Ač to tak na první pohled možná nevypadá, koupě domu rozhodně není jednoduchou ani přímočarou záležitostí. Rozhodně bychom na ni neměli spěchat, jinak se nám snadno může stát, že budeme později svého rozhodnutí hořce litovat. Pojďme si tedy představit základní kritéria, na které je třeba si dát při koupi domu či jiné nemovitosti dobrý pozor.
Dejte si pozor na lokalitu
Možná vám více než lokalita domu připadá mnohonásobně důležitější samotný interiér, avšak opak je pravdou. Zatímco vnitřní dispozice domu a jeho vybavení se do jisté míry dá upravovat i později, okolí vašeho nového domu s vámi zůstane navždy. Berte v potaz nejen například bezpečnost oblasti, do které se chystáte nastěhovat, ale především dostupnost služeb. Možná si říkáte, že všude dojedete autem, ale například v případě, že máte děti či plánujete založit rodinu, se vám nedostatečné autobusové spojení může vymstít, především v situaci, kdy v obci není škola.
Zároveň nezapomínejte vzít v potaz ani potenciální rušivé vlivy – pokud se rodinný dům na prodej bude nacházet blízko pily, výrobní haly či rušné cesty, příliš klidu si asi neužijete.
Věnujte pozornost stavu objektu
Pokud je rodinný dům na prodej, je třeba zvážit další kritérium, na které nesmíme v euforii zapomínat. Je to stav samotné nemovitosti, zejména v případě, že kupujeme starší budovu. Dejte pozor zejména na praskliny ve zdech, plíseň, vlhkost objektu či například stav krovů.
Pokud sami stavbám příliš nerozumíte, rozhodně nebude na škodu si na prohlídku domu přizvat odborníka, který vám zkušeně poradí. Nejen, že se tak vyhnete nepříjemným překvapením v budoucnosti, ale také ušetříte na případných opravách, které se mohou opravdu prodražit.
Pozor na právní vady objektu
Dále nezapomeňte provést patřičný průzkum, co se týče právních vad objektu. Samozřejmě bychom si měli ověřit především to, zda je prodejce nemovitosti skutečně i jejím majitelem. V případě, že je objekt ve vlastnictvím manželů či více osob, je třeba získat souhlas s prodejem od obou manželů/majitelů.
Také si nezapomeňte ověřit, zda se na objekt neváže zástavní právo, věcné břemeno či například exekuce nebo hypotéka. Důležité je také ověření toho, zda byla nemovitost zkolaudovaná. Pozor si dejte rovněž v případě, že vás realitní makléř či majitel tlačí do podepsání rezervační smlouvy – může se stát, že je s nemovitostí něco v nepořádku.
A kde všechny tyto právní informace získat? Většinu z nich snadno dohledáte v tzv. listu vlastnictví či v katastru nemovitostí. Zde také můžete zjistit, jakým způsobem získal nemovitost majitel, od kterého ji kupujete. Ač se to možná jeví jako zbytečná práce navíc, věřte, že si tím v mnoha případech odlehčíte od značných problémů v budoucnu a ochráníte svou peněženku před podvodníky.
Nezapomeňte na vhodnou pojistku
Dalším krokem, který přichází na řadu hned po uzavření smlouvy o koupi, je uzavření pojistky. V případě, že je zdrojem vašich financí na nákup nemovitosti hypotéka, je pojištění nevyhnutelné, avšak ani pokud koupi financujete bez půjčky, rozhodně na pojistku nezapomínejte.
A na co si dát pozor při výběru samotné pojistky? Nejprve je třeba si uvědomit, že rozlišujeme pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Pokud tedy uzavřete pojistku na dům, netýká se již vnitřního vybavení jako je kávovar, nebo dokonce jídelní stůl.
Dalším bodem, u kterého bychom měli být obzvláště obezřetní, je stanovení správné výše pojistky. Rozhodně nesjednávejte pojistku k hypotéce na nejnižší možnou částku, nemuselo by se vám to v případě potíží vyplatit. Stejně tak se nesnažte snížit své výdaje uvedením nižní hodnoty nemovitosti, než jaká skutečně je – pojišťovna vám vyplatí pouze čtvrtinu reálné ceny.