Nastal čas odzimovat bazén

Léto se pomalu blíží, a tak nastal ten správný čas vrhnout se na odzimování bazénu. Přestože venkovní bazén využíváme jen v sezóně, péči vyžaduje po celý rok. Připravte se a probuďte jej, odměnou vám bude pohodové koupání po celé léto.

bazen

Správné odzimování bazénu je stejně důležité jako jeho zazimování. Všechno to děláme pro zachování jeho životnosti, zkrátka aby nám dobře a dlouho sloužil. Pojďme se podívat, které kroky byste neměli opomenout.

Začněte včas

Ten správný čas není radno podceňovat. Nemusíte spěchat, ale ani dlouho váhat. Kdy je ideální doba na odzimování bazénu? Nejlepší období nastane při teplotách vzduchu mezi 10 a 15°C ve dne. Přes noc by již nemělo mrznout. Máte na zimu bazén zakrytý ochrannou fólií? Pak budete mít méně práce, ale i tento prvek bude nutné obnovit, očistit a nechat uschnout a uložit.

První očista

Nejprve je potřeba uklidit okolí bazénu. Prach, nečistoty – vše, co by vám mohlo znečišťovat bazén. Proto je tento krok důležitý ještě před čištěním těla bazénu a vody. Pak se můžete vrhnout na samotný bazén. Stěny nad hladinou vody můžete očistit speciálním čističem stěn bazénů, který nanesete na skrvny a poté mechanicky odstraníte. Pomocí síťky je dobré odstranit nečistoty na hladině vody. Se špinavým dnem a stěnami si nakonec poradí bazénový vysavač.

Bazénový vysavač s vakem + kartáč AVENBERG JUMBO
Bazénový vysavač s vakem + kartáč AVENBERG JUMBO

Oběh vody a filtrace

Nejdůležitější pomocník, který udržuje vodu v bazénu čistou, je samozřejmě filtrační jednotka. Při zprovoznění po zimě je potřeba věnovat jí pozornost. Filtraci nejprve zkompletujte a utáhněte všechny spoje. Očistěte skimmer nebo odtokové žlábky, kde koluje voda. Pak můžete zapojit čerpadlo a zavodnit ho, stejně jako celé potrubí.

Filtrujte

První filtraci věnujte svůj čas a sledujte, zda vám někde neuniká voda. Její správné nastavení bude spolu s bazénovou chemií pečovat o čistotu a kvalitu vody. Filtrační nádoby bývá nutné odvzdušnit prostřednictvím odvzdušňovacího ventilu. Poprvé filtrujte 24 hodin v kuse a kontrolujte koš filtrace, který pravidelně vybírejte.

Marimex Písková filtrace ProStar 6 - 6,6 m3/h
Marimex Písková filtrace ProStar 6 – 6,6 m3/h

Sledujte pH vody

Změřte kyselost vody pomocí pH papírků. Ideální pH vody vhodné pro koupání by mělo být mezi 7 a 7,4. Hodnota pH má vliv na vaše zdraví, proto upravte kyselost bazénové vody, pokud je nevyhovující.

Pozor na mikroby a minerály

Sedimenty a nechtěné zabarvení vody mohou způsobovat také minerály, které voda obsahuje. Použijte po napuštění bazénu látku, která absorbuje minerály. Poté můžete použít chlór šok. Ten zničí nežádoucí mikroorganismy a biologické znečištění. Pokud po chlór šoku a 24 hodinové filtraci následuje zelené či hnědé zabarvení vody, opět to způsobují minerály. Pak znovu použijte přípravek pro jejich absorbci. Týden po aplikaci všech přípravků znovu změřte pH vody a v případě nutnosti ji upravte.

Pravidelnost je základ

Odzimováním péče o bazén nekončí. Pravidelná starost o okolí bazénu a o samotnou vodu zabezpečí hygienické a příjemné koupání po celé léto – přesně tak, jak to máme rádi. Pravidelně kontrolujte hladinu pH a chlóru, aby plavání bylo bezpečné pro vás i vaše děti.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...