Koupě vlastního bydlení bývá vždy velkým krokem, ne-li jedním z největších v našem životě. Je proto logické, že se každý z nás chce rozhodnout, jak nejlépe dokáže. Některé věci totiž lze ovlivnit ještě před samotnou koupí. Na co si dát pozor a na jaké oblasti se zaměřit, pokud si chcete koupit nemovitost?
Buďte na prohlídku připraveni
Vybíráte svůj vysněný dům? Pak jste jistě navštívili nespočet realitních stránek i serverů. Pokud jste našli svého favorita a chystáte se na prohlídku, základní pravidlo č. 1 zní: Buďte připraveni. Najít nemovitost nestačí, pohlídejte si k tomu i
- občanskou vybavenost – školy a školy, obchody, restaurace, zdravotnická zařízení, atd.
- dopravní dostupnost – jak daleko to budete mít do práce, jak daleko děti do školy, kde je nejbližší autobus, jak často jezdí…
Sepište si také dopředu seznam otázek, na které se při prohlídce budete ptát, aby se nestalo, že se zapomenete zeptat na něco důležitého nebo vám něco unikne.
Seznamte se s územním plánem
Prostudovat byste měli i územní plán obce či města, kde plánujete nemovitost kupovat. Díky němu tak budete vědět, zda se v okolí neplánuje další stavba, která by vám významně ovlivnila výhled i ráz lokality.
Co víte z inzerátu a co ne?
Většina inzerátů popisuje objekt i lokalitu – jak velký je dům, kolik má místností, jaká je jeho prodejní cena, zda se jedná o cihlu, novostavbu, v jakém je objekt technickém i stavebním stavu. Pokud v inzerátu není uvedeno, zjistěte si rovněž informace o stáří nemovitosti, rozvodů elektřiny, plynu, vody i odpadů.
Cena nemovitosti není finální
Kromě ceny, za kterou se nemovitosti nabízí, je třeba brát ohled na provozní náklady, čili pravidelné platby spojené s provozem nemovitosti. Zjistěte si průměrné roční náklady, co všechno musíte ještě před stěhováním bezpodmínečně opravit, co dalšího plánujete rekonstruovat. Zároveň si ověřte, zda se nemovitost nenachází v památkově chráněné zóně, což by mohlo stavbu do určité míry limitovat. Pokud kupujete dům, investice do stavebního inspektora se vám rozhodně vyplatí.
Zaměřte se především na stav střechy a zateplení, vnitřních rozvodů, stop po vlhkosti, fasády, stavy podlah, oken, rozvodů elektřiny, plynu, tepla a vody, stavu koupelny a toalety, kuchyně.
Buďtte všímaví
Kromě stavu nemovitosti si velmi pečlivě prohlédněte i okolí. Všímejte si sousedů, zejména těch v těsné blízkosti, stavu jejich zahrady, pořádku, zvířat, čehokoliv, co by vám posléze mohlo bydlení znepříjemnit. A to, že si jich máte všímat, nemusí znamenat je jen po očku sledovat. Poptejte se jich, jaké je v lokalitě bydlení a určitě se i sami projděte po okolí a zjistěte, jak se v místě budete cítit a jaká další úskalí či naopak radostná překvapení místo skrývá.
Do plánované lokality byste také měli zajet v různou denní dobu a ideálně za různého počasí, abyste byli připraveni na veškeré situace.
“Klienti hodně zapomínají na důležitost orientace nemovitosti vůči světovým stranám. O významnosti tohoto kritéria by mohli vyprávět lidé trpící depresemi, kteří se špatně vyrovnávají s nedostatkem světla v bytě. Kromě obecných doporučení, jako je to, že ložnice by měla být s ohledem na kvalitu spánku orientována spíše na chladnější světové strany, tj. sever a východ, je potřeba zohlednit i individuální potřeby klientů. Obecně lze konstatovat, že slunný byt či dům má obvykle na trhu nemovitostí vyšší hodnotu,” vysvětluje Lenka Záveská Köstingerová, realitní specialistka z ZKreality.cz.
Buďte kritičtí nejen k nemovitosti, ale i sobě
Nenechte se příliš ovlivnit emocemi. Pořizujete si nemovitost, která by vám měla sloužit dlouhá léta, proto se zaměřte na veškeré možné scénáře a pokud máte nějaké pevné zásady, neslevujte z nich jen proto, že máte “takový” pocit. Všechno racionálně zhodnoťte jako pro i proti a klidně se ptejte i svých blízkých, kteří vám mohou vnést nový pohled na věc.
“Hlavní kritérium se odvíjí od toho, jakou životní situaci potřebují klienti řešit a jaký je jejich styl života. Lidé zpravidla mají stanoven cenový strop a pár požadavků, které jsou pro ně zásadní, ale mají také sklon nechat se zviklat. Buď tím, že si vezmou moc velké finanční sousto a v budoucnosti mohou mít problém se splácením hypotéky, nebo tím, že ve skutečnosti reálně neví, co potřebují. Ztratí se ve změti svých požadavků.
Uvedu příklad: Mladá rodina bude chtít kvůli dětem z malého bytu do domku se zahradou ve městě. Pokud si nakonec z důvodu nedostatku vhodných nemovitostí koupí dům na vesnici, nemusí být v konečném důsledku se svým rozhodnutím spokojeni. Zjistí třeba, že každodenní dojíždění je nebaví a působí jim obtíže a péče o zahradu je pro ně přítěží. Takže by bývali udělali lépe, kdyby s nákupem počkali, nebo si koupili velký byt s terasou ve městě, protože město je pro ně důležitější než zahrada.
Čím více lidé sleví ze svých klíčových požadavků, tím je pravděpodobnější, že brzy budou svého rozhodnutí litovat. A tady obzvlášť platí “lepší vyhořet, než se stěhovat”. Za nejdůležitější tedy při výběru nemovitosti považuji schopnost umět rozlišovat mezi podstatnými věcmi a malichernostmi a znát své reálné finanční možnosti”, doplňuje makléřka Lenka ze ZKreality.cz.