Jak nabudit pocit tepla ve vašem bydlení

Pokud procházíte různými místnostmi doma, přestože je v každé stejná úroveň tepla, budete se cítit v každé z nich jinak. Z nějakých místností srší automaticky chlad a nepřátelství. V některých je tak útulno, že byste nejraději zalezli do pohodlného křesla s knížkou a šálkem teplého čaje.

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Zahřát místnost se totiž rovná ji zútulnit. Prázdné či špatně naaranžované místnosti mohou působit stroze a chladně. A nemusíte kvůli tomu mít byt notně přeplácený takzvanými lapači prachu. Pojďme se podívat, jak na to, jak si navodit pocit tepla.

Důležitá je barva zdí

Odjakživa přisuzujeme barvám určité vlastnosti. Modrá v nás automaticky vyvolává pocit chladu, žlutá naopak budí dojem prosluněného interiéru. Vyberte proto některou z bohaté škály teplých barev. Zvýrazněte váš byt jasnými barvami a kombinujte je s přírodními materiály.

Pozor na zvolené materiály

Při výběru jednotlivých doplňků i kusů nábytku dbejte na zvolený materiál. Dřevo hřeje spíše než kov, a to nejen fyzicky, ale i pocitově. Přemýšlejte dopředu, jaký dojem má váš interiér vyzařovat. Dřevo vyvolává automaticky pocit tepla. Máte na výběr z bohatých tóny a možných povrchových úprav. Umístění jakéhokoliv dřeva do vašeho obývacího pokoje je skvělý způsob, jak ho zahřát a vytvořit pocit útulné místnosti.

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Pověste do místnosti závěsy

Na zimu vybírejte především dlouhé a těžké závěsy. Jemné a vzdušné se hodí spíše na letní měsíce. Závěsy nejen že vyvolají pocitový dojem tepla, ale díky svým termoizolačním vlastnostem udrží teplotu z radiátorů v místnosti.

Textilie jsou vždy důležité pro teplý prostor, ať už jde o polštáře nebo přikrývky. Nebojte se kombinovat různé druhy materiálů, použijte pletené textilie. Vrstvěte. Pořiďte si koberec pod konferenční stolek pro zahřátí vašich chodidel. Mějte na sedací soupravě sousty polštářů nebo přehozených dek. Ty automaticky v našem mozku vyvolají potřebu se do nich zachumlat, a tím vyvolat pocit tepla.

Užijte si živý oheň

Pořiďte si krb či krbová kamna. Živý oheň vyvolává v člověku vždy pocit tepla o několik stupňů vyšší, než jaké skutečně je. Užijte si tak chvíle relaxace v chladných měsících u ohně. Krbová kamna vám také pomohou snížit náklady za topení. Dřevo je nejlevnějším druhem paliva ve srovnání s elektrikou či plynem.

Zahřejte se u rodinného krbu - zdroj
Zahřejte se u rodinného krbu – zdroj

Oheň je zřejmý způsob, jak zahřát prostor, ale ne všichni si mohou dovolit pořídit do bytu krb, ať už z prostorových či finančních důvodů. Zapalte po bytě svíčky, budete se cítit tepleji, aniž by v místnosti skutečně teplota stoupala.

Nenechávejte vaše zdi prázdné

Prázdné zdi působí chladně a nepřátelsky. Přidáním jakéhokoliv druhu umění či dekorace navozujete umělý pocit tepla a zútulnění místnosti. Vyrobte si je.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...