Mýty a fakta o matracích z koňských žíní

Dlouhý a ničím nerušený spánek je základním kamenem pro udržení dobrého zdraví. K tomu je zapotřebí také kvalitní matrace. Matrace z koňských žíní patří mezi ty nejdražší a traduje se kolem nich několik rozličných informací. Pojďme se jim trochu podívat na zub.

King koil Svrchní matrace (topper) - koňské žíně 160x200 cm
King koil Svrchní matrace (topper) – koňské žíně 160×200 cm

 

Koňská žíně je textilní materiál získávaný z koňské hřívy nebo ocasu. Údajně je získáván pravidelnou údržbou koní – vyčesáváním. To je také jeden z důvodů, proč jsou matrace z koňských žíní tak drahé. Z jednoho koně získáte pravidelně několik desítek, maximálně pár stovek gramů žíní. K výrobě jedné matrace je přitom zapotřebí až pár desítek kilo.

Proč jsou vhodné na spaní?

Koňské žíně jsou duté, proto skvěle odvádí vlhkost. Jsou tzv. hygroskopické, dokáží pojmout vlhkost v množství až 25 % vlastní hmotnosti, a přitom zůstat suché. Ačkoliv naše mysl v noci spí, tělo se potí stále. Matrace z koňských žíní snadno odvádí vlhkost a zároveň velmi dobře odvětrávají, tudíž neplesniví jako třeba někdy kokosové vlákno. Navíc skvěle udržují teplo, což oceníte především v chladných a deštivých dnech.

MPO Trade Přírodní matrace z koňských žíní Black Horse 90x200x18 cm
MPO Trade Přírodní matrace z koňských žíní Black Horse 90x200x18 cm

 

Nemusíte se bát ani alergií, bakterií nebo roztočů, jež často přírodní materiály ohrožují. Koňské žíně jsou antiseptické a před použitím jsou důkladně zpracovány. Matrace s přídavkem žíní mají také skvělý paměťový efekt, který ani po delší době nenechává otlaky. Dokonce se traduje, že mají koňské žíně dobrý vliv na geopatogenní zóny (zóny s nepříznivým zářením pocházejícím ze Země), ale to je pouze něco na způsob „jedna paní povídala“.

 

Koně kvůli žíním netrpí

Někteří lidé si myslí, že se koně kvůli žíním zabíjí, ale jedná se o podobný mýtus jako ten o existenci jednorožců a jejich zabíjení kvůli zázračné krvi. Co už tak jednoznačné není, je to, zda opravdu všechny používané žíně pochází z šetrného vyčesávání koňských hřív a ocasů, či zda pochází z nějakých jiných zdrojů – například koňských jatek. Toužíte-li po matraci s koňskými žíněmi, je dobré se informovat u výrobce na jejich původ.

MPO Trade Matrace z koňských žíní Renáta 80x190x14 cm potah Aloe Vera
MPO Trade Matrace z koňských žíní Renáta 80x190x14 cm potah Aloe Vera

 

Matrace, nebo raději kuchyňská linka?

Matrace z koňských žíní se vyrábí již stovky let. V dnešní době jen složitě seženete matraci tvořenou pouze z koňských žíní. Většinou se jedná o kombinaci s vlnou, bavlnou, pěnou, pružinovým systémem, latexem či dalšími materiály. Od použitých materiálů se také odvíjí cena.

Matraci s 2 cm pruhem koňských žíní můžete sehnat i za cenu kolem 7 tisíc, zrovna tak můžete sehnat opravdu luxusní matraci (ze 13 různých vrstev) pomalu za cenu kuchyňské linky. Nedá se tedy obecně říci, že by matrace z koňských žíní byly ty nejlepší, záleží také na dalších použitých materiálech a celkových vlastnostech. Každopádně pokud chcete nějaký opravdu kvalitní luxusní kousek, koňské žíně budou příjemný bonus.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...