programová výbava
Myčky nabízejí i různé programy, při kterých jsou využívány různé teploty a způsoby mytí nádobí. Obvykle máte na výběr z teplot 40°C, 50 °C, 60 až 65°C či dokonce 70°C. Ty nejnižší teploty se využívají při okamžitém mytí nepříliš znečištěného nádobí. Vyšší teploty bývají na pozdější mytí a ty nejvyšší zase pro velmi špinavé nádobí se zaschlou špínou.
Celkově by programová nabídka měla splňovat vaše požadavky na užívání.
Design
U myček nádobí je vhodné zvolit i ten správný design. Vzhledem k tomu, že myčka patří mezi větší spotřebiče, je výrazným doplňkem každé kuchyně. U vestavěných modelů to není tak nutné, ale při volně stojících modelů může být design o to výraznější. Většinou se setkáváme s nerezovým provedením, ale výjimkou nejsou ani stále populárnější retro designy.
Slovo na závěr
Trh s myčkami se neustále mění a s ním i nabídka jednotlivých značek. Některé si napříč lety vytvořili povědomí o kvalitě a jiné se svými produkty klesly. Značky se od sebe liší designem, ale i technologickou výbavou, kvalitou materiálů, zárukou a dostupností servisu. I proto je vhodné poradit se při výběru i přímo s prodejcem, případně si prohlédnout recenze na jednotlivé značky myček nádobí.
NEJVĚTŠÍ VÝROBCI myček nádobí
Německá značka AEG spadající pod Elektrolux vyrábí kromě praček, sušiček a chladniček i myčky. Většina sahá po této značce díky její technickému vybavení a energetické třídě.
Nejdříve turecká, dnes už německá značka Beko, vyrábí vestavěné i volně stojící modely. Mají praktické vybavení a patří k cenově dostupnějším značkám.
Další německá značka, Bosch, je charakteristická špičkovou kvalitou, technologickými inovacemi a vysokou spolehlivostí.
Německá značka Miele patří k těm dražším. Zárukou je však vysoká kvalita a dlouholetá záruka.
Která značka patří k vašim oblíbeným? Podělte se s námi 🙂