Chystáte se na koupi sedací soupravy a rádi byste vybrali dobře? Připravte si metr a pojďte si vybrat takovou soupravu, která z vašeho obýváku udělá centrum relaxace i společenského dění.
Obývací pokoj bývá často centrem všeho dění. Trávíme tam čas s rodinou i přáteli, nebo jen užíváme klidu a relaxujeme u filmu či knihy. Sedací souprava je takovou klasikou, kterou lze nalézt téměř v každé domácnosti. Aby ne, když poskytuje tolik pohodlí. Jak ale vybrat vhodnou do vašeho obýváku tak, aby v interiéru nejen dobře vypadla, ale také dlouho sloužila? Pojďte se s námi podívat, jaký druh sedací soupravy se kam hodí a vyberte pro ni i vhodný materiál.
1. Vyberte si druh
Sedací soupravy s křesly – že máte v obýváku málo místa, ale přesto byste chtěli více, než jen dvě místa k sezení? Není to tak těžké, jak by se zprvu mohlo zdát. Se sedačkou a křesly hrajte tetris tak dlouho, dokud nebudete s rozvržením místnosti spokojení.
Rohové soupravy – i sedací soupravy rohové nerozkládací skvěle poslouží v malém prostoru, kde je třeba řešit každý centimetr. A jak jinak ho ušetřit, než tak, že dáte sedačku do kouta? Nebojte, když si pořídíte dostatečně výrazný kousek, určitě tam nezanikne.
Rohové rozkládací soupravy – stejně jako rohové soupravy skvěle šetří prostor, navíc je ale možné je ještě rozložit a vykouzlit spaní pro hosty během několika minut.
Rozkládací soupravy – další ze souprav, které se hodí i do malých obýváků. Ve složeném stavu nezaberou ani o kousek více, než je nutné. V případě potřeby je stačí rozložit a pohodlně ulehnout.
Soupravy do „U“ – tento druh sedací soupravy vynikne především v prostorných obývácích, kde na sebe bude poutat patřičnou pozornost. Udělejte ze své sedací soupravy centrum relaxace i přátelských posezení a zvolte rohovou sedací soupravu do U.
Soupravy s úložným prostorem – bojujete občas o každý centimetr? Využijte možnosti dalšího úložného prostoru. Deky, peřiny, sezónní oděvy a další věci, které nepoužíváte často – to vše může přijít do gauče.
2. Zvolte vhodnou velikost
Jedním z rozhodujících faktorů při výběru sedací soupravy by měla být velikost obývacího pokoje. Bydlíte-li v prostorném bytě, můžete vybírat ze všech možných druhů, které jsou na trhu – od malých dvousedaček, až po sedací soupravy do U, do kterých pohodlně usadíte každou návštěvu.
V menším obýváku pozor na to, aby si souprava neukradla moc prostoru pro sebe, opticky by to zmenšilo již tak malý prostor. Výborně se hodí rozkládací, rohové, či rohové rozkládací soupravy, které v rozloženém stavu můžete použít i jako postel pro hosty. Další vhodná varianta, pokud se nechcete vzdát počtu míst k sezení, ale na velkou sedačku není místo, jsou sedací soupravy s křeslem. Provizorní místo k sezení lze také snadno vykouzlit pomocí taburetu či pufu.
TIP: Pokud chcete křeslo zvlášť, a ne v sadě sedací soupravy, sepsali jsme článek, jak si vybrat nejpohodlnější křeslo podle vašich představ. Přečíst si jej můžete tady.
3. Měření je základ
Než se pustíte do koupě, přemýšlejte, jak často míváte návštěvy a jestli je opravdu nutné kupovat vekou soupravu. Ta by měla vyhovovat především vám a vašim běžným potřebám. Aby vše pasovalo, jak má, je nutné důkladně přeměřit prostor, kam chcete soupravu umístit a myslet na to, že je potřeba dostatek volného prostoru k procházení. Častým doplňkem sedacích souprav bývá konferenční stolek, i pro něj by mělo zbýt dostatek místa.
4. Vyberte výšku a materiál sedáku
Nebudeme si nic nalhávat, i když název naznačuje, že se na soupravě sedí, už se stejně vidíte, jak se na ní po práci pohodlně natáhnete u televize či s knihou. Pohovky se vyrábějí v několika výškách. Na vyšší se lépe sedá a také se z nich lépe zvedá. To z nich dělá vhodný druh posezení zejména pro starší lidi. Taktéž je vhodnější, aby sedák nebyl příliš měkký, i to ztěžuje zvedání.
Nižší pohovka vystlaná polštáři je naopak ideální k relaxaci. Pro ještě větší pohodlí volte sedačky, jejichž sedací část je dostatečně hluboká. Pro dlouhonohé jedince jsou skvělé rohové soupravy či soupravy do U, které poskytují dostatek místa k natažení nohou.
Sedáky se nejčastěji vyrábí z následujícíh materiálů:
- PUR pěna: poskytuje kvalitní odpružení, je pohodlná a její životnost je dlouhá.
- Pružinové jádro: kombinace pružin a pěny zajistí pohodlné posezení, tvarovou stálost a dlouhou životnost.
- Studená (HR) pěna: je dobře tvarově stálá a vzdušnější než PUR pěna. Taková moderní sedací souprava vyniká výbornou elasticitou a má dlouhou životnost. Na sezení je velmi pohodlná, protože se snadno přizpůsobí postavě člověka.
- Líná pěna (visco pěna): tato pěna je termoelastická a má paměťový efekt. To znamená, že mění svoji tuhost v závislosti na teplotě a pružně se tak přizpůsobuje podle teploty sedícího jedince.
5. Zaměřte se na konstrukci
Konstrukci samotnou sice nevidíte (respektive jdou většinou vidět jen nožičky), přesto je velmi důležitá. Bývá buď ze dřeva, dřevotřísky, nebo z kovu. Dřevotříska a dřevo jsou levnější, to se odráží i na životnosti. Pokud neplánujete mít jednu sedačku celý život, není na těchto konstrukcích ale nic špatného. (Levnější sedací soupravy pořídíte i v akci.) Kovové (ocelové) konstrukce bývají dražší a proti všem očekáváním i lehčí. V životnosti se jim nic nevyrovná.
6. Vyberte materiál potahu
Na řadě je vybrat materiál a barvu soupravy. Barvu vybírejte především tak, aby se hodila do interiéru a netloukla se s jinými kusy nábytku. Heslo méně je někdy více tady platí dvojnásob. U výraznějších vzorů si dobře promyslete, jestli vám tak super budou připadat i za několik let.
Jednobarevná klasika se bude vyjímat roky a neomrzí. Navíc není nic jednoduššího, než sedačku oživit barevnými polštáři podle vkusu. Nejčastěji najdete sedací soupravy potažené těmito materiály:
- Kůže a eko kůže: kožené jsou velmi luxusní (například rohové kožené sedací soupravy jsou krásné), ale tím pádem i dražší. Nehrozí ale, že by jen tak vyšly z módy. Nevýhodou kůže je, že nesaje pot a v teplých dnech na nich posezení nebývá úplně příjemné. Levnější variantou je tzv. eko kůže – nejedná se o pravou kůži, ale o umělou useň, která je na pohled velmi podobná. V porovnání s kůží je výrazně levnější a má kratší životnost, na druhou stranu je prodyšná a je vhodná i pro alergiky.
- Mikrovlákno: velmi oblíbený materiál, který se snadno udržuje a má luxusní vzhled. Mikrovlákno se často používá v kombinaci s vrstvou pružných vláken, které zajistí, aby byl potah tvarově stálý.
- Mikroplyš: oblíbený materiál, jehož spodní vrstva se skládá z bavlny a polyesteru, horní vlas je ze 100% polyesteru. Ten je velmi odolný proti ušpinění a snadno se čistí.
- Carabu: tento potahový materiál se vyrábí ze směsi bavlny, polyesteru, polyamidu a akrylu. Strukturou se podobá kůži, ale je dokonale prodyšný. Na dotek je příjemný a připomíná hedvábí, je však extrémně pevný a odolný. Díky způsobu hustého tkaní nepropustí nečistoty do hloubky a čistí se snadno. Nesporná výhoda tohoto materiálu je, že je vodoodpudivý. Rozlité víno či čaj proto nejsou žádné neštěstí.
Homelook TIP
Máte malé děti a potahu hrozí vyšší riziko znečištění? Pořiďte si sedačku se snímatelným potahem nebo s potahem s tzv. protišpinivou úpravou. Ta je dosažena přidáním teflonového vlákna.