Najděte digestoř, která odvane všechny vaše starosti

Vaření je radost. Dokud během něj nevznikají mraky výparů. Zbavte se par i zápachu díky správně vybrané digestoři. Pomůžeme vám vybrat tu nejspolehlivější a nejvýkonnější. Funkční digestoř je sen každého kuchaře. Tak pojďte snít ten svůj!

Bez digestoře už to dnes nejde

Digestoře jsou už pěkných pár let součástí téměř každé kuchyně. A není se čemu divit. Výpary, které se při vaření vytváří, jsou nejen nepříjemné, ale především škodlivé. Zamořují prostředí, ve kterém bydlíte, ničí výmalbu i tapety, nutí větrat a vy tak přicházíte o teplo. A ve výčtu by se dalo pokračovat. Naštěstí je tu řešení právě ve formě digestoří, které vás i váš domov všech výparů zbaví dřív, než se stihnou objevit!

Komínem odtáhněte, bez něj recirkulujte

Tytam jsou doby, kdy jste si museli digestoř připojit do komína a ideálně nacpat přímo nad varnou desku nebo sporák. Digestoře neboli odsavače par jsou dnes mnohem elegantnější, výkonnější a každý si může najít kousek, který mu bude vyhovovat.

Základní rozdělení digestoří je na:

  • ODTAHOVÉ digestoře potřebují ke svému fungování komín nebo ventilační šachtu, do které budou napojeny. Záleží tedy na tom, kde takové místo v kuchyni máte, pokud chcete digestoř napojit odjinud, musíte zvolit důmyslný systém vzduchotechnického potrubí. Vždy je ale lepší pečlivě promyslet, jestli budete odtahový odsavač par chtít a podle toho navrhnout umístění sporáku a tedy i digestoře.
  • RECIRKULAČNÍ digestoře se dají umístit kamkoliv. Fungují na principu čištění vzduchu přes filtry, takže nasáté výpary vrací zpátky do místnosti. Dokonale čisté. Filtry, které jsou často uhlíkové, musíte pravidelně měnit, protože jejich schopnost filtrovat je omezená a souvisí s tím, jak znečištěné výpary jsou. K dostání jsou také kovové filtry, které se vyměňovat nemusí, stačí je jen čas od času zbavit nečistot.

U tohoto rozdělení je rozhodování snadné. Pokud nemáte možnost odtahu výparů do komína, musíte sáhnout po recirkulační digestoři. Není to ale žádný ústupek, protože co se výkonnosti týče vyrovnají se recirkulační digestoře těm odtahovým na 100 % a někdy mohou být dokonce efektivnější. Nevěště tedy hlavu i recirkulace vám může do místnosti vracet perfektně pročištěný vzduch.

sidekix media iQYdCr4EpE unsplash

Svět digestoří je plný možností

Snadná část je za vámi, pokud víte, jestli chcete odtah nebo recirkulaci. Teď ale přichází oříšek. Jak vybrat tu správnou digestoř? Je jich totiž opravdu velké množství. Klasické, podvěsné, výsuvné, zabudované, ostrůvkové. Svět digestoří je plný možností a jedna je lepší, hezčí, výkonnější než ta druhá. Tak si vyberte třeba tu třetí!

Komínové digestoře jsou ty nejklasičtější a stále na špičce. Nejčastěji jsou odtahové, ale mohou být i recirkulační a svým vzhledem opravdu připomínají komín. Jsou výrazným prvkem v místnosti, můžete si tedy vybrat takovou, která se stane designovým doplňkem vaší kuchyně.

Podvěsné a vestavné digestoře jsou velmi nenápadné, takže se často setkáte s dotazem, jak to že digestoř nemáte? Jenže vy ji mít budete. Elegantní, schovanou, takovou, co nenarušuje vzhled vaší kuchyně. Tyto typy jsou obvykle, právě kvůli své nenápadnosti, méně výkonné a pokud jste kuchtíci, co vaří dennodenně, zvažte pořízení digestoře s výsuvným panelem, který výkonnost zvyšuje.

Zabudované digestoře jsou hitem posledních let a je zcela zřejmé proč. Jsou totiž zabudované do kuchyňské linky, takže výpary vůbec neopustí prostor okolo hrnců a pánví! Do místnosti tak neunikne ani centimetr krychlový zápachu nebo páry. Mohou být také přímo ve varné desce. Recirkulační jednotka je obvykle umístěná pod úrovní desky nebo linky. I tento typ může být odtahový, pokud máte možnost napojení do komínu nebo šachty ve spodní části kuchyně.

Ostrůvkové digestoře patří do kuchyní s ostrůvkem. Právě u těch jsou často obavy, jak bude odtah par realizovaný. Ty jsou ale úplně zbytečné, protože i na to už někdo myslel před vámi. Ostrůvkové digestoře jsou uchycené přímo ve stropě a stávají se tak nepřehlédnutelnou součástí kuchyně. Mohou být odtahové i recirkulační.

ralph ravi kayden MyeOnGcibCQ unsplash

Ptejte se na sací výkon

Výběr digestoře není žádná věda, pokud víte, co chcete. K dostání je spousta variant a prakticky všechny zvládnou základní kuchyňský zápřah. Záleží ale na vašem kulinářském zápalu, který nemusí každá digestoř zvládnout. Nelze však říci, že by výkonnost šla ruku v ruce s typem digestoře. Proto si před nákupem ověřte sací výkon, abyste měli jistotu, že si pořizujete tu pravou digestoř. A s tou můžete vařit jako o závod!

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...